LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Share | 

Nenad Plavšić - Crne suze

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Jesenjin

Muški
Broj poruka : 8
Godina : 30
Datum upisa : 15.05.2013

PočaljiNaslov: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 4:27 am

Pre mesec dana (aprila 2013. godine), objavljen je prvenac Nenada Plavšića - Crne suze, u izdanju Alme. Knjiga predstavlja zbirku priča i pesama.
Iz recenzije:

"Dani čitanja su se nizali u strpljivom iščitavanju knjige. Na polovini “suza” prosto sam žudeo da do kraja ostanu onako guste. Za moje osećanje vrednosti i lepote knjige prevashodno su zaslužne istine da filozofski jezgrovite misli izrone u gotovo svakoj rečenici. Prosto sam se pitao kako ih autor ovako nedri na svakom koraku. I moram priznati knjiga se nije mogla lako i brzo čitati.

Ovde se zapleti raspliću istodobno i zapliću. Ovde ima rasprave sa zbivanjima kojima autor po godinama ne pripada. Pokatkad ima žigosanja ono što treba da nosi žig poput stoke određene za klanje, ali nema klanice, ako se izuzme klanica i raspelo na koje autor pristaje. Sud duše i strah su tu uvek u prikrajku. I tako sa pijedestala začas pljusne ponor. Priče se uzdižu i ugruvavaju naizmenično."

Iz priče "Tragovi":

"Presečeni košmar nastavljao je da cvili po mojoj glavi. Veče se bližilio vrhuncu bludnih zamaha. U vazduhu istetovirani pečat Božjeg šapata što raznosi usnule misli jednog pokajnika. Mirisala je strast rane jeseni u sićušnim drhtajima prolaznosti koja se čitala sa krvavih usana nekog nepoznatog, dalekog mene... Koji je smisao opiranja? Pokrenuo sam se, zar to nije dovoljno? U olinjalom vetru žmurila je nostalgija... Sanjao sam je. Da, ponovo. Toliko bola, a tako malo razumevanja; toliko slutnji, a tako malo istine!
Zastane iluzija u minutima, zastane čitav svet grešni, zastane komedija smrti... Umirem li? Nisam siguran da li je mrak moje sobe dovoljno težak da me rasani; nisam siguran kakvim se oružjem služi đavo da me pripitomi i načini vernikom ludila... Haos kleči pred molitvom, a molitva nizi i cepa svetove ništastva!
U mirisu kiše nalazio sam tragove njenih zenica. Mislio sam uvek da ću je naći kada sneg zaškripi pod nogama prolaznika, mislio sam da ću uspeti da savladam bol, mislio sam proći će želja... I raskršće je polako gubilo smisao. Nestajalo bi kad god otvorim oči i pojavljivalo se kad ih sklopim. Prezirao sam ga.
Tragovi njenih reči razbacani kao konfete po godinama uzaludnog pešačenja. Verujem u čuda, ali se sve manje nadam. Malaksalost u obrisima praznine. Nag i oronuo, ležao sam pod prozorom na istrošenom bordo tepihu. Ne pamtim kada je poslednji put bio opran. Mesec nije imao šanse da se probije. I zašto bi? Tama ne poznaje granice u mom svetu. Muk i česti udarci u grudi, u levu ruku do lakta. Temperatura u kostima. Potajno... ona je i dalje svirala, muzika je neometano išla... negde u pozadini, skriveno od pogleda, skriveno od dodira, ali dovoljno da mi ugreje srce uspomenama. Stezalo je jako... molio sam se sve više... "

Poslednji izmenio Jesenjin dana Čet Maj 16, 2013 4:40 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://crnesuze.blogspot.com/
Jesenjin

Muški

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 4:33 am

Odlomak priče "Bluz":

"Instrumental je nastavio da puzi rekom. Nebitne su sve radosti koje pruža univerzim kada preti razdor. Snaga iščezava. Kapi volje klize niz trenutke radoznalosti upijajući večnost kroz rešetke samoće. Tražim te u slobodi, po krovovima rajskih palata; tražim te u budućnosti, jer prošlost su bogovi prespavali; tražim te u neobjavljenim rukopisima, u propasti jedne anonimne imperije, u prostom osećaju griže savesti... Prazna soba na devetom spratu nebodera. Dvokrilni drveni prozor pustio je snop mesečeve svetlosti da se tiho provuče po hrastovom parketu. Goli zidovi u boji strasti očiju tvojih. U vazduhu susret dimenzija. Pokloniću ti šta god poželiš, čak i ono što mi ne pripada! Noć uprtila iskrenost na leđa. Nova sreda, u korenu bezimena i trula, gordo otkriva da nećeš prisustvovati. Možda savršenstvo ipak ima cenu? Dole, daleko, prolaze senke – blede kopije ljudi koji robuju zemaljskim zakonima... sitne ribe. U meni titra bluz. Nema više talasa, nema prkosa, koprive gube žestinu. Ne marim."

"Putovanje", deo:

"Groblje. Tišina u odjecima nemog bola. Miris tamjana pomešan sa mirisom kiše. U bezbroju neznanih imena prožimali su se vekovi bezuslovne nade. Vaskrsenje nikada nije bilo bliže, vaskrsenje dolazi u veličanstvenosti Oca svemira... Novembarski vetar u kosi starca-grešnika, preko čijeg potiljka smrt zapoveda nezaustavljivi juriš. Nesigurnost pokreta i bledi pokušaj da zamislim silinu Raja... Da li su mitari ikada pomislili koliko smo bedni pred iskušenjem i koliko je snage potrebno patuljku da bi se odupro divu? Ne trebaju nam ukrašeni spomenici, ne trebaju nam ni venci, ni zlatni kovčezi... treba nam čistota duša naših, treba nam nevinost srca i nepokolebljivost vere koja sija poput sunca. Gde počinje nežnost Heruvimskih pesama? Gde oproštaj dobija zamah i seče crve pakla? Samo jednom nestajemo sa ovoga sveta i samo jednom imamo šansu da pokažemo koliko ljubavi možemo da ponudimo, koliko sreće možemo da izazovemo... Smrtniče, tvoja odora polako truli, tvoj strah snaži i uzdiže, tvoja reč drži stubove planete!
Pomiluj Gospode ustreptalo stado svoje, pomiluj zabludele glave i učini plodnim bezvremene poljane tame, učini da zvona pobede zablistaju iskrama istine, da trulež poklekne, da fantazija izroni i zavlada... Kosti naše zapali vatrom pravde i otkloni malaksalost maloverja. Neka dah Tvoj bude smirenje i vodič zalutalim željama... Uvenuće praznina gordosti u cipelama nevernika kada progledaju slobodno, pomno osluškujući znakove koje im šalješ."
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 23718
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 8:08 am

Prvo da ti pozelim dobrodoslicu, drago mi je da si dosao kod nas,
ako si ti Nenad, a i ako nisi, opet dobrodosao, a veliko Hvala sto si
ove tekstove postavio...
Mene si zaintrigirao...

I tuzno je i nezno... i dirljivo... i bolno...
Rado bih kupila knjigu....

Muški

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 11:13 am

Hvala od srca.
Ja sam, lično. Jako mi je drago što ti se dopalo. Nema na čemu, zadovoljstvo je moje, a biće mi još veće kada pročitaš knjigu.
Nadam se da su poruke na pp stigle?

U svakom slučaju, hvala tebi što si pronašla vremena da pročitaš.

Jedna pesma...

Beskraj

Bez glasa,
Bez suza,
Drhtala je noć...
U magli želje,
U paklu senke,
Isticale su kapi
gorke krvi.
Strah u očima,
strah na usnama
Žedne, prkosne noći,
Koja snove ne zna,
Koja srce ledi,
Koja osmeh seče...

Bol u mislima
duše od stakla,
Pritiskao je
jesen nemu
Da vetrom smrti
uflekane obraze
pokajnika spere...
Zaboravi!,
Vraže podli,
Izbaci,
I prezri!,
Čitav moj život kleti
I dubine sreće
I visine mašte
I darove slatke...
Otrgni,
Spali,
Satri,
Mačem pakosti!
Noć neka se
u požaru gneva uguši,
Da ne postoji
sećanje mirisno,
Da pokušaj
ne pokuša...

Ali, dokle ćeš?
Koliko snage imaš?
Koliko praznih
priča skrivaš?
Zar ne slutiš
propast carstva
privida ništavnoga?
Zar ne slutiš...
Kraj u ognju greha
te stiže,
a večnost Gospodnja
desnicu tvoju lomi...
Dela su tvoja,
dela ovoga sveta;
Bitke su tvoje
uske i prolazne.
Ne sumnjaj,
ne gordi se
tako oštro,
lukavi vraže,
jer u čudu
sila Božja trepti!
Jer čudo
Odjecima pobede
udara u zvona,
kao jorgovan krasni,
kao ljubav
što blista nepatvoreno...

A ponovo
ću je sresti
u noći,
u tišini,
u vetru...
Ponovo ću je sresti
međ' zvezdama,
na margini vasione.
I šapatom mekim
probudiću tada
svaku iskru
koraka njenih,
svaku ludost
kojom opija...
Probudiću tada
idilu beskraja
poljupca čednog
i minule godine
bez dodira,
bez vesti,
bez svetlosti
utrnule u čemer...
I pohitaće ona
na ramenu mesečine plave
pohitaće meni u naručje,
da lepotom svojom
rane moje izleči...

Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski
Broj poruka : 8863
Datum upisa : 11.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 11:31 am

Pa Nenade...da te pozdravim i ovde, pošto se znamo dobro ti i ja sa facebooka... cheers

Drago mi je da si sa nama.

Najda M.

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Jesenjin

Muški

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 11:38 am

Hej!, nisam znao da si i ti ovde... Odlično! Hvala, hvala... I meni je sad još draže što sam ovde. Smile
Veliki pozdrav! Smile
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Maj 16, 2013 11:42 am

Jesenjin ::
Hej!, nisam znao da si i ti ovde... Odlično! Hvala, hvala... I meni je sad još draže što sam ovde. Smile
Veliki pozdrav! Smile

Eto...nadju se slični...uvek i svuda....

Nisu meridijani prepoznavanja tako udaljeni...

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Sre Jun 05, 2013 11:53 pm

Toplo preporučujem knjigu mladog autora Nenada Plavšića.

Jedna od priča iz knjige...

Путовање

„Јер каква је корист човјеку ако сав
свијет задобије, а души својој науди?
Или какав ће откуп дати човјек
за душу своју?“ (Мт. 16, 26)

Каква нит дели живот од смрти, каква их стихија сече напола, какав утисак оставља неизречена поезија додира пред којом цвили покајање? Зар не видиш?, вечност је пред нама... Зар не тутњи ветар између твојих грешних прстију? Под чијим ногама ћеш оставити дрхтаје, ако не под Божјим? Где ћеш потражити заклон, где ћеш наћи утеху када паднеш, када разлијеш сузе по образима крвавим? Помоли се смртниче, твоје време истиче у кошмару неразумног порока чији поглед низи и разара душу. Помоли се чисто, нека те непатворена мисао води у дубине, у висине истине, у непропадљиво и преузвишено. Познајеш ли ме? Ја тебе познајем, сви смо из једног корена, сви смо једним замахом постали титрај и заједнички - једном руком, руком блуда, убрали јабуку. Признај, положи оружје, сручи се, допусти гравитацији да делује, прикуј колена за земљу и доживи имплозију у заносу бесмртности која ти је обећана ако поверујеш.
Зашто се питаш? Зашто узалуд трошиш понуђену милост? Који те осећај води када помислиш да и после живота постоји живот? Предај се, начини корак дугачак и тежак, корак до небеског царства на чијим крилима можеш окусити лепоту вере... Не, не посумњај никада, не везуј за себе гордост, лажи мучне, превару бедну... Пробуди се, твоје срце напросто нестаје под оштрицом ђавољег мача; твоје спасење цепа ђонове и одлази у непознато. Заборави планине материјалних дарова, заборави неустрашивост нула на хартији, заборави гласове страсти... Чиме ћеш импресионирати Небо? Немој због празнословља да бежиш од пута којег можеш бити достојан. По чему ће те памтити? Имаш ли храбрости да испуниш жељу Господњу? Читава васиона лежи у наручју симфоније Ангелске, читавом васионом господари молитва бесконачна, молитва богоносна. Летети кроз идилу свемира, летети отворених очију...
Гробље. Тишина у одјецима немог бола. Мирис тамјана помешан са мирисом кише. У безброју незнаних имена прожимали су се векови безусловне наде. Васкрсење никада није било ближе, васкрсење долази у величанствености Оца свемира... Новембарски ветар у коси старца-грешника, преко чијег потиљка смрт заповеда незаустављиви јуриш. Несигурност покрета и бледи покушај да замислим силину Раја... Да ли су митари икада помислили колико смо бедни пред искушењем и колико је снаге потребно патуљку да би се одупро диву? Не требају нам украшени споменици, не требају нам ни венци, ни златни ковчези... треба нам чистота душа наших, треба нам невиност срца и непоколебљивост вере која сија попут сунца. Где почиње нежност Херувимских песама? Где опроштај добија замах и сече црве пакла? Само једном нестајемо са овога света и само једном имамо шансу да покажемо колико љубави можемо да понудимо, колико среће можемо да изазовемо... Смртниче, твоја одора полако трули, твој страх снажи и уздиже, твоја реч држи стубове планете!
Помилуј Господе устрептало стадо своје, помилуј заблуделе главе и учини плодним безвремене пољане таме, учини да звона победе заблистају искрама истине, да трулеж поклекне, да фантазија изрони и завлада... Кости наше запали ватром правде и отклони малаксалост маловерја. Нека дах Твој буде смирење и водич залуталим жељама... Увенуће празнина гордости у ципелама неверника када прогледају слободно, помно ослушкујући знакове које им шаљеш.
И ја ћу ускоро запловити том лађом, и ја ћу, попут многих, ускоро бити једно незнано име уклесано на хладном камену. Покоравам се одлукама Твојим, поштујем прописе Твоје у покушају да пратим линију коју си одредио за нас, недостојне... Шта вреди брига за тело када оно постаје прах у коме нестаје све пролазно? Шта вреди слава овде, ако ће земља покупити њене остатке?
Свуда око мене горки јецаји жена и мушкараца повијених глава као тужне врбе. И плач који је оставио неизбрисиве трагове у блату, неутешан плач што раздире планету својом тежином... Чему груди пуне суза пред гробом, када је он празан? Чему неумереност туге? Склопите усне, задржите зенице, зауставите речи неспокоја, умирите плетива песимизма... почујте како ваздух шапуће вољу Божју и мир Вам!, драга моја браћо и сестре у Христу... Мир Вама ожалошћени, понижени, увређени, сломљени, јер за Вас је спремљено непрегледно пространство утехе, пространство неисцрпне радости спознаје Највећег међу највећима. У даљини продоран, дубок глас свештеника... у даљини је пуцао незадрживи ехо славља читавог Неба...
Ход по ковитлацу миленијума и бескрај препорода који тајно открива путеве врлине. Слушао сам бат сопствених корака. Овде све стаје. Овде све почиње. И све се заборавља на тренутак, да би потом остало упамћено занавек у порама топлине, у крвотоку трептаја...

Ненад Плавшић

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Jesenjin

Muški

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Jun 06, 2013 12:33 pm

Najda!, od srca ti se zahvaljujem na lepim rečima. Drago mi je što je primerak knjige udomljen kod tebe, u dobrim je rukama! Smile
Velika je stvar od velike pesnikinje dobiti pozitivnu kritiku Wink

Nestrpljivo čekam mišljenje o ostalim pričama/pesmama Smile

Uzgred, slični se uvek nađu, imaš pravo... ruka sličnosti spaja kao molitva! Smile
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Jun 06, 2013 1:09 pm

Jesenjin ::
Najda!, od srca ti se zahvaljujem na lepim rečima. Drago mi je što je primerak knjige udomljen kod tebe, u dobrim je rukama! Smile
Velika je stvar od velike pesnikinje dobiti pozitivnu kritiku Wink

Nestrpljivo čekam mišljenje o ostalim pričama/pesmama Smile

Uzgred, slični se uvek nađu, imaš pravo... ruka sličnosti spaja kao molitva! Smile

Napisah juče :

Poštar na vratima, tvoja knjiga u mojim rukama...

I bi predivan dan za mene...i sledi uživanje u čitanju priča i pesama...

Zadovoljstvo i čast mi je imati ,,Crne suze,, u svojoj kućnoj biblioteci. Vrednost te biblioteke je uvećana jutrošnjom pošiljkom ...

Hvala još jednom.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Jesenjin

Muški

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Jun 06, 2013 1:20 pm

U svako doba, prijateljice! Zadovoljstvo je obostrano! Smile
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 23718
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Čet Jul 11, 2013 7:59 pm

Dragi Nenade, Hvala ti na divnom daru...
Emotivna knjiga koja je mene zarobila svojim nitima...
Htela sam da budem sve u tvojoj knjizi, i bila sam sve,
a najvise suza i neznost hepi 

Muški

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   Sub Jul 13, 2013 12:41 pm

Хвала теби Meseceva roso! Заиста ми је драго што ти се допала књига и посебно то што си књигу осетила на посебан начин, заправо онај прави истински... Била ми је част послати збирку и учествовати у приређивању свега што је дошло до тебе кроз моје речи... Још једном хвала Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Nenad Plavšić - Crne suze   

Nazad na vrh Ići dole

Nenad Plavšić - Crne suze
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Nenad Plavšić - Crne suze
» Nenad Zimonjić
» Crne ruže: Simbol nade, ali i smrti
» Nenad Mirković
» Nijedna osoba ne zasluzuje nasa suze...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Dešavanja van ovog virtuelnog sveta :: Promocije-
Skoči na: