LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Delite | 

DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Nevenka Nedić

Broj poruka : 67
Godina : 27
Datum upisa : 21.10.2010

PočaljiNaslov: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 7:27 pm

Svaki trenutak je kao jedan početak: jedan od njih me je doveo ovdje. Od najranijeg djetinjstva pišem stihove, no mojoj privrženost poeziji počela sam pridavati važnost prije nekoliko godina - kada sam shvatila da se ne izražavam na papir iz čiste dosade ili zato što neke svoje osjećaje nemam s kime podijeliti. Ono po čemu se moje stvaralaštvo prvenstveno treba pamtiti su Petrarkini soneti. Prvi sonet sam napisala 28. siječnja 2008. godine i to sasvim slučajno! Prijatelj, s kojim sam sjedila cijeli četvrti razred srednje škole, izazvao me. Rekao mi je da vrlo zanimljivo pišem, no da moje pjesme i nisu tako posebne budući da su napisane bez određene forme i na vrlo jednostavan način - ako budem znala napisati sonet, to će značiti da sam pravi pjesnik kojemu takvo što ne predstavlja problem. I isti sat nastao je sonet.
LJETO BRZO UMIRE

Sumorna svjetlost i sjaji poljetna tla
Izgube se u tami brojeći sate.
Uzvišene duše prolaznošću pate
I tjeraju sjenke nadolazećeg zla.

U našem oku tragovi krvnog neba
Što sa poljupcima blijede olako,
Sam' u daljini let bijelog galeba
I valovi uzdižu se naopako.

Umiruće duše s osjećajima
Tonu u duboki i nijemi san;
Dolazeće ljeto brzo umire.

Rastanak tijelo, um nam razdire
Dok sviće i budi se jesenji dan,
A nestaje zadnja pjesnička rima.
U ovome "sonetu" može se zapaziti nekoliko "nedostataka": katrene su pisane u dvanaestercima (a tercine u jedanaestercima), dok raspored rima nije strogo definiran. Nakon više od godinu dana, nakon što sam surađivala sa meni dragim pjesnikom Pipijem, taj isti sonet glasi ovako:

SUMORNA SVJETLOST ŽARKO LJETO VREBA

Sumorna svjetlost žarko ljeto vreba,
Predaje ga tami brojeći sate.
Omamljene duše prolaznost zlate
Jer sjenka zla ljubavniku ne treba!

U očima - tragovi krvnog neba
Koji poljupcima vrijeme krate,
U daljini - galebovi ih prate,
Miriše grožđe i sprema se berba.

Mirna misao o osjećajima
Tone u duboki i nijemi san;
U ljubavi ljeto brzo umire.

Rastanak ostaje u sjećanjima -
Taj neželjeni, prvi jesenji dan -
Kao pjesma koja srce razdire.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:33 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator

Muški
Broj poruka : 11332
Godina : 55
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 7:30 pm

Светлост је стварно одлична песма

http://poezija.6forum.info
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 7:36 pm

Moram primijetiti da je ovaj odgovor bio poprilično brz. Nadam se da će ova tema, gdje će svatko moći komentirati moj "dnevnik" poezije ali i napisati svoj individualni put kojim su stvorili neke drage stihove, biti poprilično zarazna. Ova pjesma je i meni jedna od najdražih i nedavno je objavljena u jednoj zbirci pjesama. Rado ću, s vremena na vrijeme, objaviti još neke.
Nazad na vrh Ići dole
PiPi

Muški
Broj poruka : 331
Datum upisa : 18.09.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 7:41 pm

Tvoje najranije sonete, baš i ne pamtim...( bilo je mnogo novih a i onih zajednićkih, koji se pame) tako da će čitanje tih starih soneta biti jedno novo zadovoljstvo...sviđa mi se naziv teme...

Osmijeh ti ostavljam....PiPi
Nazad na vrh Ići dole
http://slavko-kukec-pipi.blog.hr/
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 7:45 pm

Prvo sam se sjetila usporediti taj prvi sonet sa njegovom novom verzijom (iako je napisan 09. studenog 2009.). Još nekoliko narednih soneta napisala sam inspirirana njegovom starijom verzijom - možda je to samo način kojim želim pokazati kako se jedan takav pjesnički put razvija: korak po korak.
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator

Muški

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 8:15 pm

Nevenka Nedić ::
Moram primijetiti da je ovaj odgovor bio poprilično brz. Nadam se da će ova tema, gdje će svatko moći komentirati moj "dnevnik" poezije ali i napisati svoj individualni put kojim su stvorili neke drage stihove, biti poprilično zarazna. Ova pjesma je i meni jedna od najdražih i nedavno je objavljena u jednoj zbirci pjesama. Rado ću, s vremena na vrijeme, objaviti još neke.

Брзина читања не ствара мањи привид слике коју створи реч. Ја, не гледам форму већ платно са бојама у песми. Када се душа уплете у стих, боја је живља.
Индивидуални пут стварања је мисао, Феникс излети брзо, ватра хрли са крила, тако и мисао ствара пламен који поспе пепео по хартији на којој обликује речи.

Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   27/10/2010, 8:24 pm

Vrlo interesantan opis. Naime, pretpostavila sam da je takav i bio doživljaj moje pjesme, već me samo začudila brza reakcija na novu temu i sonet. Svaki od mojih napisanih soneta nosi sličnu priču: pisan je iz duše, sa blagom dozom ozbiljnosti a inspiracija je ipak uvijek različita. Vjerujem da ću i o tome pisati ovdje, a polagano uključivati i pratiti ostale radove koji se redovito objavljuju na ovom forumu. Hvala na komentaru!
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator

Muški

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   29/10/2010, 9:43 am

Слушај Тролололо, ако Невенка каже, да те бришем са листе чланова за ову твоју умну опаску, која ми се чини актом љубоморног клинца са веома малим процентом самосвести, ја ћу то и урадити. Мало пристојности, бих молио као и мало писмености у писању имена.

Masada
Administrator

Muški

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   29/10/2010, 2:10 pm

Trolololo ::

Iskrno smatram da je ovo metafora nevenkinog ....... sa ,,,,,.

Бановао сам те, тако да други пут пази шта трабуњаш и не улази у туђе животе. Интелект је једно, будалаштина ума друго.

Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: LJUBAV DO SMRTI   29/10/2010, 5:33 pm

Pjesničkoj inspiraciji su se oduvijek čudili i sami pjesnici. Odakle dolazi? Gdje joj je porijeklo? I sama sam ostala u čudu kada bi me sasvim obične stvari potaknule na pisanje novog soneta. Stvarajući ih zaključila sam da je vještina sabiranja riječi od iznimne važnosti za jedan takav pothvat – iako bi nove misli bile dalekosežne, strogost koju on traži ograničavala bi ih i sužavala njihov izbor. No kako zaobići ljepotu duše koju sonet može predstaviti? Tako su jednom nimfe Okeanide bile izvor moje inspiracije i napisala sam jedan od rijetkih engleskih soneta, koji je vjerodostojan primjer mnogih priča u kojima su nimfe bile nezaobilazno divne i očaravajuće žene.
NIMFA

Jedne čedne zore sretoh junaka,
Kraj izvora pitke vode je pio.
Anđeoska kosa, a prsa jaka
Na njemu bijahu, dok san je snio.

Priđoh mu tiho, da ne uplašim duh
Što krotko je mirovao na travi.
Tjelesni odsjaj bješe mu suh
K'o da nije uživao ljubavi.

Tankom ručicom dotaknuh mu usne,
On probudi se u pogledu milom.
Žudnje mu više ne bijahu puste
Nit' tijelo mi zagrnjeno svilom.

Prve zore opet otiđoh drugom,
Još jednog junaka ostavih s tugom.
Osim mitskih bića, kao izvor svoje inspiracije izdvojila bih stihove iz jedne pjesme „Love you to death“ grupe London After Midnight: „I love you to death, I love you completelly a love that is purely vain. And I never meant to hurt you so badly, I thought you'd enjoy the pain.“.
LJUBAV DO SMRTI

Došao je dan istine:
samo ja upotpunjujem
izgubljeni dio tvog života.

Znam da se osjećaš osamljeno –
spoznajem po okusu tvojih suza.
Daruj mi dušu otopljenu
na Suncu zimskog jutra.

Moja najdraža opsesija!

Voljet ću te do smrti
ljubavlju čišćom od boli.

Demoni ljubavi su me zazvali,
bila sam u rukama vremena.
Znala sam da ćeš i ti
pasti u njihov zagrljaj.

Ništa manje me oduševila pjesma John Keatsa „La belle dame sans merci“: „Što tišti te, viteže moj da sam i blijed tako lutaš? Na jezeru šaš je svenuo i ptica se ne čuje poj.“ Posebno sam oduševljena vremenima kada su dame nosile korzete, držale se uspravno i bile vrlo ljupke – na čast onim mladićima koji su ih pokušali očarati za vrijeme raskošnih balova. Stoga podliježem napisati poneke stihove o njima, no u jednom sasvim novom ruhu: u pitanju su vampiri iz umjetnosti, prikazivani upravo nalik njima. Jednako važan poticaj je Nietzcheov ideal nadčovjeka: „Život je mašta kojom se san sniva.“ Ovo kratko razmatranje završila bih stihovima o tišini, napisanim još davne 2007. godine: „Nijema tišina stalno me zove. Nijema tišina zasjeda mi snove. Ona je sa mnom u svakom času. Nijema tišino, prepoznajem ga u tvome glasu.“

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:32 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski
Broj poruka : 64948
Godina : 40
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   29/10/2010, 5:41 pm

LJUBAV DO SMRTI

Došao je dan istine:
samo ja upotpunjujem
izgubljeni dio tvog života.

Znam da se osjećaš osamljeno –
spoznajem po okusu tvojih suza.
Daruj mi dušu otopljenu
na Suncu zimskog jutra.

Moja najdraža opsesija!

Voljet ću te do smrti
ljubavlju čišćom od boli.

Demoni ljubavi su me zazvali,
bila sam u rukama vremena.
Znala sam da ćeš i ti
pasti u njihov zagrljaj.

-Volecu te do smrti kako to zvuci mocno.Onom ljubavlju koja je cisca od bola.Zaista prelepo.Ipak ostaju uspomene koliko god da su ponekada mrke i surove ,koliko god da nam je nekada sve pod nogama sve baceno, one prosto iznicu iz naseg pera.

http://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   29/10/2010, 5:49 pm

Upravo tako: inspiracija, o kojoj sam sada pisala navodeći dvije pjesme, najčešće je potaknuta nekim bolnim trenutkom ili uspomenom i najveći broj mojih pjesama nastao je takvim povodom. Začudo, ne postoji nešto kao što je "vesela ljubav" a da je opisana u njima: uvijek je to ljubav kojoj se teži ili nada, koja se očekuje ili želi. Ova pjesma je o onoj očekivanoj. Jedina "sretna" ljubav o kojoj sam pisala je ljubav - prema sonetu. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   30/10/2010, 3:08 am

Upravo tako: inspiracija, o kojoj sam sada pisala navodeći dvije pjesme, najčešće je potaknuta nekim bolnim trenutkom ili uspomenom i najveći broj mojih pjesama nastao je takvim povodom. Začudo, ne postoji nešto kao što je "vesela ljubav" a da je opisana u njima: uvijek je to ljubav kojoj se teži ili nada, koja se očekuje ili želi. Ova pjesma je o onoj očekivanoj. Jedina "sretna" ljubav o kojoj sam pisala je ljubav - prema sonetu. Smile

Evo upravo sam se prikljucio ovom sjajnom forumu.Svaka cast autorima.A tebi Nevenka da cestitam lepim stihovima i pesmama.Imam i ja kazu taj dar da opismenim moja trenutna osecanja.mada su mi sve pesme kako kazu,ubilacke,tuzne.Ali sto ti rece sve su nastale kad sam imao neki bol u sebi.Sve najbolje tebi i svim clanovima foruma pa se pisemo,pozz.

Ja cu samo jedan stih za pocetak da ne preteram...

Cemu sad slavuj tako glasno poje,
zasto li se sunce iza brda radja?,
jesul culi oni za zalosne boje,
na jedrima mojih potonulih ladja?
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   30/10/2010, 12:13 pm

Uočila sam da je Vaš prvi post ostavljen baš ovdje te sam polaskana što su Vam se svidjeli stihovi. I ja sam se također nedavno priključila ovom forumu i prihvatila izazov voditi sama jednu temu sa nadom da će biti posjećivana i zanimljiva. Tema je zapravo dnevnik poezije tako da svatko može napisati okolnosti pod kojim su nastali napisani stihovi ili - bilo što o njima. I ovo postaje neka vrsta pjesničke slobode. Stihovi koje ste napisali su vrlo lijepi i uljepšali su moj posljednji post - o tome sam pisala. Čitamo se!
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: VOLIM TE   31/10/2010, 4:40 pm

VOLIM TE

Na granici
između stvarnosti i mašte –
srela sam te.
U nesvakidašnjoj prilici –
borila sam se.

Nenadano –
želim te.

Od Njega dano
samo za mene,
kao nešto sveto,
nikad prokleto –
volim te.
Ova pjesma je samo jedan od načina kojim jednoj osobi možemo poručiti da ju volimo. Napisana je sredinom 2006. godine, a od tada do ovoga trenutka prošla sam kroz jedan dugačak put poezije. Budući da bih i danas te riječi ljubavi rekla potpuno jednako, objavila sam ju na Facebook-u. Uslijedila je ugodna konverzacija o poeziji i tako sam došla na jedan sasvim novi put kojem sam bila na tragu. Svoje starije pjesme ne smatram manje vrijednima, jer su one bile sitni koraci koji su me doveli do stvaranja mojih najljepših soneta. Tako sam 12. prosinca 1999. godine napisala: „Prošao je dan koji je bio kao san, a to je bio tvoj rođendan.“, za vrijeme ljeta 2004. godine: „Pročitane stihove posvećujem tebi, a ti mi odgovori iako možda ne bi.“ – da bi 25. rujna 2010. godine nastali ovi jedanaesterci: „Sretna ljubav je moje nadahnuće, razbuktali oganj za noći hladne, vrelo tajni za stihove buduće i utočište, ako snaga padne.“ U tome pogledu prvi stihovi nisu bili samo izraz mojih prvih osjećaja napisanih na papir, već nešto od iznimne važnosti. Osjećaji su najljepši u punini svoje iskrenosti i stoga su stihovi nepogrešivi, bez obzira na doba u kojem su nastali.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:11 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: UNIRVEZALNOST PJESNIČKOG JEZIKA   9/11/2010, 12:55 pm

Pjesnički jezik je unirvezalan. Vodeći se ovom misli, dobila sam inspiraciju za pisanje novog soneta kada sam pročitala Nadin sonet "Polje puno maka": i sama vrlo često zamišljam jedno takvo prostranstvo po kojem bih u lepršavoj haljinici i bosih nogu hodala, brala cvijeće i sanjala o ljubavi (odrasla sam na selu tako da takve misli nisu samo maštovite, već i ostvarive). Stoga sam 16. rujna 2009. godine napisala sonet "Jednom, na obroncima brežuljaka": "Na mom tijelu haljina od lana, a sreća se rasipa poput praha u rukama duše koja te sanja. Plešem u ritmu, bez imalo straha, kao ruža rukom tvojom ubrana dajem ti ljepotu ljubavnog daha." Kao novi unos svog dnevnika poezije, objavit ću novi sonet - zahvaljujući Nadi i njenoj mašti koja je postala dijelom moje mašte koja je razvila jednu novu priču u ljubavi.

SANJAM LJUBLJENIKA NA POLJSKOM MAKU

Sanjam ljubljenika na poljskom maku
K'o što Hamleta usnu Ofelija;
No san duši posta tamna ćelija
Jer odolijeva ljubavnom znaku.

Zrake Sunca smješkaju se oblaku -
Ljetno slavlje sjajnog boga Helija!
Nek' zna kada bila bih veselija:
Skromno se nadam njegovom koraku.

Jedna želja koju mašta je prela
Pred očima mojim postaje zbilja.
Duša gori, od žudnje uzavrela

Budi se hitro uz mirise smilja
Da bi se željno sa ljubljenim srela
I bdila blizu njegova okrilja.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:29 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: TI SI PJESMA   13/11/2010, 11:05 am

Puna sam pjesničkog duha: to mogu zahvaliti lijepim riječima koje sam dobila od strane ljudi koje su moje pjesme čitali kao i mojem dragom ljubavniku, koji mi je bio vrelo inspiracije za pisanje nove pjesme - posvećene njemu.

TI SI PJESMA

Tvoji gipki koraci sve su bliži
I svojim šumom bude osjetila.
Prilaziš duši koja te njeguje,
Noću ljubi žarom proljetnog Sunca
I uči ljubavi prema životu.

Dodir tvoje ruke je dodir neba
A moje oči ispunjene tobom
Pjesma osjećajima koje ćutim.

Ti si svaki stih o dobrom anđelu,
Crvenoj ruži koja prati mi trag
Ili vjernom čuvaru moga srca:
Tvojim poljupcima postaje stvaran
Dio bića kojeg nazivam dušom.
Kao pjesnik istaknula bih radost dijeljenja: njemu ne postoji ništa draže od pomisli o dijeljenju stihova napisanih sa iznimno velikom čežnjom, veseljenjem kao u dvogodišnjeg djeteta i željom nalik onoj koja se gaji za nebeskim visinama. U ovom navratu tako bih rado izdvojila kompliment koji sam nedavno dobila od Blanke Pašagić: "Tko jednom pročita tvoje sonete, ne zaboravlja kako se zoveš!" Što drugo na to reći osim: čast mi je i zadovoljstvo znati da se moj rad cijeni i da će uvijek postojati netko tko će rado sa mnom podijeliti radost napisane pjesme.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: OTVORENA VRATA   17/11/2010, 6:35 pm

Moja ljubav prema jedanaestercima je neizmjerna: čak i kada odlučim napisati nešto u slobodnom stihu, taj stih ne bude u potpunosti „slobodan“ – tada pjesnička forma samo naizgled bude takva, jer stih pišem sa jedanaest slogova. No ja nisam njihov rob: volim pisati na takav način. Osjetila sam potrebu to reći, iako sam u ovom postu željela objaviti nešto što je u potpunoj suprotnosti sa spomenutim: to su dvije pjesme napisane 2008. godine. To je bilo vrijeme kada sam se zapravo pripremala za propali pokušaj upisa na fakultet, a koji sam iskoristila za mnoge druge (mada neplanirane) stvari. Pjesma „Gost tvojih ljubavnih odaja“ napisana je 17. rujna te godine.
GOST TVOJIH LJUBAVNIH ODAJA

Postala sam novom gošćom
nekog već zaluđenog srca.
Nespremno sam pokucala
na vrata njegovih odaja.

"Tražite li pravog čovjeka?" –
neizvijesno me upitalo.
– Dala sam odgovor: "Da,
jer njegovo ime je ime ljubavi."

"Kušnja ili zabluda?" – reče,
pomalo nesigurnim tonom.
– "Kušnja je prošlost, zabluda -
varanje svog vlastitog bića."

"Za čime ste onda pošli?" –
znatiželjno postavi pitanje.
– "Povedena neviđenim osjećajima,
tražim ljubav vlasnika posjeda."

"Onda uđite, očekuje Vas."

Druga pjesma koju ću objaviti je „Prijevara“. Napisana je 15. veljače za vrijeme zimskih školskih sati. Mjesec dana ranije sam napisala svoj prvi sonet (ako ga možemo tako nazvati) i, budući da su uslijedili samo takvi stihovi, odlučila sam se ponovo nakratko vratiti putevima slobodnog stiha. Ostala sam iznenađena jednom stvari koja je vezana za ovaj dnenik kojeg pišem: iako sam sama ostavila oko desetak linkova na nekoliko književnih stranica, link za dnevnik je sveukupno podijelilo 46 osoba! To je za mene bilo jedno ugodno iznenađenje, neočekivano. Danas sam dobila komentar da se u mojim pjesmama očituje iskrenost – to je točno i nadam se da će svatko, tko jednom stane čitati ovaj dnevnik, prepoznati tu moju misao vodilju.
PRIJEVARA

Zagledaj se u moje oči
nekoliko trenutaka.
Neću trepnuti vjeđama
niti pustiti suzu.

Na nebu je luna pun
i vjetar lagano
nosi mi kosu.

Zašto si uznemiren duhom?
Sada bdijem budna.
Zašto u tvojim očima
čitam milost?

Pala je jedna zvijezda.
Sjetno sam gajila
jednu želju.

Kucnuo je sudbeni čas
i odgovor je stigao.
Da, u ogledalu duše
slika se prijevara.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: STIHOVI IZ DJETINJSTVA   19/11/2010, 6:21 pm

Sada bih tako rado napisala nešto o svojim počecima, no pri tome mislim na doba koje je prošlo prije više od deset godina. Jako mi je žao što nemam sačuvane sve svoje radove koje sam napisala kao dijete, no budući da sam pisala spominare – neki dječji stihovi žive u mojim mislima i danas. Prva pjesma koju ću objaviti napisana je kada sam imala navršenih devet godina, točnije u prosincu 1998. godine. Puno doživljaja iz djetinjstva ostavlja tragove tokom cijelog života, tako da je bitno znati na kojim temeljima je nastao pojedini dio naše prošlosti.
ZALJUBLJENA RUŽICA

Srela Ružica šarenog leptira
Pa mu kaže: „Kaži, kaži svakom još
Da imam tajni još.
Svakom reci: znaj, znaj,
Da imam momka crnog, znaj.“

Mali leptir crnokos pomisli:
„Tko je to?“ Možda ne bi l' bio on.
Leptir mali kaže joj,
Ne bi l' je pitao:
„Tko je on?“

Ružica sretna,
Sva u snu,
Kaže mu:
„To je crni kos.“

Mali leptir jadan sad,
Hoće reći, mora znat'.
„Kaži da se tajna zna,
Da je tajna bila mala šala.“
Toj priči nikad kraja.

To je bila mala šala,
Priči je sad kraj.
U ožujku 2000. godine nastala je druga pjesma. Nije teško uočiti da se ljubav proteže i kroz tako nevine stihove – kada sam znala tako malo stvari i kada sam bila puna želje za novim znanjem. To je također bilo vrijeme prvih dječjih ljubavi i ja se sjećam koji je dječak to bio – jedna takva ljubav prema njemu počela je još u vrijeme vrtića i trajala je dosta dugo.
VALENTINOVO

Dan po dan prolazi
I Valentinovo dolazi.
Jedino što je važno reći,
S trudom će se preteći.

A ta riječ je tajna naša
Koju čuva jedna čaša.
U toj čaši piše
Volim te i nikog više!

Ako je to istina čista,
To je onda tvoja lista,
A ako nije istina,
To je onda napisala Kristina.

Možda jeste istina,
Ako nije napisala Kristina.
Ako je istina čista,
To je onda tvoja lista.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:31 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: O LJUBAVI PREMA ŽIVOTU   22/11/2010, 6:40 pm

Život je tako lijep i dragocjen. Njegova veličina je nepremostiva i ja joj se uvijek iznova divim. Imala sam želju napisati nekoliko stihova njemu u čast, no moram priznati da nisam bila uspješna: život je svakom čovjeku ponudio pero i papir po kojem se svaki dan piše nešto novo, jedinstveno i neponovljivo. Stihove koje ću odvojiti pisani su u dvanaestercima i ima ih svega pet:
Živote, ljubim li te dovoljno snažno,
čistom ljubavlju jer sam tvoje dijete?
Grliš me ljepotom proljetnog leptira
kako bi njegovim bojama moji sni
postali dostojni stihova o tebi.
Sonet o duši, kojeg sam napisala inspirirana Platonovim dijalogom „Fedar“, napisan je 01. Prosinca 2009. Godine. On je također jedan od dva soneta koja su objavljena u Webstilus zborniku ove godine (str. 107.).
DUŠA JE BESMRTNA I VJEČNO BIVA

Duša je besmrtna i vječno biva
K'o odsjaj u poeziji omame!
Napisah taj stih pod vodstvom pomame
Iskrom što se u njenom biću skriva.

Ljepotom svog lika pjesmom umiva
Svaku želju za traganjem osame,
Svijet zaleđen u ledu obmane
Ostajuć' tako nužno vječno živa.

Puna je perja i božanstvu leti
Čistinom neba, svom snagom požude.
Gdje On vlada tjelesno će 'mrijeti,

Samo duševna čuvstva nek' se čude
Pisajuć' pjesme u kojim će zreti
Najljepša ljubav iz čiste pobude.
Ljudski život je cijenjen po duši koju nosi u sebi. Ne bih sada željela raspravljati o unirvezalnim ljudskim vrijednostima, već samo ovim stihovima i kratkim tekstom poručiti kako je bitno voljeti vlastiti život. Ističući tri stadija života, Nietzsche govori o životu kao igri: na koncu, kada nakon deve i lava postanemo dijete, jedino što preostaje jest afirmirmacija života.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 15161
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   22/11/2010, 7:20 pm

Citat :
VOLIM TE

Na granici
između stvarnosti i mašte –
srela sam te.
U nesvakidašnjoj prilici –
borila sam se.

Nenadano –
želim te.

Od Njega dano
samo za mene,
kao nešto sveto,
nikad prokleto –
volim te.

Mir ovog kutka, kao i reci ove pesme, teku rekom zivota...

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   23/11/2010, 2:29 am

Hvala Vam jako puno! Slika je predivna, a sama gesta kojom ste moju pjesmu odabrali za nju obradovala me je. Zahvalna sam i na komentaru koji me je dočekao na drugom portalu, jer svakom pjesniku su vrijedne lijepe riječi. Ta pjesma napisana je kada još nisam bila punoljetna i misao da se ona nekome posebno svidjela puno mi znači. hepi
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: VEČER POEZIJE UZ SONET   26/11/2010, 5:04 pm

Još uvijek se sjećam zadovoljstva i znatiželje s kojima sam čitala knjigu "Zločin i kazna". Dostojevski je bio sklon opisivati mnoge scene svojih psihološki obrađenih likova pokraj ulaznih vrata i to sa dobrim razlogom: vrata predstavljaju prijelaz u nešto novo, drugačije, ponekad neočekivano – također i iznenađujuće. Osim što mi je to djelo najbolje djelo koje sam do sada pročitala, ovdje ga spominjem jer sam se i sama našla pored jednih vrata koja su mi ponudila jedan novi pogled na svijet, a ja sam ih bez sumnje i sa zadovoljstvom poželjela otvoriti.
Večer poezije koja se održala sinoć u club-cafe-u „Siesta“ današnji je poticaj za pisanje ovog poglavlja. Naime, te večeri (dana 26. studenog) po prvi puta sam javno pročitala jednu svoju pjesmu – i ne smijem zaboraviti kako sam pri tome pobijedila nešto što se zove „trema“! Kao što sam napisala na svome Facebook profilu, ugodno sam se osjećala tokom cijele večeri među ljudima koji iskrene osjećaje svoje duše pretvaraju u riječi i prenose na papir. Sonet kojeg sam pročitala napisan je (03. studenog) upravo za taj događaj, posvećen skorom obilježavanju grada Osijeka (02. prosinca.). Društvu pjesnika „Antun Ivanošić“ pridružila sam se prije četiri tjedna: to je za mene jedan veliki korak naprijed.
LIŠĆE ŠAPUĆE LJUBAVNE STIHOVE

Lišće šapuće ljubavne stihove
Kad ga vjetar na grani uznemiri.
Na ljubljenim usnama blago piri
I šumom budi misli pjesnikove.

Prema odaji tuge one plove
Da bi se razbuktali zli nemiri;
Tad pjesnik spokojna duha zažmiri
I sjećanje na stari park pozove:

Sjeti se djevojke pune života,
Crvenog ruža na usnama vrelim,
Mirisa kiše te jesenje noći

I njenog glasa razigranih nota.
Život se poigra duhom veselim –
Pruži im daljinu, 'mjesto pomoći.
Pisajući ovaj dnevnik redovito sam objavljivala svoje pojedinačne fotografije, no nisam napisala čijih je to ruku djelo. Takav pothvat mogu zahvaliti prijateljici i fotografkinji Matei Gracek koja mi je odlučila pomoći pri pravljenju internetske stranice. U ovom slučaju vjerujem u najbolje i iskreno se nadam kako će ta moja zamisao ugledati svjetlo dana sredinom sljedeće godine. Dalek je put realizacije: stoga se uvijek sjetim rečenice koja govori kako je za veliki uspjeh potrebno mnogo truda. I na samom kraju ne bih voljela izostaviti još jedan podatak: dnevnik poezije kojeg ovdje pišem na Facebook-u je podijelilo čak 93 osobe! Ja sam oduševljena i ugodno iznenađena! Stoga mi to daje inspiraciju pisati i dalje, kada god inspiracija „pokuca na vrata“.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:23 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: MOJA VJEČNA ŽUDNJA ZA TOBOM   5/12/2010, 2:34 am

Učinilo mi se kako sam na tren zaboravila predivan osjećaj koji se u meni javlja svaki puta kada se bavim svojom poezijom: bilo kada ju pišem ili kada samo čitam stihove napisane danima, mjesecima... ili godinama prije. Tako sam (prije nego sam počela pisati ovaj dnevnički unos) obratila pažnju na svoje starije sonete iz doba prvih pokušaja pisanja jedanaesteraca. Nešto posebno u meni živi i tjera me u nastojanju da taj isti predivni osjećaj u meni održi veliku ljubav prema poeziji – pisajući održavam sklad svojih osjećaja, tako bih to sada opisala. No što znači to „nešto posebno“? To je zapravo misao vodilja koju njegujem od onog trenutka kada sam spoznala važnost poezije u svojem životu: pišem radi sebe, ne radi drugih; pišem radi sebe (čiste, neoskvrnute potrebe za tim), ali zbog vjerovanja kako postoje duše koje će se pronaći u mojoj pjesmi ili nekom stihu objavljujem svoje radove. Moj entuzijazam ne može biti manji ili veći jer su stihovi koji uvijek iznova nastaju rođeni unutar mene – mojom željom za stvaranjem, iako je inspiracija uvijek drugačija.

Sada bih se mogla zapitati povodom kojih osjećaja je nastao sonet koji bih ovdje objavila: vrlo često se kroz moje pjesme proteže neka žudnja, snažna žudnja koja ne umire čak ni sada kada nema svoje mjesto u mojim mislima o ljubavi. Taj sonet žudnje nastao je 18. rujna 2009. godine i konačno sam ga namijenila uz određenu fotografiju za koju smatram da će mu pristajati nakon što moja zamisao o vlastitoj internetskoj stranici bude ostvarena.

"Lamia" (John William Waterhouse, 1909.)

EROS, MOJA VJEČNA ŽUDNJA ZA TOBOM

Eros, moja vječna žudnja za tobom
Uz mene je danju, sanjam ju noću.
Ona je šećer u najslađem voću
I Mjesečev sjaj u sumraku sobnom.

Moj željni Erose! Kamo sa sobom
Kad te promatram kao trešnju sočnu,
K'o grijeh (a opet ga silno hoću),
K'o milo janje pred sudbinom kobnom?

Moja duša žudi, ti ju ne čuješ!
Osluškuj šapate što stvara tama
Jer dok čedan čarobne snove snuješ

U daljini plače ranjena ljama;
Kada stihove novoj pjesmi kuješ,
Duboko u šumi još maštam sama.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: O SRCU, MAŠTI I LJEPOTI   21/12/2010, 5:05 pm

Na trenutak sam pomislila kako sam zaboravila na svoj dnevnik poezije, no činjenica da je on otvoren preko tisuću puta potaknula me je napisati nešto novo. Ovaj dnevnik je mala odaja poezije i nisam željela ništa sakriti ili učiniti ljepšim pisajući ga: odlučila sam biti iskrena i od samog početka je ona (iskrenost) nalazila svoje mjesto u mojim rečenicama i pjesmama. Svoju prvu pjesmu na internetu objavila sam na portalu "Webstilus", a potom na stranici "Put svijesti". Kada sam se počela dopisivati sa ostalim pjesnicima, među kojima bih izdvojila PiPija, dobila sam samopouzadanje u pogledu vlastite poezije i vjeru u ono što stvaram: u konačnici sam potvrdila kako želim pisati dalje, jer je to način na koji se moja duša očituje. U prijašnjem postu sam objavila dvije pjesme iz najranijeg djetinjstva, no voljela bih još napomenuti kako sam u isto vrijeme pisala kratke, dječje igrokaze koje bih sa ostalim djevojčicama glumila za vrijeme sata razredne zajednice. Također sam pripadala literarnoj skupini i neke moje pjesmice bile su objavljene u dječjem školskom časopisu. To znači da je poezija uvijek bila moj suputnik, od najranijih dana, a svoj vrhunac doseže svakim korakom prema naprijed - svakim danom.
Prije nego objavim još jednu svoju pjesmu, spomenula bih jednu ljupku misao mog omiljenog pjesnika John Keatsa:
"Nisam siguran ni u što osim u svetost ljubavi Srca
i istinitost Mašte - jer ono što Mašta vidi kao Ljepotu
mora biti istinito - bez obzira na to je li ranije postojalo ili nije."

"The Siren" (John W. Waterhouse, 1900.)
Ako poželimo analizirati ovu misao, prvo ćemo uočiti kako je riječi poput "ljubavi", "mašte" i "ljepote" napisao velikim slovom: to očito nije zato jer nije znao kako to nisu osobna imena, već zato što je posebno želio istaknuti baš njih. Misleći na njih pjesnik piše, stvara, oblikuje riječi u stihove - iz njegova srca osjećaji teku i, dodavajući maštu, nastaje ljepota pjesme koja se ne smije prekoriti.
Za kraj, odlučila sam objaviti jednu kratku (a slatku) pjesmu koja se zove "Tajne".
TAJNE

Tvoje biće dolazi mi u maštu,
poigrava se mojim osjetilima.
A noću, kada legnem u krevet,
miris tvog parfema boji mi snove.

Kada bi mi samo znao tajne!

Ploviš smeđim odsjajem oka
kad te nebo pošalje mojim putem.
Gledaš me, a ne čuješ mi misli:
one strasno šapuću tvoje ime.

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: SJEĆANJE NA PROTEKLU GODINU   1/1/2011, 12:51 am

Sjećanje na proteklu godinu navelo me je napisati nešto novo u mojem dnevniku poezije. Nisam sigurna u kojoj je mjeri taj isti dnevnik zapravo dnevnik o mojim pjesmama i inspiraciji za njihovo pisanje a koliko dnevnik mojih doživljaja, no sigurno je kako su ta dva aspekta silno povezana. Ja volim pisati ovdje. Budući da sam kao djevojčica pisala spomenare (i ondje smišljala svoje prve stihove) a kao teenager dnevnike, nedostajalo mi je jedno mjesto gdje bih mogla nastaviti započeto - tada se pojavio ovaj dnevnik, kao odsjaj moje težnje.
Protekla godina jedan je veliki korak naprijed za mene: na nju gledam sa oduševljenjem i velikim osobnim zadovoljstvom. Osim što sam se priključila Društvu osječkih pjesnika, jedan moj članak izašao je u književnom časopisu "Aleph" a dva soneta u zbirci pjesama koju je izdao "Webstilus klub". Prošle godine, točnije 01. siječnja, započela je jedna ljubavna avantura koja danas slavi svoju godišnjicu. Ovo napominjem jer su doživljaji vezani uz nju bili inspiracija za pisanje novih radova (jedna od pjesama je već ovdje objavljena pjesma "Ti si pjesma"). Navest ću jedan od njih:
O NAŠOJ LJUBAVI PISAT' UMIJEM

O našoj ljubavi pisat' umijem
Ogrnjena maštom najljepših snova,
Sa krilima jezerskih labudova
Kojim letim pod ljubavni trijem.

Šum živih osjećaja nije nijem
Kada nas grije toplina dlanova
Jer su u njima zapisana slova
O ljubavi s kojom duševno zrijem.

Ne poznajem zlo koje nam prijeti
Jer na putevima sja svjetlost danja.
Radi nje vrijedi noćima bdjeti

I voljenom biću dok slatko sanja
Šapunuti kako su divni soneti
Kojim se rima toj ljubavi klanja.
U novu godinu ulazim sa pripremom samostalne večeri poezije (koja bi se trebala održati krajem siječnja) i pripremom za novi shooting. Do tada, objavljujem jednu stariju fotografiju. Wink

"Zašto se smijah? Živ sam, moram reći:
Blaženstvo duha najveće je za me."

John Keats, "Zašto se sinoć smijah?"

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:19 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Ženski
Broj poruka : 20572
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   1/1/2011, 12:54 am

Nevenka, zelim ti puno uspeha na svakom polju u Novoj Godini.

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   1/1/2011, 12:58 am

Tea ::
Nevenka, zelim ti puno uspeha na svakom polju u Novoj Godini.
Draga Nado, hvala ti od srca, neka ti nova godina donese ostvarenja najljepših osnova! hepi
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   1/1/2011, 1:01 am

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   12/1/2011, 4:46 pm

Draga Nado, iskoristit ću prvu poruku na ovoj stranici da i ja tebi ostavim barem jednu ružu i nadam se da ću već sutra napisati novi unos u svojem dnevniku. Puno je toga što želim podijeliti! hepi

Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: POGLEDAJ SVOJIM SRCEM   12/1/2011, 10:20 pm

Novo poglavlje u svojem dnevniku poezije ovaj puta pišem sa potpuno novim iskustvom i osjećajima koji su, rodivši se, na neki način upotpunili jedan mali prazni kutak u mojoj duši. Kada sam prije dva tjedna pisala ovdje, nisam ni sanjala da će se zamišljene ideje realizirati u potpunosti. No one su se ostvarile i učinile mi početak ove godine uistinu čarobnim. Prvo bih napisala svoje doživljaje vezane uz shooting koji sam najavljivala. Bio je drugi po redu i iskreno sam se bojala kako se neću dovoljno dobro snaći u toj ulozi – no kada se radnja počela odvijati, maštoviti svjetovi fotografkinje i modela postajali su jedinstveni i to se očitovalo kroz fotografije s kojima smo obje vrlo zadovoljne. Veseli me novo fotografiranje i uloga modela jer je to još jedan način na koji mogu pokazati dio svojih emocija. Surađivati sa Mateom bilo je vrlo zabavno, mada je svaka vrsta surađivanja s njom meni zanimljiva – ipak mi je prije svega prijateljica. No ne bih željela da ovo poglavlje ne bude obilježeno mojim riječima o njezinoj stučnosti, vještini i iskrenoj predanosti poslu kojeg voli raditi. Jedan dio mojeg života time je uljepšala. Wink
Danas sam razmišljala koju bih fotografiju mogla objaviti i fotografiji imena „See with your heart“ pridala sam sonet imena „Zadivljuju me nečuveni ljudi“. Napisan je (čak mogu reći) davno, dana 05. listopada 2009. godine.

See with your heart

ZADIVLJUJU ME NEČUVENI LJUDI

Zadivljuju me nečuveni ljudi
I gradovi, jalovo tlo i svemir,
Ponekad javori ili njihov žir
Pa često mislim o ljubavnoj ćudi.

Ne znam je li Iškariotskom Judi
Značila je žena duševni nemir
Ili možda prolaznost, podmukli hir
K'o tebi moje tijelo, što žudi.

Vladar si, ali pravedno ne vladaš
Nit' dušom nit' srcem, a ni tijelom.
Kao zvijezda padalica padaš,

Toneš, no tako nevino i smjelo:
Ja pak uvenuh u jesen (kad i šaš),
Nosim crninu, odbacih bijelo.
Kanila sam još nešto reći o knjizi koju sam spominjala, no mislim da bi ipak bilo bolje pisati o tome kada svoj rad budem držala u rukama. Osim toga, sa zadovoljstvom pripremam svoju večer poezije – svi detalji bit će na mojem Facebook profilu – osjećajte se pozvanim!

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:02 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: VAMPIRSKI POLJUBAC   23/1/2011, 8:44 pm

Prije mjesec dana u meni se javila želja napisati nekoliko rečenica o vampirima koji su jedan od motiva u mojoj poeziji. Naime, u posljednjih pedesetak pjesama (to se poglavito odnosi na sonete) taj motiv se izgubio ili je u njima prevladavao „maglovito“. Zanimljiv je podatak koji govori da je od šesnaest prvih soneta koje sam napisala početkom 2008. godine čak njih dvanaest sa vampirskom tematikom! Poslije toga njihov trag nestaje, mada se misli o ljubavi popraćenom prvenstveno privrženošću i iskrenošću, a onda prikrivenoj strasti – upravo njima mogu pripisati.
Večeras sam dovršila pisanje jednog soneta koji mi je izvor inspiracije za pisanje ovog poglavlja. Zove se „Položih tijelo na zemlju vlažnu“, a poticaj za njegovo stvaranje je dvostruk: kada sam početkom siječnja imala novi shooting, stvorena je jedna fotografija kroz koju sam (nesvjesno) ispoljila jedan dio zaboravljene težnje za pisanjem inspiriranim upravo tim famoznim bićima. Prošli tjedan sam uspjela spojiti osamnaest soneta uz osamnaest fotografija (imala sam i treći shooting Smile), no fotografija imena „Daylight vampire“ ostala je bez svog para. Tada sam se sjetila jednog svog starog soneta kojeg sam napisala 04. veljače 2008. godine (treći po redu) i odlučila napisati njegovu inačicu – sa strogo definiranim rimama i pravilnim brojem slogova. On je nastao nakon što sam pročitala knjigu Anne O'Brien Rice, „Vampir Lestat“:

Okrene se od mene i krene prema sarkofagu. Podignem je i ona sklopi oči. Odgurnem poklopac sarkofaga još udesno pa je položim unutra i dopustim da se njezini gipki udovi razmjeste prirodno i dražesno. Njezino se lice već izravnalo u snu, njezina kosa uokvirila lice mladenačkim kovrčama. Izgledala je mrtva, pokojna, čarolija razbijena. Dugo sam ju gledao. Zubima zasječem vršak jezika, osjetim bol i okusim vruću krv. Tad se nagnem duboko i pričekam da nekoliko blistavih kapi krvi padne na njezine usne. Njezine se oči otvore. Ljubičasto plave i blistave, zagledaju se u mene. Krve je tekla u njezina otvorena usta i ona polako podigne glavu ususret mome poljupcu. Moj jezik prođe u njezina usta. Usne joj bijahu hladne. Ali krv bijaše vruća i tekla je između nas.

"La belle dame sans merci" (William Russell Flint, 1908.)

KRV I POLJUBAC

Dok sanujem u kamenu sarkofagu
Tajnovito vidim kako me promatraš.
Gledajući nada bijelu grud nagu
Novu sudbinu svojim usnama gataš.

Crnilo mi smećkaste oči prikriva
Al' osjećam misao što žudnjom gori.
Tijelo mi spokojnije u snu biva,
Hladno, mrtvo na svjetlosti se umori.

Toplina vlaži mi usne, oćutim,
Poput kapi u mene se slijeva –
Diže me ususret tebi krv vruća.

I naš dah i duša nam umiruća
U vatreni poljubac se odjeva
Stapajući strasti u prokleti dim.
Tercine sam toliko puta pročitala i još uvijek sam zaljubljena u njih. No vođena spoznajom o pravoj formi soneta, napisala sam novi sonet koji je njegov prikaz u sasvim novom svjetlu – tako je i posljednja fotografija dobila svoga para, a moj dnevnik poezije jedno novo poglavlje. Hvala Vam na čitanju! Wink

"Daylight vampire" (Matea Gracek, 2011.)

POLOŽIH TIJELO NA ZEMLJU VLAŽNU

Položih tijelo na zemlju vlažnu
Okupana snovima o bjelini,
No kroz tu gorljivu želju, snažnu,
Žudnje tvoga bića baciše čini.

Tvoj pogled nacrta sliku pejsažnu
Gledajuć' u moj vrat na mjesečini
I vješto započne igru odvažnu
Dok nebesa jačaše u modrini –

Oćutih iskre te ljubavne strasti,
Padoše na usne u liku kapi.
Krv u nama probudi sablasti

I mrtvo srce poljupcem zavapi –
Obrazi nam postaše rumenkasti
A težnja za zlom polako ishlapi.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:04 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: O ČAROLIJAMA LJUBAVI   30/1/2011, 9:44 pm

Proteklo poglavlje napisala sam prije tjedan dana: bila je to nedjelja, večernje doba, a i sada osjetih tu istu potrebu jer sam ispunjena (uvijek dobrodošlom) stvaralačkom energijom. Nije strašno jer je moja večer poezije otkazana – nakon što prođu ispitni rokovi pojavit će se bolje prilike za njezinu izvedbu (mogu utjecati samo na sebe i svoje vlastite postupke, ali ne i na ljude koji me okružuju); nije strašno niti to što još nisam predala materijal za izdavanje svoje prve knige – ona čeka samo više slobodnog vremena koje bi mi omogućilo potpuno predanje njezinom dovršavanju. Jedino mi je žao što živim kao da mi je svaki dan posljednji, a vrijeme koje mi je dano za moju kreativnost nije dostatno! No u konačnici – poprilično sam sretna dok ovo pišem. To će vjerodostojno potvrditi prva katrena soneta koji će biti dovršen ovih dana:
Proljetno cvijeće je ljubavni znak,
Prpošno ljubi vlastitu ljepotu
I bez prošnje daje mirisa notu,
U pravi čas ljubavnicima danak.
Nije začujuđujuće što sam gore navedene stihove napisala na predavanju: i moj najdraži sonet nastao je u istim okolnostima („Duša je besmrtna i vječno biva“) i točno se sjećam kada – pod seminarom iz kolegija „Grčka filozofija 1“, tada smo slušali o točnom značenju duše iz Platonova dijaloga „Fedar“.
Kada me je zadnji puta posjetio moj ljubljeni, dobila sam ružu ali i informaciju da ću (sljedeći puta kada se vidimo) dobiti crtež jedne takve – one koja neće nikada uvenuti. S obzirom na tako sretnu i zaljubljenu atmosferu u ovom poglavlju, objavila bih jedan sonet o slatkoj čaroliji koja obuzima ljudsko biće u trenucima zaljubljenosti.

"Lamia" (John William Waterhouse, 1905.)

PRVI MIRISNI TRAG LJUBAVI NOVE

Prvi mirisni trag ljubavi nove
Budi čula poput crvene ruže,
Preko kože sve do srca otpuže
Da noću zašećeri mlade snove.

Ta ja se osjećam tako! On zove
Moje misli, poput djeteta puže
I žudi da ga milujem što duže.
Samo o njemu ovi stihovi slove!

Umorna je ova pjesnička ruka:
Duša joj pati, grlo žeđa vode,
Boji se ljudi, ponoćnog jauka.

Stoga joj misli ljubavi gode
Jer tad nestaje svaka bolna muka,
Jer tad se najdivnija čuvstva rode.
Ovaj sonet napisan je 23. rujna prošle godine, a istoga dana nastala su još tri soneta! Više niti jednom nisam ponovila nešto slično. I nakon svih ovih rečenica koje sam ovom prilikom napisala, još bih nadodala sljedeće: volim živjeti i voljeti život.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:06 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: KAKO PREPOZNATI ZALJUBLJENU ŽENU?   7/2/2011, 9:04 pm

Riječi za novo poglavlje dnevnika poezije potekle su iz dva izvora: prvi je ljubav, a drugi činjenica o broju posjeta svih prošlih napisanih riječi. Nije ni čudno što se ljubav spominje i sada, u 16. poglavlju, budući da je ona bila spominjana i u mojim prvim stihovima:
BUMBAR I BUBAMARA

Bumbar i bubamara su se voljeli,
al' se nisu željeli.
Bubamara je mala
pa bi se za komarca udala.
Bumbar je velik,
a zaljubio se u bubamaru.
To sam si zapisala u spomenaru.
Iako sam novi crtež kojeg mi je nacrtao moj ljubljeni vidjela samo djelomično, ne mogu sakriti oduševljenje koje se krije u meni. Osim oduševljenja, to je bilo jedno veliko iznenađenje: moj najdraži film je „Bathory“, a jedan od njegovih glavnih elemenata jesu plave Venecijanske ruže. Stoga sam i dobila jednu takvu, nacrtanu na papiru, a u četvrtom razredu Osnovne škole pisala sam o tome ovako: „Postoji puno razloga zbog kojih te volim ja: na primjer, zbog cvijeta – jer me na tvoj posjet sjeća.“
Prvi Mladenov crtež dobila sam u travnju prošle godine i on je sada na zidu – postao je dio moje inspiracije do sada napisanih stihova, kao što će biti dio onih budućih.
Kada sam ponovo pročitala te nevine, dječje stihove zapitala sam se jesam li kroz svoje sadašnje stihove zadržala čistoću poimanja ljubavi – ona, sveopći pokretač ljudskih života, oduvijek je bila glavni motiv u mnogim mojim pjesmama. To je bilo moje nastojanje, jer nisam željela dozvoliti da neka negativna iskustva prodiru u nešto što može živjeti vječno – sam život je, u svojoj konačnici, slavljenje ljubavi. A kako se prepoznaje zaljubljena žena? To bi djelomično mogli dočarati izdvojeni stihovi iz pjesme „Kako prepoznati zaljubljenu ženu“ Javorke Pangerčić i jedan dio mojih načina kojima dajem dio svoje duše svijetu:
(...) „Po zračenju. I onaj koji nikada nije čuo za auru, osjetit će da zaljubljena žena zrači.
Iz svake njene pore isijava energija, ljepota, ljubav.
Pitaš me, otkud ja to sve znam? Rekli su mi da ja upravo tako izgledam.“

MOŽE BITI ŽENA U DOBA ZRENJA

Može biti žena u doba zrenja
Sam' ona koju dražestima nudiš,
Uz ljupka milovanja zorom budiš
Ne odvajajući se od nje trena!

Dopusti da budem plava sirena
Zbog čije krasote noćima ludiš,
Pak grješnica, da me zbog žudnje kudiš!
A opet, vjetar grije poput fena

I znoj uzbuđenja teče k'o Rajna
Stapajući se sa grudima pustim.
Sam' voljenoj ženi kosa je sjajna,

Oči joj blistaju odsjajem gustim,
Tjelesne kušnje više nisu tajna,
Sve strasti bujaju pod Suncem žutim.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 10/3/2011, 2:10 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 15161
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   8/2/2011, 6:45 pm

Draga Nevenka lepo je kad je neko zaljubljen kao ti:)
Uvek te rado citam:)

PočaljiNaslov: LJUBAVNA PISMA   17/2/2011, 10:16 pm

Prethodno poglavlje tako je ljupko govorilo o zaljubljenosti žene putem stihova, a sada ću to učiniti drugačije – putem ljubavnih pisama. Dan zaljubljenih nije poticaj za nešto takvo, budući da držim kako ljubav treba uživati poseban status svaki dan našega života (koliko je to moguće). Prije nego nastavim dalje, objavit ću jedan dio odgovora kojeg sam dobila od pjesnikinje Javorke Pangerčić nakon što sam joj se javila željeći joj pokazati kako sam svoj doživljaj zaljubljenosti upotpunila njezinim stihovima: „Čitala sam Vaš dnevnik poezije. Zgromila me je snaga Vaših riječi i jačina osjećaja – volite Vaše pjesme, pisati ih i izgovarati. I meni samoj one su ona oaza u kojoj se uvijek mogu odmoriti i naći cvijeće, osjećaje, toplinu i nadasve nježnost. Pjesmu „Kako prepoznati zaljubljenu ženu“ napisala sam poslije pedesete, a to Vam govorim zbog univerzalnosti Ljubavi. Nikad za nju nije kasno i uvijek se može osjetiti plam u grudima i zračenje ženskog pokreta.“
Nisam sigurna mogu li dovoljno snažno opisati ugodno iznenađenje koje sam tada doživjela – no nakon pročitanih rečenica još jednom sam potvrdila da volim pisati jer se tada osjećam posebno, jer tada spoznajem pravu ljepotu svijeta u kojem živim. Svatko od nas bi trebao raditi ono što voli, jer tada naše poimanje života kao lijepog dobiva puni smisao.
Drugi dio ovog poglavlja mogla bih najaviti bih riječima iz jednog ljubavnog pisma napisanog prošlog lipnja: „S tobom sam u zemaljskom Raju. Tvojom prisutnošću ispijam čašu najslađeg vina.“ ili stihovima iz moje najdraže pjesme „Of your beauty“ grupe Virgin black:
„I have heard of your beauty and would sacrifice my days,
these midnight wanderings and vain laments.“
„Sretna ljubav je moje nadahnuće“, jednom sam napisala u istoimenom sonetu. No takve misli ponovljene su još mnogo puta. Ovom prilikom objavit ću dio predogovora knjizi koju sam već spominjala, ali i pojedine ljubavne misli iz odabranih pisama.

Riječi koje smo si uputili nisu odlepršale sa vjetrom u nebesko daleke visine, već su postale dio uspomene koja ne zaslužuje zaborav. Kroz našu udaljenost svaki dan su se iznova rađale one misli koje su nas sve više spajale i očuvale kroz vrijeme. One su dio nas, ali i ključevi naših srca. Ne bih mogla živjeti i ujedno voljeti tebe, tako dalekog mojem dodiru, da me snagom svojih riječi nisi prigrlio i sačuvao u sebi. Te misli su mi uljepšavale trenutke života koje sam morala provesti bez tebe na mojoj strani. Ljepotu njihove veličine prikazala sam na listovima papira koji čekaju da tvoj dah zadrhti nad njima.
Svaka misao koja mi šara snovima nosi znak tvoga imena, osjetim te čak i u blagoj snazi vjetra koji u ljetnoj noći pleše sa pramenovima moje kose. Uvela sam te u svoj svijet i još više uljepšala raskošnu dušu kojom te ljubim, koja tako bujno cvate samo kada sam u odajama tvoga naručja. Zlatnim nitima povezana je naša ljubav, sva uživa u svome sjaju. U njemu blistam dok ove siromašne riječi činim dostojnima svih naših misli.

„The Love Letter“ (John William Godward, 1907.)

Odlučila sam da ću ti dati ruku da me povedeš u daljine u kojima još nisam bila,
da ću se prepustiti tvojem zagrljaju i posvetiti svoje vrijeme jedino tebi,
koji je zavolio i nastoji očuvati rascvali pupoljak moje duše.

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 3/3/2011, 1:34 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski
Broj poruka : 7497
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   17/2/2011, 10:22 pm

Prije mjesec dana u meni se javila želja napisati nekoliko rečenica o vampirima koji su jedan od motiva u mojoj poeziji. Naime, u posljednjih pedesetak pjesama (to se poglavito odnosi na sonete) taj motiv se izgubio ili je u njima prevladavao „maglovito“. Zanimljiv je podatak koji govori da je od šesnaest prvih soneta koje sam napisala početkom 2008. godine čak njih dvanaest sa vampirskom tematikom! Poslije toga njihov trag nestaje, mada se misli o ljubavi popraćenom prvenstveno privrženošću i iskrenošću, a onda prikrivenoj strasti – upravo njima mogu pripisati.
Večeras sam dovršila pisanje jednog soneta koji mi je izvor inspiracije za pisanje ovog poglavlja. Zove se „Položih tijelo na zemlju vlažnu“, a poticaj za njegovo stvaranje je dvostruk: kada sam početkom siječnja imala novi shooting, stvorena je jedna fotografija kroz koju sam (nesvjesno) ispoljila jedan dio zaboravljene težnje za pisanjem inspiriranim upravo tim famoznim bićima. Prošli tjedan sam uspjela spojiti osamnaest soneta uz osamnaest fotografija (imala sam i treći shooting Smile), no fotografija imena „Daylight vampire“ ostala je bez svog para. Tada sam se sjetila jednog svog starog soneta kojeg sam napisala 04. veljače 2008. godine (treći po redu) i odlučila napisati njegovu inačicu – sa strogo definiranim rimama i pravilnim brojem slogova. On je nastao nakon što sam pročitala knjigu Anne O'Brien Rice, „Vampir Lestat“:

Okrene se od mene i krene prema sarkofagu. Podignem je i ona sklopi oči. Odgurnem poklopac sarkofaga još udesno pa je položim unutra i dopustim da se njezini gipki udovi razmjeste prirodno i dražesno. Njezino se lice već izravnalo u snu, njezina kosa uokvirila lice mladenačkim kovrčama. Izgledala je mrtva, pokojna, čarolija razbijena. Dugo sam ju gledao. Zubima zasječem vršak jezika, osjetim bol i okusim vruću krv. Tad se nagnem duboko i pričekam da nekoliko blistavih kapi krvi padne na njezine usne. Njezine se oči otvore. Ljubičasto plave i blistave, zagledaju se u mene. Krve je tekla u njezina otvorena usta i ona polako podigne glavu ususret mome poljupcu. Moj jezik prođe u njezina usta. Usne joj bijahu hladne. Ali krv bijaše vruća i tekla je između nas.
Photobucket
"La belle dame sans merci" (William Russell Flint, 1908.)

KRV I POLJUBAC

Dok sanujem u kamenu sarkofagu
Tajnovito vidim kako me promatraš.
Gledajući nada bijelu grud nagu
Novu sudbinu svojim usnama gataš.

Crnilo mi smećkaste oči prikriva
Al' osjećam misao što žudnjom gori.
Tijelo mi spokojnije u snu biva,
Hladno, mrtvo na svjetlosti se umori.

Toplina vlaži mi usne, oćutim,
Poput kapi u mene se slijeva –
Diže me ususret tebi krv vruća.

I naš dah i duša nam umiruća
U vatreni poljubac se odjeva
Stapajući strasti u prokleti dim.
Tercine sam toliko puta pročitala i još uvijek sam zaljubljena u njih. No vođena spoznajom o pravoj formi soneta, napisala sam novi sonet koji je njegov prikaz u sasvim novom svjetlu – tako je i posljednja fotografija dobila svoga para, a moj dnevnik poezije jedno novo poglavlje. Hvala Vam na čitanju! Wink
Photobucket
"Daylight vampire" (Matea Gracek, 2011.)

POLOŽIH TIJELO NA ZEMLJU VLAŽNU

Položih tijelo na zemlju vlažnu
Okupana snovima o bjelini,
No kroz tu gorljivu želju, snažnu,
Žudnje tvoga bića baciše čini.

Tvoj pogled nacrta sliku pejsažnu
Gledajuć' u moj vrat na mjesečini
I vješto započne igru odvažnu
Dok nebesa jačaše u modrini –

Oćutih iskre te ljubavne strasti,
Padoše na usne u liku kapi.
Krv u nama probudi sablasti

I mrtvo srce poljupcem zavapi –
Obrazi nam postaše rumenkasti
A težnja za zlom polako ishlapi.

Nisam stručna za komentare...samo ću reći...uživala sam Wink

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   17/2/2011, 10:42 pm

strelica ::
Nisam stručna za komentare...samo ću reći...uživala sam Wink

Emina, vjeruj mi, tvoj komentar mi je rekao mnogo jer ono što želim postići jest napisati misli koje će netko pročitati sa zadovoljstvom. Hvala ti puno jer si zašla u moj mali kutak. Wink
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   17/2/2011, 10:45 pm

Iskreno, bilo mi je zadovoljstvo....

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: IZ PADA SE RAĐA USPON   7/3/2011, 10:07 pm

Neobično je što novo poglavlje u svojem dnevniku poezije pišem nakon gotovo dvadeset dana, a u životu mi se vrtoglavo događaju različite i neočekivane stvari koje itekako mijenjaju tok mojeg stvaralaštva. Iako posljednjih dana nisam napisala niti jednu novu pjesmu, mogu se pohvaliti kako je knjiga o jednoj ljubavnoj priči završena – no svoj kraj je doživjela i ona sama. Iako je tako, ne bih se dala prepustiti tužnim i razočaravajućim osjećajima budući da sam osjetila puno više onih lijepih: tu bih istinu potvrdila pjesmom koju sam napisala sredinom 2007. godine, a pri tome sam bila inpirirana pjesmom „Good enough“ grupe Evanescence.

The key of the secret of life

Vođena tvojim tragom trebam samo malo sna.
Pustila sam svoj duh, nek' odleti, trebam samo malo sna.

Ne mogu prijeći preko te noći,
ali dolazi novi dan jer sanjam.

Jesam, dobro sam, snažna i uporna;
Za mene si prah.

Vidim bolje dane, tu su, a dobro sam.
Još čekam svoju dugu, poslije kiše doći će.
Obuzdajem se.

Nakon oluje dobro sam, snažna i uporna;
Za mene si prah.

Zato bježim od stvarnosti, trebam malo sna.
Ta ista pjesma potakla me na neke vedrije i ugodnije teme. Osim što je u pripremi novi shooting sa Mateom (jako mu se veselim!), nikako ne bih mogla zaboraviti kako je Slavko Kukec, pjesnik s kojim sam godinu dana pisala ljubavno pjevanje, u konačnici objavio zbirku ručno uvezanih rukopisa čiji je dio upravo spomenuto pjevanje. Napisano je 735 stihova u pet pjevanja, no ono je ipak nedovršeno. Ovo je naslovna stranica ploda naše suradnje:
K tome, nevezano uz poeziju, bila sam na nezaboravnom koncertu u Zagrebu (Substaat, Mortiis & Combichrist). Također, odlučila sam se više angažirati u pogledu kreiranja odjeće jer želim u potpunosti ostvariti svoju kreativnost. No tu je još jedna vijest s kojom sam jako ponosna: u 20. broju književnog časopisa „Aleph“ objavljen je moj članak o bengalskom pjesniku Tagoreu, ali i pet pjesama među kojima su četiri soneta – ipak su oni bit mojeg književnog opusa. Stoga bih za kraj objavila jedan od onih koji su objavljeni ondje: u pitanju je sonet kojeg sam napisala inspirirana jednom zanimljivom ljubavnom pričom iz grčke mitologije, a koju sam pročitala u zabilješkama Platonova dijaloga „Fedar“. No moram priznati da se ne sjećam točno o kome je bila riječ! Zaboravih. Za kraj, tu je u cjelosti Mladenov crtež (kojeg sam nepotpunog objavila nešto ranije) i jedna od rečenica pogovora knjige koja će svjetlo dana ugledati u travnju. Hvala Vam na čitanju!

RUŽE, CRVENE K'O LJUBLJENE USNE

Ruže, crvene k'o ljubljene usne,
Ljiljani i orhideje bijele,
Dodir ljeta poput iglica jele –
U meni bujaju želje ukusne.

Kakvo izobilje! A misli puste.
Gore me sada od tebe dijele
Puno više nego bi one htjele,
A nebo se (zbog plača) jače zgusne.

Želim biti kraljica svih vjetrova,
Ta požuda neka nikad ne mine!
Vidjeh mladića, stijena Petrova,

Njegov me lik uznese u visine;
Ubere mi mak iz najvećeg rova
I odvede u gore uz ljetne rime.

Ja sam sretna osoba: puna života već sam osjetila smisao prave zaljubljenosti
i shvatila što znači postati sjedinjen u ekstazi lijepih osjećaja.
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   2/4/2011, 10:05 am

Citat :
SUMORNA SVJETLOST ŽARKO LJETO VREBA
NIMFA

Roso, ovo je predivno! Puno hvala! Već jedno duže vrijeme nisam pisala svoj dnevnik pa sam mrvicu i zaboravila na njega, no ove lijepe slike (posebice ova druga, ja jako volim pjesmu "La belle dame sans merci" i sve slike na istu temu) vratile su me k njemu i vjerujem da ću uskoro napisati nešto novo. Lijep pozdrav od mene! Nevenka
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: NOVA ISKUSTVA, NOVE PJESME I FOTOGRAFIJE   4/4/2011, 10:33 pm

Svaki puta, prije nego počnem pisati novo poglavlje u dnevniku poezije, materijal za objavljivanje pripremam tri do četiri dana jer želim u njega unijeti najbitnije doživljaje vezane uz svoja iskustva i poeziju. No sada je to pripremanje obuhvaćalo i iščekivanje novih fotografija na temu moderne/alternativne Snjeguljice sa vrlo zanimljivom pričom: stoga ću večeras objaviti jednu od tih uz sonet koji mi je postao drugi najdraži sonet kojeg sam ikada napisala. Uz njega, pravo osvježenje su još tri nova soneta na koje sam jako ponosna. Inspiracija se rodila nakon što sam vidjela da će Webstilus klub izdati novu zbirku pjesama (svakako ću poslati svoja dva soneta, kao i prošle godine), u isto vrijeme kada sam se vratila sa koncerta iz Zagreba. Oni su ujedno vjerodostojan dokaz kako nisam shrvana niti razočarana prekidom jedne veze, a u prilog tome ide sonet "Volim te poput svjetlosti i tame", napisan u stanju staloženosti duha, ne njegove uzburkanosti (dana 19. ožujka ove godine).
Sonet "Proljetno cvijeće je ljubavni znak" čuvala sam za ovaj trenutak i nisam ga do sada nigdje objavila – kao da sam znala da će se na novom shootingu pojaviti jedna proljetna fotografija i dodatno ga uveličati! Dovršen je 13. ožujka (u poglavlju "O čarolijama ljubavi" objavila sam bila prvu katrenu), a pristaje uz fotografiju "Waiting for the kiss", u prvom navratu nazvanu "The death of Snow White".

"Waiting for the kiss" (Klara Lukić, 2011.)

PROLJETNO CVIJEĆE JE LJUBAVNI ZNAK

Proljetno cvijeće je ljubavni znak,
Prpošno ljubi vlastitu ljepotu
I bez prošnje daje mirisa notu,
U pravi čas ljubavnicima danak.

Milostivim postaje čak rastanak
Mada obasjava tuge krasotu,
A svjetlo Sunca, hrleći životu,
Grije čula k'o ljubavni izdanak.

Bijeli ljiljan u cvjetnom buketu,
Gardenija, plava ruža, mimoza,
Čine mi dušu vrijednom svijetu;

Premda mi ne miriše ruža roza,
U proljeće se dičim tom cvijetu
I strpljivo čekam... do kolovoza.
Sonet će se bolje razumijeti ako napišem objašnjenje cvjetova: gardenija znači ljupkost, bijeli ljiljan "božanstveno je biti sa tobom", roza ruža nježnost i zaljubljenost (donosi sreću u ljubavi), a mimoza prijateljstvo. U konačnici, plava ruža znači tajanstvenost, a ujedno je moj najljepši cvijet. Ostatak tumačenja soneta ostavljam vrijednim čitateljima. Wink
Ne bih željela završiti ovo poglavlje a ne reći ništa o još nekim zanimljivim pojedinostima vezanih/nevezanih uz moju poeziju. Za početak, postat ću dijelom četvrte književne večeri u Bistrincima, a pozvao me pjesnik Frano Budić koji je, nakon što je pročitao moj dnevnik poezije, izrazio želju da pročitam sonet "Eros, moja vječna žudnja za tobom" i ja sam njegov prijedlog rado prihvatila. Nadalje, tu je još jedan odličan i nezaboravljiv koncert Epice u Zagrebu i novi shooting čija će tema biti jedan fetish par, a moj partner jedan prijatelj. S obzirom na sve navedeno, "No time to cry"!
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: O IDEJAMA LJUBAVI I ŽIVOTA   2/5/2011, 9:52 pm

Budući da je prošlo mjesec dana otkako sam zadnji puta pisala dnevnik poezije, novo poglavlje bit će bogatije od prethodnih. Prije nekoliko trenutaka završila sam pisanje novog soneta uparivši ga s fotografijom iz posljednjeg shootinga, "Little gift in little world", s time da sam u njoj samoj pronašla inspiraciju za pojedini stih. Jedna od tih kombinacija objavljena je na portalu "Glas poezije", a riječ je o sonetu "Noćas istina osujećuje san" – za sada sam uspješno spojila 21 sonet sa 21 fotografijom. Povrh svega, počela sam uzimati tečaj plesa. Zašto ovo spominjem? Zato što je pjesma ples riječi.

VIDJEH U TEBI LJEPOTU ŽIVOTA

Vidjeh u tebi ljepotu života
Kao svjetlost kojom se Sunce diči
Grleći kožu k'o srce dobrota
U nesvakidašnjoj ljubavnoj priči.

Sada mrziti bilo bi grehota,
Sjetnim osjećajima to priliči.
S tobom se stvara nova anegdota
Koja samo ljubavi vjerno sliči.

Čekajući iskre iz tvoga vrela
U naručju mi cvate cvijet nara
I s njime mi duša postaje zrela,

Tihi glas iz dubine progovara:
Sretnija sam otkako sam te srela
U svojim očima boje jantara.
Ja sam jedna od onih osoba koje vole život: nemam vremena za žaljenje, tugu i brigu o beskonačnim mišljenjima drugih ljudi o tome što bih ja trebala biti i što bih trebala činiti. Slijedim svoje srce s jednostavnim pravilom: "Say what is in your heart." Pustolovnog sam duha i još uvijek se osjećam kao malo dijete koje želi naučiti što je život, jer mu se sve čini tako novim i zanimljivim – a neke od ovih misli kriju se u objašnjenju značenja moje tetovaže koju imam od studenog prošle godine: srasla je s mojom kožom i ja ju volim kao da je oduvijek ondje.
Sada se nalazim uslijed očekivanja spomenute večeri poezije u Bistrincima, ali na umu imam i večer poezije koja će biti održana povodom manifestacije "Dani Tolise". Trebala bih reći nešto i o samostalnoj večeri poezije koja nije održana zbog dva razloga, na način da je prvi uzrok drugome. Naime, knjiga koju sam trebala izdati u potpunosti je pripremljena, ali sam na koncu odlučila ne učiniti to. S obzirom da sam dosta vremena i truda uložila stvarajući ju, ona će postati dio mojih budućih ideja no ne i sadašnjih – tako da sam otkazala drugu ideju ne ostvarivši potonju. Svaka nova ideja veseli me kao da je jedina, no moram priznati da ipak nisam u stanju ostvariti svaku od njih: naglasak je da sam ostvarila većinu i to me čini sretnom i zadovoljnom. Tako sam nedavno išla na koncert Stjepana Hausera, Luke Šulića i Maksima Mrvice – i još uvijek sam pod dojmovima. Maksim, nažalost, nije izveo Huljićevu skladbu "Croatian rhapsody" i stoga ne mogu odoljeti pa ju ne objaviti ovdje:
Za kraj, preostalo mi je za podijeliti još nekoliko zanimljivosti. Suočila sam se sa činjenicom da moji radovi na internetu imaju oko 210 000 pregleda i taj podatak me začuđuje koliko i oduševljava. Trenutno se bavim lekturom dječje knjige "Mačak Prkonjica 2" (autora Zorislava Vidakovića), no zato sam propustila priliku napraviti recenziju knjige o verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji o kojoj sam i sama pisala. Osobita vijest je da će mi Tajana Štasni sašiti jedan predivan viktorijanski komplet u kombinaciji crne i crvene boje. No čini se da ta ideja u mojem životu nije ništa novo: kada budem u sljedećem poglavlju priložila fotografiju sašivenog kompleta, priložit ću i fotografiju djevojaka u viktorijanskoj odjeći s buketom cvijeća koje sam crtala u svoje spomenare kao devetogodišnjakinja. Time mogu potvrditi misao o kojoj sam često promišljala: moramo se zapitati i znati koji je dio nas izgrađen na kojem dijelu prošlosti. Ako to spoznamo, znat ćemo se izdići iznad negativnih utisaka i ići ka putu naše potpunosti i zdravog mišljenja. "Never give up, it's such a wonderful life!"
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   2/5/2011, 10:27 pm

Nevenka, iskreno se radujem svakom tvom novog dostignucu i zelim ti puno uspeha

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   2/5/2011, 10:45 pm

Nevenka, iskreno se radujem svakom tvom novog dostignucu i zelim ti puno uspeha
Draga Nado, hvala ti od srca! Uistinu volim pisati ovdje, tu sam se skrasila i jedina ideja kojom se vodim jest iskrenost... želje koje si spomenula jesu obostrane. Hvala ti na strpljivom čitanju!
hepi

Poslednji izmenio Nevenka Nedić dana 3/5/2011, 6:13 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 7:04 am

Znas da volim sonete i da te redovno pratim. Zaboravih pohvaliti i tvoju fotografiju, haljina je predivna.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 5:50 pm

Vidjeh u tebi ljepotu života
Kao svjetlost kojom se Sunce diči
Grleći kožu k'o srce dobrota
U nesvakidašnjoj ljubavnoj priči.

Sada mrziti bilo bi grehota,
Sjetnim osjećajima to priliči.
S tobom se stvara nova anegdota
Koja samo ljubavi vjerno sliči.

Čekajući iskre iz tvoga vrela
U naručju mi cvate cvijet nara
I s njime mi duša postaje zrela,

Tihi glas iz dubine progovara:
Sretnija sam otkako sam te srela
U svojim očima boje jantara.

Nevenka...nisam neko ko sme sebi dozvoliti da bude kritičar...samo ću reći....takli su me stihovi i našla sam se u njima....

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:02 pm

Znas da volim sonete i da te redovno pratim. Zaboravih pohvaliti i tvoju fotografiju, haljina je predivna.
Drago mi je da ti se sviđa, kad sam ju prvi puta vidjela u meni je probudila ideju neke zločeste/alternativne Snjeguljice jer je kombinacija plave i crne boje. Čini se da smo Klara i ja dočarale tu ideju vrlo zorno. Jako mi je zanimljivo stvarati fotografije – općenito spojiti fotografiju s pjesmom pa ću ja nastojati skoknuti u tvoj kutak ovdje na forumu i, kao što to čini Mesečeva rosa, neke od tvojih pjesama spojiti s fotografijama prema vlastitim dojmovima. Na koncu, mi pjesnici možemo jako intenzivno djelovati jedni na druge.
з

Poslednji put izmenio Nevenka Nedić dana 3/5/2011, 6:12 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:03 pm

Hvala ti...samo izvoli...volim tu energiju koja ovim ,,mrakom,, plovi... Smile

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Nevenka Nedić

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   3/5/2011, 6:10 pm

strelica ::

Nevenka...nisam neko ko sme sebi dozvoliti da bude kritičar...samo ću reći....takli su me stihovi i našla sam se u njima....
Hvala ti, draga Emina! Poznajem taj osjećaj – kada se nađemo u pjesmi druge osobe – jer se ljudima mogu dogoditi iste stvari, samo što su im doživljaji međusobno različiti. Moje stajalište jest da ne postoji nužna potreba za kritikom u poeziji kada su pjesme izvor iskrenosti: jedino se trebamo opustiti i dati stihovima da nas dodirnu.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme   

Nazad na vrh Ići dole

DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» DNEVNIK POEZIJE - stihovi koji vode do pjesme
» Stihovi koji se trenutno čuju iz vašeg zvučnika
» Naši stihovi...
» sms stihovi
» Koji horoskopski znaci su romantični, a koji praktični

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Naša autorska dela- piše se i čita u temama ispod naslovne :: Poezija-
Skoči na: