LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Delite | 

Stevan Pesic

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
SaMar

Ženski
Broj poruka : 1493
Datum upisa : 27.12.2008

PočaljiNaslov: Stevan Pesic   2/4/2009, 5:43 pm

Стеван Пешић (Доњи Ковиљ, 1939 - Београд, 1994) је био српски и југословенски писац и песник. Посебно је познат по својим путописима са Непала, Тибета и Шри Ланке.

Живот
Стеван Пешић је рођен 1936. године у Ковиљу, где је завршио основну школу, а у Сремским Карловцима гимназију. Живео је и стварао у Београду, као слободан уметник. 1965. године му је објављења прва збирка поезије под насловом Месечева енциклопедија.
Пропутовао је многе земље, а највише времена је провео на Тибету, у Индији, Непалу, Сри Ланки. Посебно је познат по својим поетичним путописима са Непала и Шри Ланке (Катманду 1982, Светло острво 1984.), у којима износи и избиљне филозофске мисли.

"У космосу постоји радост као сила, енергија. Није стваралачка, али даје смисао стварању; није јој узрок ни постојање света, јер су јој живот и смрт једнаки. Код животиња и биља је честа, код људи је изузетна милост."

Стеван Пешић је један од легата Градске библиотеке Новог Сада. Његова мајка Даринка поклонила је 1988. године новосадској библиотеци велики број књига из његове личне библиотеке, од којих многе имају посвете и потписе аутора.
Иако је за живота објавио више књига, умро је у немаштини 1994. године у Београду.

Дела

Пешић је углавном писао романе, путописе, поезију, драме и дела за децу.

Књиге
• Месечева енциклопедија, 1965, збирка поезије
• Катманду, 1982, путопис
• Светло острво, 1984, путопис
• Сарат и Випули, 1984, роман
• Тибетанци, 1988, роман
• Пут у Раџастан
• Велика књига или књига о Ковиљу
• Дописивање с Богом, његова последња збирка приповедака
Драме
• Крилате краве
• Ловачка прича
• Чудесни виноград
• Плава птица
• Курир Јовица
• Омер и Мерима
• Тесла или прилагођавање анђела, која се сматра "једним од најлепших драмских текстова написаних на нашем језику"

Poslednji izmenio SaMar dana 4/4/2009, 4:02 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Stevan Pesic   2/4/2009, 5:45 pm

Pesic je moja slabost od srednjoskolskih dana, njegove 4 knjige u formi poeticnih putopisa( Tibetanci, Sarat i Vipuli, Svetlo ostrvo i Katmandu) su jedine knjige kojima sam se vracala nekoliko puta i svaki put uzivala kao prvi.. To vam je nesto izmedju neba i zemlje, sna i jave, spoj neverovatne maste jednog coveka I jos neverovatnije stvarnosti Istoka. Dodje kao meditacija, kao injekcija zivotne radosti, kao sirovi prikaz sveg postojanja u dobrom i u losem svetlu....

”Hiljadu sunaca zlatnih
nebom kruži.
Da ljudi nije
radost bi zemlju,
kao vetar cvetove,
po zvezdama raznela.
Ali uvek negde
čovek ili dete postoji
što tugom svojom
zemlju na njenoj putanji drži”
Nazad na vrh Ići dole
Karenjina

Ženski
Broj poruka : 41
Godina : 54
Humor : Osmeh ne kosta nista, a znaci mnogo
Datum upisa : 01.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Stevan Pesic   15/7/2009, 11:29 am

SaMar, sad si me podsetila da sam i ja puno volela Pesica i te cetiri knjige koje pominjes,citala sam ih vise puta ali eto nisam odavno...ostale mi kod mame, moracu ovih dana kad budem isla da ih uzmem i ponovo procitam...divan je, a tebi hvala:)
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Stevan Pesic   15/7/2009, 11:46 am

Smile A ja moje razdelila prijateljicama, moracu da ih povijam!
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 10844
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Stevan Pesic   20/9/2017, 8:19 pm

KATMANDU

Katmandu je nesumnjivo najbolja knjiga Stevana Pešića i verovatno najbolja knjiga putopisne proze u istoriji srpske književnosti.

Katmandu je kultna knjiga osamdesetih, u kojoj se neprestano, ali gotovo nevidljivo, smenjuju realni i nadrealni svetovi prepuni ezoterije, melanholije i mudrosti... Katmandu je knjiga koja priča o deci koja žive u kućama nalik na velike bele lale, o supi od anđelovog perja i o pastrmki koja govori nemački, o slavujima koji izleću iz čaše vina, o čoveku koji mislima topi sneg, o veštačkim rajevima... Katmandu je knjiga s kojom nas Stevan Pešić uverava da, uporedo s našom svakodnevicom, neposredno pored nas postoji i druga stvarnost, koje nismo ni svesni - realnost stvaralaštva i mita. Katmandu je prevratnička knjiga i od trena kada je ugledala svetlost dana, u srpskoj književnosti više ništa nije (bilo) isto...

PočaljiNaslov: Re: Stevan Pesic   

Nazad na vrh Ići dole

Stevan Pesic
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Stevan Pesic
» STEVAN SREMAC " ZONA ZAMFIROVA "
» STEVAN SREMAC " POP ĆIRA I POP SPIRA "
» Stevan Sremac
» Stevan Sremac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Složeno na policama- piše se u temama ispod naslovne :: Veliki pisci-
Skoči na: