LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Delite | 

DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Najda M.

Ženski
Broj poruka : 7002
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 5:50 pm

VIDJEH U TEBI LJEPOTU ŽIVOTA

Vidjeh u tebi ljepotu života
Kao svjetlost kojom se Sunce diči
Grleći kožu k'o srce dobrota
U nesvakidašnjoj ljubavnoj priči.

Sada mrziti bilo bi grehota,
Sjetnim osjećajima to priliči.
S tobom se stvara nova anegdota
Koja samo ljubavi vjerno sliči.

Čekajući iskre iz tvoga vrela
U naručju mi cvate cvijet nara
I s njime mi duša postaje zrela,

Tihi glas iz dubine progovara:
Sretnija sam otkako sam te srela
U svojim očima boje jantara.

Nevenka...nisam neko ko sme sebi dozvoliti da bude kritičar...samo ću reći....takli su me stihovi i našla sam se u njima....

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

Broj poruka : 60
Godina : 28
Datum upisa : 21.10.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:02 pm

Tea ::
Znas da volim sonete i da te redovno pratim. Zaboravih pohvaliti i tvoju fotografiju, haljina je predivna.
Drago mi je da ti se sviđa, kad sam ju prvi puta vidjela u meni je probudila ideju neke zločeste/alternativne Snjeguljice jer je kombinacija plave i crne boje. Čini se da smo Klara i ja dočarale tu ideju vrlo zorno. Jako mi je zanimljivo stvarati fotografije – općenito spojiti fotografiju s pjesmom pa ću ja nastojati skoknuti u tvoj kutak ovdje na forumu i, kao što to čini Mesečeva rosa, neke od tvojih pjesama spojiti s fotografijama prema vlastitim dojmovima. Na koncu, mi pjesnici možemo jako intenzivno djelovati jedni na druge.
з

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 3/5/2011, 6:12 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:03 pm

Hvala ti...samo izvoli...volim tu energiju koja ovim ,,mrakom,, plovi... Smile

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:10 pm

strelica ::

VIDJEH U TEBI LJEPOTU ŽIVOTA

Nevenka...nisam neko ko sme sebi dozvoliti da bude kritičar...samo ću reći....takli su me stihovi i našla sam se u njima....
Hvala ti, draga Emina! Poznajem taj osjećaj – kada se nađemo u pjesmi druge osobe – jer se ljudima mogu dogoditi iste stvari, samo što su im doživljaji međusobno različiti. Moje stajalište jest da ne postoji nužna potreba za kritikom u poeziji kada su pjesme izvor iskrenosti: jedino se trebamo opustiti i dati stihovima da nas dodirnu.
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:14 pm

Upravo tako...mnoge pesme ovde su izvor iskrenosti i to čini se onaj nepresušni...samo po nekad ponire..da bi kasnije poput gejzira iz nas bio izliven....razumemo se odlično i drago mi je da je tako Nevenka.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 10211
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   22/6/2011, 10:27 pm

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   22/6/2011, 10:37 pm

Draga Roso! Hvala ti od srca – ti si poput vile čuvarice ovog foruma! Jako su me razveselile tvoje poruke, jer već taaako dugo nisam ovdje ništa napisala (no novo poglavlje je u pripremi). Slike koje si odabrala za moje sonete naprosto su predivne, nježne i očaravajuće, pune ljubavi u isti tren. Drago mi je jer si na ovaj način prikazala oba, posebice prvi, jer sam ga ovdje samo spomenula. Šaljem ti puno pozdrava iz Osijeka! Pusa! :*

Nevenka
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   22/6/2011, 11:09 pm

Pozdravljam i ja tebe draga Nevenka...
Tragam za tvojim pesmama i na drugim mestima...
Pusa i tebi:)

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   23/6/2011, 2:01 pm

meseceva rosa ::
Pozdravljam i ja tebe draga Nevenka...
Tragam za tvojim pesmama i na drugim mestima...
Pusa i tebi:)
Roso, svaka slika je ljepša od prethodne! Ovu posljednju sam vidjela još godinama prije kada sam tražila fotografije i slike na temu pjesme "La belle dame sans merci" i iznimno mi je drago jer je ovdje i jer si ju izabrala uz moj sonet! Osjećam se polaskanom jer moji stihovi mogu stojati uz neponovljivo djelo John Keatsa, zahvaljujući tebi! Budući da sam ti već ostavila pusu, u ovom navratu ostavljam ti jednu plavu ružu.
Nazad na vrh Ići dole
leptirica noći

Ženski
Broj poruka : 29
Godina : 38
Datum upisa : 25.06.2011

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   25/6/2011, 10:29 am

Nevenka Nedić ::
Svaki trenutak je kao jedan početak: jedan od njih me je doveo ovdje. Od najranijeg djetinjstva pišem stihove, no mojoj privrženost poeziji počela sam pridavati važnost prije nekoliko godina - kada sam shvatila da se ne izražavam na papir iz čiste dosade ili zato što neke svoje osjećaje nemam s kime podijeliti. Ono po čemu se moje stvaralaštvo prvenstveno treba pamtiti su Petrarkini soneti. Prvi sonet sam napisala 28. siječnja 2008. godine i to sasvim slučajno! Prijatelj, s kojim sam sjedila cijeli četvrti razred srednje škole, izazvao me. Rekao mi je da vrlo zanimljivo pišem, no da moje pjesme i nisu tako posebne budući da su napisane bez određene forme i na vrlo jednostavan način - ako budem znala napisati sonet, to će značiti da sam pravi pjesnik kojemu takvo što ne predstavlja problem. I isti sat nastao je sonet.
LJETO BRZO UMIRE

Sumorna svjetlost i sjaji poljetna tla
Izgube se u tami brojeći sate.
Uzvišene duše prolaznošću pate
I tjeraju sjenke nadolazećeg zla.

U našem oku tragovi krvnog neba
Što sa poljupcima blijede olako,
Sam' u daljini let bijelog galeba
I valovi uzdižu se naopako.

Umiruće duše s osjećajima
Tonu u duboki i nijemi san;
Dolazeće ljeto brzo umire.

Rastanak tijelo, um nam razdire
Dok sviće i budi se jesenji dan,
A nestaje zadnja pjesnička rima.
U ovome "sonetu" može se zapaziti nekoliko "nedostataka": katrene su pisane u dvanaestercima (a tercine u jedanaestercima), dok raspored rima nije strogo definiran. Nakon više od godinu dana, nakon što sam surađivala sa meni dragim pjesnikom Pipijem, taj isti sonet glasi ovako:

SUMORNA SVJETLOST ŽARKO LJETO VREBA

Sumorna svjetlost žarko ljeto vreba,
Predaje ga tami brojeći sate.
Omamljene duše prolaznost zlate
Jer sjenka zla ljubavniku ne treba!

U očima - tragovi krvnog neba
Koji poljupcima vrijeme krate,
U daljini - galebovi ih prate,
Miriše grožđe i sprema se berba.

Mirna misao o osjećajima
Tone u duboki i nijemi san;
U ljubavi ljeto brzo umire.

Rastanak ostaje u sjećanjima -
Taj neželjeni, prvi jesenji dan -
Kao pjesma koja srce razdire.
predivno,moj naklon Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   25/6/2011, 3:58 pm

leptirica noći ::
predivno,moj naklon Very Happy
Hvala ti, Leptirice! Nisam sigurna jesam li se ikako vraćala na ta svoja početna poglavlja o poeziji pa sam se sada podsjetila kako je to izgledalo. Nadam se da ćeš i ti ovdje stvoriti jedan svoj mali kutak i obogatiti ga mislima koje želiš podijeliti s ostalima. Wink

Šaljem ti puno pozdrava! Nevenka
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   10/7/2011, 7:11 pm

Nova stranica u mojem dnevniku poezije simbolički bi se mogla poistovjetiti s novom stranicom u mojem (pjesničkom) životu. Kada ju počnem pisati, u meni se pojavi mnoštvo misli o tome što mi se dogodilo od zadnjeg javljanja ovdje – i sve ih želim iznijeti u punom sjaju. Za početak, krenula bih od plesa čije sam čari osjetila na pravom plesnjaku u osječkom hotelu "Royal" – sa svojim prijateljem plesala sam disco fox na glazbu 80-ih. Šteta je što se takva događanja održavaju samo jednom mjesečno! Iste večeri me zateklo očaravajuće iznenađenje: saznala sam da će grupa Hurts doći u Zagreb na jesen, i to 23. listopada – bit će mi to rođendan nad svim rođendanima! Hvala, Hurts!
Ovo poglavlje bit će obilježeno dvama novim sonetima, s time da je jedan napisan uz još jednu fotografiju s posljednjeg shootinga. Sada, kada su ispiti završili, imat ću više slobodnog vremena i nastojat ću se približiti cilju od 100 soneta, ali i stvoriti nove fotografije koje će također biti dijelom moje prve samostalne zbirke pjesama. Klara je ovom fotografijom željela uputiti na današnji nezdravi način življenja pa Snjeguljica, između pizze i jabuke, radije odabire ono prvo. Ja sam u svojem sonetu preuzela taj dualizam na sljedeći način: ako postoje dva izbora, odaberi ono što ti želi srce te onda postupaj razumno.

SLATKA KUŠNJA U RUKAMA LJEPOTE

Slatka kušnja u rukama ljepote
Opit će mi dušu k'o tijelo rum
Jer njena slatkoća razdražuje um,
A savjest tjera na silne grehote.

Zar takav izazov nema divote,
Ta slast što nadilazi krhki razum?
Nečujan je kao žutog lista šum,
No pogreška nosi zavidne svote.

Gdje je srce svoju radost sakrilo
I šuti – strpljivo tren svjetla čeka?
Nek' bude java ono što je snilo

Jer san je moja potreba prijeka:
Kada snažnije zakuca mi bilo,
Um će biti plima, srce oseka.
U vremenu od prethodnog javljanja, bila sam na tri pjesnička susreta. Prvi susret je promocija dviju knjiga pjesnika Frane Budića prilikom kojeg sam, nakon više od godinu dana, vidjela pjesnika Slavka Kukeca. Tom zgodom poklonio je jedan primjerak svojih ručno uvezanih rukopisa predsjedniku osječkog Društva pjesnika Zal Koppu, koji je s oduševljenjem napisao osvrt na djelo pod imenom "U zraku miris, u oblacima sjaj". Rado bih izdvojila jedan mali dio:

Ovom knjigom pjesnik nas daruje, ali istovremeno ova knjiga nas daruje. Isto tako njezina dobrota duboko poštuje naše biće. Umirujuće djeluje svojom iskrenošću na našu dušu. Ova knjiga u cijelosti je posvećena ljubavi. Čitatelj u svakom trenutku ima pred sobom čistu sliku pjesničkih osjećaja čije nijanse jasno oslikavaju pjesnikove riječi. Zato su ove pjesme dragocjene. Ovdje se ne nazire surovost svijeta.

Novo pjesničko druženje nastupilo je 18. lipnja, jer je Četvrta književna večer u Bistrincima za taj datum bila odgođena. Nastupila sam druga po redu, nakon što je Slavko pročitao jedan sonet iz spomenute knjige. Iako sam svoj sonet znala naizust, ipak sam ga u zadnji čas odlučila zapisati na papir – i to na zadnji list iste knjige. Na koncu, nisam ju imala potrebu otvarati, no Slavko sada ima slatki dokaz moje nesigurnosti. Te večeri od njega sam dobila nešto predivno: u pitanju je knjiga debelih crnih korica, žutih papira, nalik onim knjigama u koje su se u počecima ručno prepisivali tekstovi – i moja je prazna i već sam upisala prve sonete u nju! Svaki od njih dobio je i stranicu sa zabilješkom pa ju neću davati drugima na čitanje.
Dana 26. lipnja moje pjesničko društvo slavilo je 14 godina postojanja, a taj događaj bio je obilježen ugodnim susretom u osječkom restoranu "Kopika". Tom prilikom izrekla sam novi sonet, "Ljubav vlada u punini mog duha", a videom tog recitala počastit ću iduće poglavlje, nakon što isti sonet bude objavljen na stranici online magazina "Lacuna Mag". Smatram da riječi ponekad nisu dovoljne za izražavanje zadovoljstva koje čovjek u takvim trenucima može osjetiti – tople riječi koje sam tada primila nahranile su mi dušu i ona se rascvala kao kakav cvijet u zrelo proljeće!

Još jedan razlog zbog kojeg je ovo poglavlje dulje od uobičajenog jest taj da je prije mjesec dana bila godišnjica smrti moje majke te sam odlučila objaviti sonet napisan 01. lipnja njoj u čast. Moja prva objavljena pjesma jest prva pjesma koju sam napisala za nju: izašla je u 12. broju časopisa onog mjesta u kojem sam provela djetinjstvo (2006. godine). Ne smatram nepoželjnim javno reći svoje osjećaje prema njoj, jer onaj tko gaji ljubav prema svojoj majci rekao bi istu misao, samo drugačijim riječima. Gdje god nas vodili valovi života, uvijek se sjetimo svoje majke jer nam je ona prva asocijacija na iskrenu pomoć. Budući da svoju životnu energiju želim iskoristiti za mnoge lijepe stvari, ne želim žaliti jer ju nemam, već napisati sonet i posvetiti ga njoj. Rukopis koji sam priložila jest njezin, a na njemu su zapisani neki stihovi koje je ona prepisivala. Star je više od dvadeset godina.

TEBI, MAJKO MOJA DRAGA I MILA

Tebi, majko moja draga i mila,
Posvećujem ove riječi svete
Kao plod tvoje ljubavi, dijete
Koje bješe okrepa tvoga bila.

Pleteš vijenac kao šumska vila,
Slikar si vješt i tvoje su palete
Sklad duginih boja, sreće i sjete.
Želju za svijetom si utažila!

U okrilje tvoje rado ću sjesti
Jer najvrednija jesu tvoja blaga:
U tom sjaju doći ću do svijesti

Koliko moćna može biti snaga
Tvoje ljubavi, jer mi nagovjesti
Tu istinu preko životnog praga.
Završila sam lekturu dječje zbirke pjesama i ujedno odvažila napisati predgovor za nju. Naslovljen je kao "Poziv za nove pustolovine", a jedan mali dio njega glasi: "Ako na trenutak kroz oči mačka Prkonjice pogledamo na svijet, vidjet ćemo izazove koji samo čekaju na nas; ako pogledamo svijet dječjim očima, vidjet ćemo ljubav naših roditelja, požrtvovanost djeda i bake, toplu ruku prijatelja, stvari koje su nam strane i nove te sreću, kada nam nešto od toga postane bliskim." A kada smo već kod dječjeg pogleda na svijet, sjećate se spomena mojih crteža viktorijanskih dama? Ovo je jedan od njih.
Zanimljiva je činjenica da sam kao devetogodišnjakinja ljepše crtala nego sada. Kada crtam danas, najčešće crtam cvijet, sunce i srce – jer jedino to znam nacrtati. Budući da je ovo pjesnički dnevnik, izdvojit ću za kraj jednu pjesmu iz istog spomenara: "Mućo te tekjer ećo no poelo reiho. Pero ću si ti se antibentre gore!" Možda ju do sljedećeg pisanja uspijem prevesti sa španjojskog na hrvatski! Wink
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Ženski
Broj poruka : 18881
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   11/7/2011, 12:59 pm

Neve, citajuci ovaj tvoj prvi sonet na um pade mi Njegosev stih "Casu meda jos't niko ne popi sto je casom zuci ne zagrci", znaci sve ono sto je slatko u zivotu da se mora platiti i gorcinom i to je ziva istina, toliko puta se pokazalo u mom zivotu. Sto kazes u pesmi poslusaj srce pa onda razum, znam da je slast iskusenje kojem malo ko moze odoljeti i ako covjek zna da nije sve sto je slatko da je i dobro i da sa sobom nosi posledice... ali ako ne bismo udovoljili toj svojoj zelji mira ne bismo imali, pa sta bude neka bude kazemo...vjecita borba izmedju razuma i srca ...neko kaze poslusaj srce, neko kaze poslusaj razum, ako slusamo razum izbegavamo slast a time i gorcinu ako slusamo srce okusicemo slast ali i gorcinu, kako postupiti na nama je samima, mislim ako poslusamo razum siromasniji smo za jedno zivotno iskustvo a sad ko moze da se nosi gorcinom neka kusa slast...ovo je duboka tema za razmisljanje, moje pohvale za temu i sonet i fotografija je superrr, pozdrav i osmeh ti ostavljam...♥

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   11/7/2011, 2:17 pm

Draga Nado, odlučila sam ti odgovoriti ovdje: poveznica na Facebook-u se lako može izgubiti, a ovdje će naši doživljaji ostati sačuvani. Uistinu, ta borba između razuma i srca, tj. osjećaja je nešto s čime se svakodnevno susrećemo i raspravljati o tome zahtjevan je posao. Ja studiram upravo dvije znanosti od kojih prva (filozofija) daje prvenstvo razumu, a druga (pedagogija) osjećajima. Zanimljivo! Postoji i engleski termin koji vjerno spaja baš te dvije krajnosti, slast i gorčinu, bittersweet. Možda se naš život odvija baš u skladu njihovih pravilnih izmjena: mi volimo slast i u njoj uživamo, a ta gorčina (koja se također pojavi s vremena na vrijeme) i nije tako "gorka" ako smo nešto naučili od nje (kako to običavam reći). U tome se sastoji moj životni optimizam.
Hvala ti puno na tako opsežnom komentaru i mislima koje si podijelila sa mnom, navela si i mene na razmišljanje! Očito je da sam u sonetu dala prednost osjećajima: odaberimo slast, ali onda s njom razumno postupajmo. Šaljem ti puuuno pozdrava!
hepi
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Ženski
Broj poruka : 18881
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   11/7/2011, 2:33 pm

Zanimljivo, slast i gorcina u jednom paketu, nerazdvojne, samo sto gorcina skoro uvek dolazi poslednja. Ima ljudi koji umesto slasti biraju gorcinu, da bi tako izbegavajuci slast u ovom zivotu dobili jednu duhovnu koja je vecna. A ja sada sebi postavljam pitanje da li ta gorcina, koja se uzima bez slasti, ima istu jacinu kao i ona koja dolazi posle slasti. Evo i ti mene navede na neke misli o kojima nisam nikad razmisljala. Ljubim i ja tebe i podrzavam u tvom radu.

hepi

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   26/8/2011, 12:53 pm

Ovo ljeto pink je moja zaštitna boja. Tu rečenicu opravdat će svi oni događaji koji su upotpunili one dane od mojeg zadnjeg javljanja ovdje. Ja jako volim ples i želim da mi život bude poput plesa: senzualan, strastven – i lijep. No to nije samo želja, već moje nastojanje koje svakim korakom dostiže cilj. Mnoštvo malih i velikih koraka dio su prošlosti, a još više istih očekuje me na životnom putu. To je proces koji treba biti vrednovan kao nešto vrlo bitno, jer me izgrađuje u jednu snažnu i nadasve samostalnu osobu koja zna što želi učiniti od svog života.
Spletom silnih okolnosti čvrsto sam odlučila posvetiti se pripremi materijala za prvu samostalnu zbirku poezije i dio truda već je vidljiv! Za sada sa sigurnošću mogu reći da će se prvi dio zbirke sastojati od 100 soneta spojenih sa 100 fotografija, a drugi dio od ljubavnih pjevanja koja sam pisala s već spominjanim pjesnikom Slavkom Kukecom. Fotografska ljetna avantura (koju sam spontano nazvala "My sweet 20's!") s fotografom Dinkom Horvatom rezultirala je fotografijama s kojima smo oboje zadovoljni – jedan od najdivnijih osjećaja jest onaj kada iz dna duše uživamo stvarajući nešto novo i, na koncu, osjetimo čisto zadovoljstvo vidjevši rezultat svog truda. Rujan će donijeti još novih fotografija, a kreativne duše koje će biti dio toga jesu: Petra Horvatić, Matija Peček i Maja Štasni. Uz novu fotografiju objavljujem i njoj pripadajući sonet napisan 18. kolovoza (81. sonet po redu). Čim sam vidjela novu fotografiju, intuitivno sam odredila da je ona par s najnovijim sonetom: naušnice koje nosim u prvi mah su me asocirale na trešnje, moj pogled na njoj pun je čežnje, a opet "hrabar" i veseo – veseo je zato što vjerujem da nakon jedne stvari nužno dolazi druga koja može biti samo ljepša, bolja i divnija od prethodne! Možda mu naslov ne zvuči tako, ali taj sonet je vrlo tužan i opisuje jednu situaciju u kojoj sam bila zatečena. Zasigurno to ne bih željela opet doživjeti. No zbog druge katrene i prve tercine, ovaj sonet postao mi je jednim od najljepših soneta koje sam napisala.

"Heartstrings" (Dinko Horvat, 2011.)

ČEŽNJOM LJUBIM CIJELO TVOJE BIĆE

Čežnjom ljubim cijelo tvoje biće
K'o slast najslađe trešnje iz Edena
Pa ju ubirem noću sve dok snena
Ne osjetim čar kojom zora sviće.

U jutro ruka mi kosu raspliće
(Tvoja ruka nježno-bijelog tena)
I tad se osjećam kao sirena
Zvana iz dubine u vode pliće.

Kada nam Sunce dâ svoju toplinu,
Mi smo razigrana djeca u travi,
S poljupcima čekamo mjesečinu,

No gdje nam zapravo srce boravi?
Kada sva nadanja i želje minu,
Sve što imamo ne sliči ljubavi.
Početkom kolovoza išla sam u Budimpeštu na koncert australske grupe Angelspit i time dobila nezaboravno životno iskustvo: bez obzira na bezbrojne sate putovanja i noćenja na spomeniku kulture (!), prijatelj i ja uspjeli smo se ne samo odlično zabaviti, već i družiti sa članovima grupe, fotografirati se s njima, dobiti potpise, upoznati nove mlade ljude i neupitno je da će me putevi života opet ondje odvesti! Tjedan dana poslije išla sam na pjesnički susret u Đakovo, "Večer ljubavne poezije pod bakljama", i s njega donosim jednu non-professional fotografiju na kojoj smo moja cimerica Tajana i ja. Već drugu godinu za redom dijelit ćemo istu sobu i hrpu doživljaja u studentskom domu.
Od budućih pjesničkih susreta, u planu je susret pjesnika i slikara u Osijeku (13. rujna) na kojem ću nastupiti kao jedan od četiri pjesnika gosta. U prethodnom poglavlju obećala sam objaviti video svoje recitacije s proslave godišnjice osječkog Društva pjesnika. Riječ je o sonetu "Ljubav vlada u punini mog duha" koji je objavljen na stranici online časopisa "Lacuna Mag" (novi sonet, "Voljeti tebe čista je milina", također će biti dio nje). Moja prijateljica snimila ga je mobitelom pa je kvaliteta videa nešto lošija, no to ne bi trebalo biti bitno kada se u mojem glasu mogu iščitati svi doživljaji. Hvala ti, Dora!
Postoji nešto iz mog osobnog života što bi se kad-tad moglo odraziti na moju poeziju: ja sam zavoljela kišu. Te dvije riječi, "kiša" i "Nevenka", gotovo da se nisu mogle naći u istoj rečenici. Način na koju sam ju zavoljela jedan je od najzanimljivijih načina na koji se jedna bitna promjena u životu može dogoditi: nakon jednog pročitanog stiha. Kiša mi je uvijek mijenjala raspoloženje, uništavala frizuru, kišobran ne volim (naljuti me to što ga vjetar nosi) i do koljena me smoči. No "tad dođeš do nekog tko takvu te voli." (iz pjesme "Kap kiše" pjesnika Josipa Skejo). I kiša dobije sasvim drugačiji smisao: ako me netko zavoli u takvom stanju (koje je doooista loše!), onda će me zavoljeti kada obasjana Suncem budem vesela i poletna.
Ovo ljeto napisala sam jedno pismo čiji bih dio rado objavila ovdje kao svoju završnu riječ: pisala sam o vlastitom poimanju zaljubljenosti, ljubavi i srodne duše. Iz njega se izrodila jedna nova pjesma, "Volim biti zaljubljena", pisana u formi slobodnog stiha. Budući da sam počela s riječima o pink boji, završit ću u istom tonu.

Duša je cjelina našeg bića, sjaj koji isijava iz nas kada pristupamo drugoj osobi. Najveći sjaj jest naš osmijeh, posebice onaj koji se javlja kada smo zaljubljeni. Zaljubljenost ovisi o našim osjećajima i o našoj duši, cjelinom koja nas čini onime što jesmo. Kako se meni dogodila zaljubljenost u jednu divnu osobu? U jednom trenutku – kada sam joj prišla i izmijenila prvu rečenicu s njom. Tada je sjaj u mojem osmijehu postao isti onome o kojem sam maloprije pisala, a sjaj moje duše zablistao je kao Sunce u žarko ljeto. Kada sam sretno zaljubljena, ustajem se svaki dan sretnija no inače, jer mi svaki dan bude ogrnjen nekom posebnom čarolijom. Na sve stvari gledam kroz nju i cijeli taj dan posvetim ljepotom te osobe. Osjećaj sretne zaljubljenosti jest nešto što mi boji snove, čini ih ljepšim, a mene duševno spokojnijom. Sretna sam sama sa sobom, ali s tom sretnom zaljubljenosti moja sreća dobiva puni smisao, a moj osmijeh time postaje još ljepši. Sve tada postaje ljepše, nježnije i ugodnije. Ukoliko zaljubljenost prijeđe u iskrenu ljubav, ona prerasta u nešto vječno – nešto što nije konačno već traje, traje, traje... tada shvatimo da smo našli srodnu dušu. Za mene je srodna duša savršen sklad prijateljstva i ljubavi. Srodna duša je ogledalo tvoje duše – na isti način na koji je prijatelj ogledalo tebe sama. To je ono već spominjano: u iskrenoj ljubavi predajem se drugoj osobi s osjećajem potpune predanosti, čineći za nju ono što bih za samog sebe učinio, jer ju volim cijelim svojim bićem, grlim ju onim sjajem koji je zapravo moja duša!

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 21/1/2012, 11:11 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: DREAMS COME TRUE   25/9/2011, 8:08 am

Teško mi je za povjerovati da je prošlo već mjesec dana od mojeg zadnjeg javljanja ovdje. Vrijeme konstantno izmiče i vrlo često se pitam jesam li uspjela ostvariti sve ono što sam poželjela – ili je ipak ono bilo "brže" od mene? Stoga ću krenuti od samog početka i pokušati barem djelomično pokazati kako je uz rad, trud i nastojanje većina ideja ugledalo svjetlo dana.
Početkom rujna intenzivnije sam pripremala jedan od blokova novog broja književnog časopisa "Aleph", jer mi se pružila prilika biti njegovom urednicom. "Zlatna šestorka" pisala je na temu "PMS – Poezija, muška stvar?" i sada se nalazimo u završnoj fazi njezine pripreme. Osječki pjesnici su se, nakon ljetne pauze, ponovo počeli okupljati. Od pjesničkih događaja, imala sam priliku 13. rujna biti dijelom izložbe slika i kiparskih radova slikara našičkog kraja pročitavši sonet "Voljeti tebe čista je milina". Također, proslijedila sam svojih pet pjesama za aktualni događaj "100 thousand poets for change", ali i 81 sonet za Rimarij, novi program koji bi trebao pomoći pjesnicima u strukturnoj izgradnji pjesme (možete ga skinuti preko ovog LINKA). Na koncu, ono što me posebno veseli jest to da sam kupila ulaznicu za Hurts! To je moj poklon meni za 22. rođendan.
Uz sve navedeno, donosim seriju fotografija nastalih u proteklo vrijeme. Prva od njih pripada sonetu koji je posvećen već spominjanom pjesniku – Slavku Kukecu. Napisan je u rujnu 2009. godine (u ono doba kada sam počela pisati svoje prve "prave" sonete), a nastao jednu večer u istom parku u kojem je nastala ova fotografija. U rukama držim praznu knjigu koju sam od njega dobila i u koju, sa zabilješkama, ručno upisujem svoje sonete.

"Storytime" (Dinko Horvat, 2011.)

Svakim korakom sve sam bliže konačnoj koncepciji svoje prve zbirke pjesama: tako sam svoje za sada napisane sonete rasporedila u tri različita odjeljka. Veliki dio našeg života čine neplanirane stvari i upravo njh se bojim. Koliko god se trudili ostvariti jedan od svojih snova, uvijek postoji mogućnost da se to ipak ne dogodi – to je neizvjesnost u kojoj živimo. To ujedno život čini zanimljivim, ali nam blago ulijeva strah. Ovo spominjem jer sam se u par navrata zatekla u situaciji razmišljanja o tome što bi se dogodilo da ne uspijem objaviti svoju zbirku u vremenu u kojem sam si zacrtala. Planirala sam do ljeta prikupiti materijal, a do iduće zime ju objaviti. Neću se nadati po tom pitanju, već činiti sve što je u mojoj moći da tako bude! U takvim razmišljanjima uvijek se okrenem svojoj voljenoj (životnoj) filozofiji:
Filozofija je uvijek uz mene. Ponekad je oštra i uči me teškoćama života,
no samo zato kako bi mi pokazala da je bol jedno od mnogih iskustava.
Iz nje crpim svoju životnu snagu, ona je i ljepota koja je oblikovala ove riječi.

Dvodnevno putovanje za Zagreb sredinom mjeseca bilo je obilježeno novim umjetničkim djelima. Bez srama ću priznati da sam se rasplakala kada sam vidjela nove fotografije i da je to nešto što mi se uvijek iznova događa: budem toliko ispunjena srećom i ta njena silina natjera me na plač. Njihovo stvaranje puno je kompleksnije nego što se to na prvi pogled čini: svaka od njih ima svoju priču, stvorene su iz ljubavi prema umjetnosti, stvarane uz druženje i osmijeh, rezultat su raznovrsnih ideja i truda po pitanju njihove realizacije. Za jednu od novih fotografija stvorenih od strane mlade i talentirane umjetnice Maje Štasni, napisan je i novi sonet, moj 83. sonet i 380. pjesma uopće. No tu je jedna dvojba kada je u pitanju odabir fotografije koja mu pristaje pa ako netko od korisnika foruma bude pročitao ovo poglavlje, neka slobodno iznese svoje stajalište (o poeziji na ovakav način pišem jedino ovdje). Ja sam blago naklonjenija drugoj verziji.

"Guided by passion"

ili

"Following you" (Maja Štasni, 2011.)

NEK' ME DANAS MOJA ŽELJA PRONAĐE

Nek' me danas moja želja pronađe!
Skrivam se među jesenjim bojama,
S mišlju o tebi u srcu sam dama
No za ljubav spremna činiti krađe –

Ukrast ću ti poljupce, te najslađe
Slatkiše koje nosiš na usnama!
Zavoljet ću te bez imalo srama
Prije no Sunce međ' oblake zađe.

Moja želja na stranim putevima
Hoda i traži ostvarenje snova.
Sve dok u meni silne žudnje ima

Držat ću slatkim tragove okova;
Dok stihovi ne ostanu bez rima,
Živjet ćeš kao želja pjesnikova.

No pored svih ovih lijepih vijesti uspjela sam napisati svoj najtužniji sonet ikad čiji čak ni naslov ne bih željela naznačiti – odlučih da ću ga samo "neprimjetno" uvrstiti u svoju zbirku. Kada sam čula jednu od novih pjesama s najnovijeg albuma grupe Evanescence, ona je probudila "duhove" ne tako daleke prošlosti. Tako je on nastao. Nedavno sam pročitala jednu zanimljivu misao koju bih rado objavila ovdje. Njezin autor je, pak, drugi fotograf s kojim sam stvarala fotografije, Matija Peček. Ona može savršeno opravdati raznolikost pjesnikovih misli, koje su u jednom času vesele, a već u idućem tužne: "Došlo mi je da se iskalim na papiru, njegov je posao da sluša i pravi se da razumije." Vjerujem da se mnogi od nas mogu složiti s time. K tome, u međuvremenu je napisan još jedan sonet koji je nastao kada sam pročitala jednu kratku pjesmu tog svestranog umjetnika, "Flower lady". Meni je uistinu zanimljivo kako je mreža umjetnosti tako krhko, a opet stabilno isprepletena – s ponosom sam dio njenih niti!
"Desperate is life, like a flower
Without any soil.
Your cause is to help me grow."

"On the day of wedding" (Matija Peček, 2011.)

Posljednja fotografija pristaje sonetu "Pjesnik u tuzi i njegova sjena". Istina, taj sonet je strašno tužan no "note ove fotografije" tako sjetno "pjevaju" uz njega! iskreno, ne volim pisati tužne sonete i napisah ih tek nekoliko. Možda je tome tako zbog mog pogleda na život koji je nadasve veseo i poletan. U skladu s time, ove fotografije jednog čovjeka ne bi dojmile kao vesele i poletne, a to je tako krivo. Gothic elegancija itekako može šarmirati, osobito Morticia Addams, koja mi je ovaj puta bila izvor inspiracije. Za sam kraj, voljela bih razjasniti čemu tako različite fotografije: niz ovih čini rocabilly, vintage i gothic life-style. Tome je tako jer su one prvenstveno umjetničke fotografije nastale pod različitim utjecajima, jer su preduvjet njihovih stvaranja bili različiti izvori inspiracije. Svaka od njih priča svoju priču – jedinstvenu. Ja želim živjeti i umrijeti kao žena-umjetnica.
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   21/10/2011, 1:54 pm

Draga Nevenka,
samo da znas da te pratim i citam...
Nizes ti svoje bisercice onako srcem...
Ne usudjujem se da ih oslikavam
tragam za slikama jos uvek da bih uklopila
tvoju dusu u njih...

Danas sam ti pripremila nesto uobicajeno
i nesto malo neuobicajeno za tvoje stihove...

Ljubim te i puno uspeha zelim:)

O NASOJ LJUBAVI PISAT’ UMIJEM

O nasoj ljubavi pisat’ umijem
Ogrnjena mastom najljepsih snova,
Na krilima jezerskih labudova
Kojima letim pod ljubavni trijem.

Sum zivih osjecaja nije nijem
Kada nas grije toplina dlanova –
Ta u njima su zapisana slova
O ljubavi s kojom dusevno zrijem!

Ne poznajem zlo koje nam prijeti
Jer na putevima sja svjetlost danja.
Radi nje vrijedi nocima bdjeti

I voljenom bicu dok slatko sanja
Sapnuti kako su divni soneti
Kojim se rima toj ljubavi klanja.

17. studenog 2010.

Nevenka Nedic

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   21/10/2011, 1:56 pm

VOLIM TE

Na granici
Između stvarnosti i mašte –
Srela sam te.
U nesvakidašnjoj prilici –
Borila sam se.

Nenadano
Želim te.

Od Njega dano
Samo za mene,
Kao nešto sveto,
Nikad prokleto –
Volim te.

Konac 2006.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   21/10/2011, 1:57 pm

LJUBAV DO SMRTI

Došao je dan istine:
Samo ja upotpunjujem
Izgubljeni dio tvog života.

Znam da se osjećaš osamljeno –
Spoznajem po okusu tvojih suza.
Daruj mi dušu otopljenu
Na Suncu zimskog jutra.

Moja najdraža opsesija!

Voljet ću te do smrti
Ljubavlju čišćom od boli.

Demoni ljubavi su me zazvali,
Bila sam u rukama vremena.
Znala sam da ćeš i ti
Pasti u njihov zagrljaj.

Rujan 2008.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   21/10/2011, 2:12 pm

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   24/10/2011, 10:15 pm

Draga Nevenka,
samo da znas da te pratim i citam...
Nizes ti svoje bisercice onako srcem...
Ne usudjujem se da ih oslikavam
tragam za slikama jos uvek da bih uklopila
tvoju dusu u njih...

Danas sam ti pripremila nesto uobicajeno
i nesto malo neuobicajeno za tvoje stihove...

Ljubim te i puno uspeha zelim:)
Draga Roso, ti mene uvijek ugodno iznenadiš i svojim javljanjem ovdje i svojim odabirom slika! Uočila sam da si oslikala i neke od pjesama za koje sam samo postavila linkove pa sam sretna jer moj mali kutak činiš ljepšim i potpunijim. Znaj da sam, otkako si mi počela oslikavati stihove, napravila jednu mapu na svojem laptopu i ondje nižem sve slike koje si mi postavila ovdje. Za uspomenu, a i za dodatnu ljepotu koju oni tada dobiju.

Hvala ti iz dubine mog srca! Pusa najveća!

hepi

Nevenka

P.S. Pišući ovo, dosjetila sam se da bih mogla napraviti jedan novi album na Facebook-u i objaviti stihove koje si mi oslikala pa ondje postaviti link s tvojom poezijom, da ti se odužim. Koji bi link željela izdvojiti za to? Wink
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   24/10/2011, 10:46 pm

Draga Nevenka, sad trenutno ne mozes objaviti nijedan moj link,
dok ih ne otkljucamo, nece to dugo potrajati:)
Dok nesto ne zavrsim...objasnicu ti na pp.

I ti si mene prijatno iznenadila, da ti se dopada sta tvoje oslikavam,
jer uvek strepim hocu li bas sve uklopiti.
Hvala i tebi i svima koji su u poslednje vreme na svojim blogovima
i na fejsu, izabrali da im budem prijatelj, i postavili i moje pesme ,
i oslikanu poeziju...

I ja cu sve vas uskoro iznenaditi, nadam se prijatno:)

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   25/10/2011, 7:49 pm

Draga Nevenka, sad trenutno ne mozes objaviti nijedan moj link,
dok ih ne otkljucamo, nece to dugo potrajati:)
Dok nesto ne zavrsim...objasnicu ti na pp.

I ti si mene prijatno iznenadila, da ti se dopada sta tvoje oslikavam,
jer uvek strepim hocu li bas sve uklopiti.
Hvala i tebi i svima koji su u poslednje vreme na svojim blogovima
i na fejsu, izabrali da im budem prijatelj, i postavili i moje pesme ,
i oslikanu poeziju...

I ja cu sve vas uskoro iznenaditi, nadam se prijatno:)
Nemoj se bojati kada je to u pitanju – taj tvoj čin mene uvijek razveseli (on sam za mene je već nešto divno i lijepo), potom gledam na koji način si to učinila. Znam posjetiti kutak "Oslikana poezija naseg mestasca" i ondje vidjeti krasne kombinacije fotografije/slike i poezije, samo što se ja još nisam odvažila činiti isto. No svatko od nas ovaj forum u cjelini oplemenjuje na sebi svojstven način.

Također, pročitala sam tvoju pp i već ovdje ti mogu napisati kako je tvoje iznenađenje za mene vrlo ugodno iznenađenje i idem ti sada više napisati ondje!

hepi
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: JA SAM VELIKI SANJAR   9/11/2011, 10:49 pm

Čini mi se da bi svako novo poglavlje mogla započeti mislima o tome koliko dugo nisam pisala ovdje i koliko toga mi se dogodilo za to vrijeme: naime, moj Dnevnik poezije nedavno je navršio svoju prvu godinu postojanja i dobio preko 7 500 pregleda. To mi jako puno znači jer njega čine moje misli oblikovane na različite načine. Veseli me pomisao da ih netko čita sa zadovoljstvom i da je možda pri tom naučio nešto novo. Uvijek iznova činim ga bogatijim kako njima kako umjetničkim fotografijama koje su me dovele na staze o kojima nisam ni sanjala. Svako novo poglavlje potpomaže mi u sagledavanju mojih uspjeha i padova, mada znam pasti u razmišljanje o tome jesu li neke ambicije vrijedne truda. Tome je tako jer se ponekad znam uspoređivati s drugima, umjesto sa samom sobom. Kada se uspoređujem s drugim ljudima, jasno mi je da postoji mnoštvo onih koji su uspješniji od mene, a možda ulažu znatno manje truda. Međutim, kada pogledam posljednju godinu svojeg života, uočim da sam dosta napredovala, s time da preda mnom stoji još izvanrednih prilika koje čekaju biti iskorištene – neke od njih spomenut ću u rečenicama koje slijede.
Imala sam nevjerojatno zadovoljstvo proslaviti svoj 22. rođendan na koncertu Hurtsa koji je imao samo jedan manjak – prekratko je trajao! Theo je bio pravi kavalir i bacio je nekoliko bijelih ruža publici, no nisam imala dovoljno sreće da jedna stigne i do mene. Osim koncertom, počastila sam se predivnom haljinom koju je po narudžbi sašila Jennifer Garside i ukosnicom koju je napravila Matea Lončar. U kolovozu sam spomenula kako ću ostvariti fotografsku suradnju s Petrom Horvatić, no umjetničke su nas staze u rujnu odvele na različite strane – no budući da se umjetnost brine za svoje duše, mi smo se susrele, upoznale i damski družile u Vinkovcima.
Ostvaren je pjesnički projekt "100 thousand poets for change". Pjesme koje sam proslijedila za tu priliku bile su odštampane i zalijepljene na ulicama grada Rijeke. Također, postale su dijelom istoimenog bloga. Jako sam se iznenadila kada mi je baka javila da je sonet "U čistoj ljubavi vlada mirnoća" objavljen u našem mjesnom časopisu! Zanimljivo je to da sam ga proslijedila njegovom uredništvu na dan kada je moja majka rođena, dok me na dan mog rođendana uredništvo online časopisa "Lacuna Mag" obavijestilo da će sonet "Ljubav vlada u punini mog duha" biti objavljen u njegovom prvom tiskanom obliku.
Od novih umjetničkih izazova jest iznimna prilika koju mi je pružila Tajana Štasni: bit ću model za njezinu novu kolekciju odjeće, a fotografkinja će biti spominjana Matea Gracek. U međuvremenu sam se odvažila intenzivnije baviti lekturom, jer ju volim raditi i na takav način biti u "dijalogu" s tekstom. Treći izazov jest pjesnički natječaj kojeg sam raspisala s pjesnikom Slavkom Kukecom (o tome ću više pisati sljedeći puta), a posljednji kratka priča "Melem nije za sve", koju sam napisala za književni natječaj "Zlatko Tomičić".
Očito je da volim ovaj kutak pa sam napravila i link za njega.
Fotografija pripada sonetu "Šumska vilo, izliječi mi boli", a u većem formatu ona izgleda ovako:

"The touch of nature" (Maja Štasni, 2011.)

Koraci koji me vode izdavanju prve samostalne zbirke pjesama sigurni su, ali mali: dala sam joj ime, a pri tom me inspirirao digitalni crtež kojeg sam tako silno željela za naslovnicu! No autor iz Texasa, kojeg sam nekoliko puta molila javljajući mu se, očito svojom tišinom govori da se s time ne slaže. Slavkova kćerka, Iva Kukec, napravit će mi ukrasna slova kao početna za svaki sonet. Odlučila sam napraviti jednu iznimku: sonet "Krv i poljubac" također će postati dio nje, iako nije "pravi" sonet. Od posljednjeg javljanja napisala sam dva nova soneta, s time da su mi još dva nova ostala nedovršena. Jedan od onih dovršenih objavljujem sada, a uparila sam ga s fotografijom za koju mogu reći da mi posebno ističe oči – na njoj je pogled tako jasan i čist.

"Snow-white queen" (Matija Peček, 2011.)

MOJA JEDINA ŽELJA SI TI, DRAGA

"Moja jedina želja si ti, draga!" –
Šapći mi noćas uz zvuk violine,
Osjeti dašak ljubavne miline
Koju pruža ti moje sreće snaga.

Ugasi svjetlo, duša mi je naga,
A suze s lica iz te su dubine.
Nemoj ih tražiti, nek' te ne brine
Ta vatra koja sja ne dajuć' traga.

Sjećam se osjećaja prvog leta
K tvojem srcu i njegovim vratima.
Ono je za mene pouka sveta

I dok ponad mene topline ima,
Snovi o tebi dio su svijeta
Čije ljepote u dahu uzima.
Početna inspiracija u ideji spajanja soneta s fotografijama bila mi je umjetnica Nadia van der Westhuitzen, a njezin rad pratim nešto manje od četiri godine. Polovicu toga vremena u kontaktu sam s njom tako da sam izrazila želju za zajedničkim shootingom – ona ju je velikodušno prihvatila i dogovor je pao! Imam osjećaj da mi je samo nebo granica! Pored te, još jedna umjetnička suradnja čini me sretnom: riječ je o tome da će fotograf Matija Peček ovaj puta preuzeti ulogu modela i biti jedini muški model u galeriji fotografija predviđenih za zbirku.

Za sam kraj, navela bih svoj najdraži citat. Smislila sam ga sama i stoga me opisuje u potpunosti: "Ja sam veliki sanjar: kada spavam – sanjam, kada sam budna – živim svoj san." To sam ja: vječni sanjar, puna snova koje želi ostvariti. Kamo god da idem (osobito kada putujem), sa sobom nosim svoju bilježnicu sa zabilješkama i najdražu kemijsku olovku. Osjećam se kao da sam bez ruke ako kraj sebe nemam papir na kojem bih mogla zapisati svoju trenutačnu misao.

Uistinu, trnovit je put do ostvarenja sna, ali zato neopisiv osjećaj ponosa, zadovoljstva i sreće kada jedan od njih postane stvarnost. U tome me nedavno ohrabrila moja prijateljica koja kaže da u svakom trenutku borbe barem znamo zašto se borimo. Do sada, sve sam svoje snove ostvarila. To sam spoznala prije nešto više od mjesec dana. Naravno, postoje još oni koji čekaju "na listi", ali znam da ću i njih ostvariti ako, kao i do sada, sve svoje težnje usmjerim k njima.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 14/11/2011, 2:14 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
PiPi

Muški
Broj poruka : 328
Datum upisa : 18.09.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   9/11/2011, 11:13 pm

Nevenka....izdvojit ću samo jedan stih iz ovog soneta...vjeruj mi ovo je jedan od najljepših stihova koje sam pročitao u tvojim pjesmama, (mogao bih i reći bez neke lažne skromnosti) ; znaš koliko volim Dantea i Petrarku, e takav užitak si mi podarila s tim stihom...Hvala ti...

" Ugasi svjetlo, duša mi je naga,"
Nazad na vrh Ići dole
http://slavko-kukec-pipi.blog.hr/
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   9/11/2011, 11:21 pm

Slavko... kada sam vidjela tvoj komentar na Facebook-u, u prvi mah (priznajem) pomislila sam da je riječ o nekakvoj maloj opaski, da nešto nije u redu... ali kada sam pročitala tvoj komentar, osjetila sam silnu sreću! Takav strah sam, između ostalog, imala jer je sonet napisan u rekordnom vremenu, za nekih pola sata, a do sada niti jedan sonet nisam napisala tako brzo. Očito je da sam bila puna inspiracije i pod pritiskom osjećaja (mjesec dana pokušavala sam ga napisati, no stalno sam to odgađala). Uljepšao si mi ovu večer! Hvala ti od srca!
Nazad na vrh Ići dole
PiPi

Muški
Broj poruka : 328
Datum upisa : 18.09.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   14/11/2011, 10:40 am

Vjerujem da je sonetu sluškinja

" Ugasi svjetlo, duša mi je naga..."
Mila pjesnikinja kroz sonet reče.
Eh, da za vazda u meni ječe;
ne bi li ju prestao zvat`, predraga.

Ima ona riječi poput blaga,
njegovane u srcu što ga steče.
Euforiju što svakog dotiče,
narisanu u oku koje traga.

Svoje snove sniva ko pjesnikinja,
tinjajuć` usred poezijske tame,
iznjedri stihe žarećih buktinja.

Hvalu skrbeć rad` ljubavne pomame
vjerujem da je sonetu sluškinja
rabeći sva slova umjećem dame,

( ime joj u glagolu ne venuti )

Nevenki Nedić
( „Moja jedina želja si ti, draga!“ )
Nazad na vrh Ići dole
http://slavko-kukec-pipi.blog.hr/
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   14/11/2011, 2:36 pm

Dragi Slavko! Vjeruj mi, imala sam onih trenutaka kada sam se čudila tome kako nitko za mene nije napisao niti jednu pjesmu, a ja pjesnik i toliko sam stihova napisala za meni drage ljude! A onda si se pojavio ti i udijelio mi toliko lijepih uspomena i stihova koji su obogatili neke trenutke mojeg života. Hvala ti na tome! Zbrika koju toliko pomno i teško pripremam mogla bi biti bogatija i za ove stihove jer su oni postali dio mojeg srca. Ja želim da sva takva umjetnička djela (koja su postala dio mojeg srca) postanu i dio moje zbirke.

Tako mi laska što u sonetu zboriš da imam riječi poput blaga i da si prepoznao kako one potječu isključivo iz dubine moje duše! Ne želim ništa iz nje kriti! A moje ime, Nevenka, majka mi je dala, ali pri tom misleći na nešto drugo, ono ju je asociralo na nevinost, ne na cvijet neven ili to da neke stvari jednostavno "ne venu" (mada ja osobno najviše volim ovu posljednju asocijaciju). Iskreno ću priznati i reći kako ne bih voljela da neke od mojih riječi uvenu, nestanu bez traga... ako ništa drugo, veselim se tome što živim u stihovima poput ovih koje si mi podario. Najljepša hvala, pjesniče, još jednom!
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: ŽIVJETI SVOJU UMJETNOST   5/12/2011, 10:33 pm

Novo poglavlje pišem s nešto manjom pauzom nego zadnji put, jer bih željela napraviti osvrt na mjesec koji je tek prošao: novi izazovi su preda mnom, a neke sam prihvatila i uspješno provela do kraja i o njima ću, između ostalog, pisati ovdje. Ja ne volim lagati – laž najčešće vodi u drugu laž tako da se, na koncu, zapletemo u jednu mrežu laži. Kada govorim istinu, sigurna sam: rekla sam ju jednom i reći ću ju opet, jer to jest tako. Ne moram razmišljati kome sam što slagala i kako se trebam ponašati. Uvijek se ponašam isto – kao ja. Stoga nije čudno što se neke od rečenica napisanih ovdje mogu naći na mojim drugim stranicama kada sam ih napisala iskreno. U mojem životu postoje ljudi i 'stvari' koje su, na neki način, bile njegova prekretnica. Rekla bih da je to nešto poput 'pronalaska srodne duše u nekoj sasvim drugačijoj formi'. Umjetnost je, u konačnici, rezultat naših težnji, boli, nastojanja, čak neke lišenosti nečega. Umjetnost je predivna, jer oslobađa. No zašto je 'proizvod' lišenosti nečega, hoće li ikada postojati sretna umjetnost ili će ona uvijek predstavljati naše težnje, boli i tugu?
U prethodnom poglavlju spomenula sam dva nedovršena soneta. Prvi od njih je bio "Sretna ljubav je moje nadahnuće", čija je prva katrena nastala prije gotovo godinu dana, a dovršila sam ga sredinom studenog. Trenutno se tako ne osjećam i bilo mi je teško pisati ga, mada su riječi tekle nekim redoslijedom. Svaka moja pjesma u sebi sadrži kako dio stvarnosti tako dio mašte, no ova sadrži suviše mašte. Ja nemam sretnu ljubav (barem ne dovoljno sretnu) koja bi me nadahnula za takvo što. Osnovnu misao drugog soneta skrojila sam na koncertu Adastre. Prvi dio misli riječi su njihove pjesme pa je u kurzivu: "Ti mi šapćeš tiho riječi koje poznajem i tad zaronim u ocean slobode i ljubavi i preostaješ samo ti, ja i naša ljubav." Ta ista rečenica postala je sonetom kada sam kod kuće slušala "Tango in ebony" Maksima Mrvice. Ja jesam sretna osoba i svakodnevno postoji na tisuće stvari kojim se bavim, ali kada krenem pisati, moje pjesme i moja djela sadrže dozu tuge, jer sam nesretno zaljubljena.

"My distant love" (Željko Filipović, 2011.)

SVJETLO LJUBAVI U MOJIM OČIMA

Svjetlo ljubavi u mojim očima
Sjalo je noću poput krijesnice,
Vedrim održavalo moje lice
Poput svjetla koje cvijeće prima;

Tad sam bila daleko dušmanima
I letjela sam nebom poput ptice
Noseći u sebi radost dječice,
Hrleći tebi kad nastupi zima.

Sada me vode krhke niti nade,
A moj život piše nova poglavlja
O ljubavi koja sa sjajem stade.

I pored smijeha, sreće i slavlja,
Poljubac ljubavi s tobom postade
Samo slatki san koji se ponavlja.
Moj književni opus mi se u nekim trenucima činio bogatijim za jedan haiku no, na kraju, ipak nije: na internetu sam pokušala naći pravila pisanja haiku poezije i očito je da sam za primjer uzela jedan krivi kojeg sam, k tome, protumačila na sebi svojstven način. Taj moj 'haiku' glasi ovako: "Raduj se jeseni." – šaptalo je lišće meni zaljubljenoj. Osim što sadrži osjećaje, raspored slogova je nevaljan. Bez obzira na to, ipak ga volim. U iščekivanju rezultata natječaja, krenula sam pisati novu kratku priču. Simbolički je nazvana "Pukotina", a odnosi se na rascjep u duši. Za sada su napisane dvije kartice i vjerujem da ću ju pisati narednih mjesec dana, svaki dan po malo, jer je suviše misli koje bih željela skrojiti ondje, ali na što precizniji i zanimljviji način. Zapravo, pisat ću ju na način kako sam čak dva mjeseca pisala svoju pjesmu "Volim biti zaljubljena", iako je bila slobodni stih.
Također, nalazim se u fazi pisanja recenzije za film "Midnight in Paris" koja će biti objavljena u 21. broju književnog časopisa "Aleph". Pružila mi se izvanredna prilika postati dijelom medijskog centra "Osijek danas" kao njegov kolumnist i izvještač, što znači da ću se baciti u novinarske vode u kakvim je još uvijek moj otac. To je izazov kojeg sam rado prihvatila i nastojat ću ga uspješno odraditi narednih (volonterskih) mjesec dana. Za sredinu prosinca dogovoreno je fotografiranje s Dinkom Horvatom. Budući da svoj nadasve pustolovni duh nisam mogla utažiti fotografiranjem isključivo u Hrvatskoj, dogovorila sam i jedno u Pečuhu s mladom fotografkinjom Adrienn Szarvadi (predviđen je za siječanj). Dogovor za fotografije koje u ovom navratu objavljujem pao je sasvim spontano, a njihovo stvaranje bilo je itekako zanimljivo.

Protekli mjesec obilježila su dva pjesnička druženja: sa svojim Društvom pjesnika gostovala sam u Belom Manastiru, a dan poslije posjetila sam svog pjesnika Slavka Kukeca u Belišću. To je nešto što običavam raditi, a tadašnja tema razgovora bila je, između ostalih, dogovor o natječaju kojeg smo raspisali zajedno. On mi je oduvijek bio podrška u pisanju pa sam ja odlučila u tom projektu biti podrška njemu. Nesumnjivo je da nas je ljubav prema sonetima povezala i projektom, koji je sada zajednički, želimo potaknuti pjesnike koji redovno pišu da se odvaže napisati barem jedan sonet. Već par mjeseci pamtim jednu misao koja glasi: "Pišite tako da riječima bude usko, a mislima široko." – to je sonet, pjesma tako mala i suženih mogućnosti u kojoj se treba skrojiti mnoštvo pjesnikovih misli. Njena stroga forma tjera na razmišljanje. Kompletan opis natječaja može pročitati na ovom LINKU i osjećajte se slobodnim obratiti meni osobno ili Slavku na mail u vezi bilo kojih dodatnih upita. Natječaj se odnosi na područje cijele Hrvatske, a tome je tako jer zbog ograničenih materijalnih resursa ne možemo uvažiti radove iz susjednih država.
Početkom ovog mjeseca dogodilo mi se nešto predivno što ne bih željela ostaviti za iduće poglavlje. Prema sljedećoj fotografiji nacrtan je portret.

"Woman philosopher" (Maja Štasni, 2011.)

Marija Labak, 2011.

Moja kolegica s faksa nacrtala mi ga je 22. rođendan kao vječnu uspomenu na naše prijateljstvo i snove koje smo pokušale ostvariti zajedno. Što drugo reći osim toga da se osjećam blagoslovljeno jer se nalazim među toliko kreativnih duša! Marija i ja imamo još nekih ideja koje ćemo realizirati zajedno, no o tome planiram pisati neki drugi put. Pored svih načina kojima ljubav prema životu smatram najvećom među svih, završavam ovo poglavlje i pitam se koje će mi se prilike još pružiti i učiniti mi ga još ljepšim!
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: SVIJET NA MOJEM DLANU   6/5/2012, 11:16 am

Nakon što sam punih pet mjeseci bila odsutna ovdje, skupila sam dovoljno volje, vremena i strpljenja za sabiranje misli o tome što mi se u tom periodu događalo. Prvenstveno se to odnosi na intenzivni duševni razvoj i ambicioznost u raznim područjima kreativnosti. Iako sam u prethodnim poglavljima bila detaljna i dosljedna, sada ću taj slijed prekinuti jer bih željela u kratkim crtama predočiti na kojem se putu sada nalazim. Prvo što mogu sa sigurnošću reći jest da sam sretna i da mi je svaki dan jedan veliki korak naprijed. Moja poezija, koju sam započela stvarati kao devetogodišnjakinja, dovela me je na umjetničke staze o kojima sam sanjala, a filozofija, kojoj sam se posvetila deset godina poslije, bila mi je preduvjet za pogled na svijet u njegovom najljepšem svjetlu.

Moja poezija sada je u zatišju: mogu se 'pohvaliti' sa četiri napisane pjesme i četiri nedovršena soneta. Pjesnički natječaj koji je raspisan 20. listopada 2011. godine rezultirao je sudjelovanjem osamnaest pjesnika iz različitih dijelova Hrvatske i dvaju pjesnika gosta te brojem od 78 soneta (i tradicionalne i moderne forme). Proces prikupljanja samih soneta, biografija autora i glasova tekao je nešto sporije od planiranog, a lektura cijele zbirke, koja je bila moja zadaća, tek će ovih dana biti privedena kraju. Imala sam četiri pjesnička nastupa te poziv za samostalnu večer poezije na ljeto u Slavonskom Brodu. Trenutno radim lekturu za buduću zbirku poezije pjesnika Dejana Šimenića. Od objavljenih radova, izdvojit ću sonet objavljen u prvom tiskanom broju časopisa "Lacuna Mag ".

Moja zbirka poezije također se razvija u laganim koracima. Upotpunila sam ju s nekoliko novih ideja i svakim danom sanjarim o njenom konačnom rezultatu. Jedna od tih ideja jest da ću za uvodnu pjesmu odabrati i objaviti jednu od pjesama pokojnog oca mog prijatelja, Dinka Kozaka. Obavljena su četiri fotografiranja, a nove suradnje već su planirane u mjesecima koji slijede.

"The story of my life" & "The forgotten melody"
(Željko Filipović, 14. siječnja 2012.)

Moja kreativnost sada podrazumijeva i šivanje, ples te glumu. Šivati me još u djetinjstvu naučila baka, ali to znanje sam zadnjih nekoliko godina koristila tek povremeno. Koncem prosinca pogledala sam film "Coco Chanel" (2008.) i on me konačno ohrabrio da ručno šivanje doživim kao nešto ozbiljno i vrijedno. Sada svakodnevno nosim odjeću kojoj je dan moj pečat, jer sam veliki dio kupljene robe (osobito vintage stvari) prekrojila sama, bilo u cijelosti bilo samo jednim detaljem. Na tečajeve plesa počela sam redovito ići koncem siječnja, a angažirala sam se oko toga da sa svojim prijateljicama idem na plesnjake i plesne radionice. Ni gluma nije ništa novo u mojem životu, ali budući da mi se u ovim godinama pružila izvanredna prilika glumiti u dramskom komadu kojeg je napisala moja kolegica s faksa (imena "Vrag nosi pravdu"), zauzet ću krajnje ozbiljan stav prema njoj i s potpunom predanošću odglumiti ulogu Marilyn Monroe.

U prethodnim poglavljima redovito sam objavljivala nove sonete, a sada ću napraviti iznimku i objaviti pjesmu napisanu slobodnim stihom, i to jednu od rijetkih te forme u mojem opusu od zadnjih godinu dana (27. travnja). Njome bih mogla zaokružiti i svoje pronicanje u život unazad dva tjedna.
MIR

U vrtlogu života običavam zastati
i usmjeriti svoj pogled:
nebu, moru ili pak šumovitom zelenilu,
oličju čiste prirode.

Ne želim se umoriti
spominjući oblike patnje,
jer ona je u mom životu
odavno strana riječ.

U osmijehu skrivena radost
poručuje sasvim jasno:
u svakom trenutku vječnosti
preostaje samo mir.
Od ostalih aktivnosti za spomenuti je da pišem na portalu "Osijek danas" i da sam se osobito angažirala na području kulture. Budući da završavam preddiplomski studij filozofije i pedagogije, tema završnog rada kojeg pišem zove se "Nietzsche i afirmacija života". Iako sam Nietzscheovu filozofiju nadišla (Bit ćete moji tek onda kada me se odreknete.), uvijek joj se rado vraćam jer ju doživljavam kao toplu i savjetničku riječ oca kojeg nikad nisam imala. Nakon ispitnih rokova, ljetovat ću na Korčuli i to me tako raduje. Sinula mi je i ideja da bih usput mogla napraviti i fotografiranje u stilu dvadesetogodišnje Marilyn na plaži! Kako moji prijatelji i kolege-umjetnici već znaju da je ona jedna od meni nadahnjujućih ljudi, dobila sam dva nova crteža napravljena prema dvama njezinim portretima. Do idućeg fotografiranja, objavljujem fotografije za čije nas je stvaranje nadahnula Siouxsie Sioux.

"Painted bird by its own design" & "Sin in my heart"
(Matija Peček, 23. siječnja 2012.)

I za sam kraj, svakodnevna ja: volim piti čaj (osobito od kamilice) dok pišem za svojim radnim stolom, crveni ruž, šetnju i šarm odjeće nekih prošlih vremena.

To je jedan djelić moje osobnosti. Ono što se na priloženim fotografijama (Viktorija Novak; Željko Filipović) ne vidi jest to da sam ošišala dugu kosu koju sam njegovala deset godina. U skladu sa svim promjenama koje su u tom periodu došle u moj život, na red je došla i ta, da i vidljivo obilježim sve njih. Nakon svega napisanog, sasvim je razumljivo zašto sam ovo poglavlje nazvala Svijet na mojem dlanu: ne moram proputovati cijeli svijet da bi ga nosila u sebi.
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   7/5/2012, 9:21 pm

Tvoje pronicanje u mir nezno i divno prozeto osmehom i radoscu...
Upisujem se u tvoj kutak nasmejana, pridruzujem se u izbiru ruza ,
volimo istu boju, i ispijam caj sa tobom, ja volim od majkine dusice...
Pridruzujem se i srcem citajuci tvoju poeziju...

Mali dar od mene:)

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   21/5/2012, 1:07 pm

Tvoje pronicanje u mir nezno i divno prozeto osmehom i radoscu...
Upisujem se u tvoj kutak nasmejana, pridruzujem se u izbiru ruza ,
volimo istu boju, i ispijam caj sa tobom, ja volim od majkine dusice...
Pridruzujem se i srcem citajuci tvoju poeziju...

Mali dar od mene:)
Draga Miro, najljepša hvala! Ti se uvijek sjetiš zaći u moj kutak, čak i onda kada ja na njega malo zaboravim. Samim time što mi se pridružuješ u ispijanju čaja može značiti da će nas životni putevi i spojiti u tome - da ćemo se jednom i uživo družiti. Putevi umjetnosti doista su čudesni. Tvoje spajanje fotografije sa stihovima gotovo je nepogrešivo. Kako sam krenula, možda ovaj svoj djelić svemira začinim s još nekoliko pjesama slobodnog stiha (štoviše, upravo sama imam na umu neke ljubavne stihove koje planiram zapisati na papir). Šaljem ti puno i pusa i pozdrava iz Osijeka, do sljedećeg čitanja!
hepi
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   21/5/2012, 1:16 pm

Žar ptica ::
Draga pjesnikinjo, hvala ti što si ovdje! Vedre boje tvoje fotografije uljepšale su mi i sam pogled na ovu stranicu. Sada sam i ja naišla na jedan tvoj kutak i ubacit ću ovdje tvoje stihove koji su mi se dopali, i sama se u njima mogu naći pa neka uveličaju i dopune riječi ovdje napisane:
Ja sam svetlo
sa okna tvog prozora,
vecita zora
ledenih mrazeva.
Sjajna i cista
ljubav u grudima
ona mala mrva
istine u ljudima.
Lijep pozdrav iz Osijeka! Nevenka Smile
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   26/8/2012, 9:41 pm

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   23/10/2012, 12:49 pm

Srecan ti rodjendan prijateljice draga hepi

Poslednji izmenio meseceva rosa dana 24/7/2017, 8:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   1/12/2013, 2:26 pm

Very Happy 
Draga Nevenka...cesto procitam tvoje stvaranje i ne usudjujem se reci ..nista ...jer ovo je Posebno umece..Zato mi je drago sto sam i ja deo ovog Foruma i imam postavke..u drustvu ..jakih reci..i osoba koji ih postavljaju..Sve najlepse:)::
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   6/2/2014, 10:53 pm

VOLIM TE

Na granici

Između stvarnosti i mašte –

Srela sam te.

U nesvakidašnjoj prilici –

Borila sam se.

Nenadano

Želim te.

Od Njega dano

Samo za mene,

Kao nešto sveto,

Nikad prokleto –

Volim te.

Nevenka Nedić

Konac 2006.

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   

Nazad na vrh Ići dole

DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme
» Stihovi koji se trenutno čuju iz vašeg zvučnika
» Naši stihovi...
» sms stihovi
» Koji horoskopski znaci su romantični, a koji praktični

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Naša autorska dela- piše se i čita u temama ispod naslovne :: Poezija-
Skoči na: