LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Delite | 

Odabrani književni textovi

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorPoruka
Zar ptica

Ženski
Broj poruka : 9414
Godina : 41
Humor : Mama,sta znaci NORMALNO? To je program na ves masini ,duso.
Datum upisa : 24.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/10/2012, 8:02 pm

"Mi nikad nismo bili pretjerano nježni u porodici. To nije običaj kod siromašnog svijeta, koji mora mnogo da radi i koji ima mnogo briga. On čak tako nešto ne može ni da shvati, on ne voli da suviše uvjerava u nešto što je već poznato. Kad meni majka kaže "mili moj dečko", to je isto toliko kao kad koja druga kaže ne znam šta. Ja znam da je ona tegla kompota od jagoda već mjesecima jedina u kući i da ju je majka sačuvala za mene, kao i biskvite koje mi pruža i koji su već ustajali. Sigurno ih je dobila nekom zgodnom prilikom i odmah sačuvala za mene."

Na Zapadu ništa novo - Erih Marija Remark

http://www.youtube.com/playlist?list=PL9829182DD3887760&feature=plcp

Opijam se dragi ali pijanica nisam....
Nazad na vrh Ići dole
http://lenka98.blogspot.com/
Beskraj

Ženski
Broj poruka : 61981
Godina : 40
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   25/10/2012, 1:46 pm

‘Muškarac kada kaže da je gotovo, toga se i pridržava. Kada kaže da će zaboraviti, on to i uradi. A žena se neprestano vraća onom nekom posebnom. Ženi je valjda u prirodi da pati. Sve do jednom.. Sve do trenutka kada joj neko srce razbije toliko da ga ničija ljubav ne može sastaviti. Tada ništa ne može popuniti prazninu u očima. Tada je ništa ne može smekšati. Tad je najslabija, ali i najjača. Tad gazi sve pred sobom.
Takvih žena se treba čuvati.

Ljubav gradi mostove gde ih nema.’

http://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   12/11/2012, 6:37 am

“Sada mi je jasno da sam se već dugo kretao prema Tebi i Ti prema meni. Premda ni jedno od nas nije bilo svjesno postojanja drugoga prije nego smo se upoznali.

Za sve vrijeme u našoj je nesvjesnosti radosno lutala neka slijepa izvjesnost koja je garantovala da ćemo se sresti. Poput dviju usamljenih ptica što svoj put preko golemih prerija pronalaze pomoću nebeskih znakova, tako smo se i mi sav svoj život kretali jedno prema drugom.”

Robert James Waller, "The Bridges of Madison County"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   12/11/2012, 6:52 am

"...Vrijeme prolazi, rijeka nevraćanka odnosi trenutke u ocean snova u svemir, jamu bezdanicu, u magličaste oblake iz kojih sjećanja kapaju kao kristalne suze i grade dvorce uspomena. Stoljeća prolaze, godišnja doba oblače i skidaju odore drveću, ruže mirišu uvijek drugim pupoljcima, a leptiri žive samo jedan dan. Salvador Dali me fascinirao i zauvjek odveo na polja metafizike i nadrealizma. Njegove slike, sjedinjenje prostora i vremena u svjetlosnoj dimenziji trajanja, njegov kaos s fraktalima i širinom svemira otvorili su mi vrata nekog novog svijeta. Uranjam u njegove rastopljene satove i prisjećam se vremena koje nazivam olujom ruža. U tom čudesnom vrtlogu osjećaja zaustavljam sjećanja, uronjam u prostor- vrijeme, u ovdje i sada, u purpur snova. Osjećam buđenje u novom snu. Putem svile plovi kočija od leptira. Čudni su putevi božji još čudniji putevi duša. Umijeće umjeća sjedinjeno u doživljaj dijela donosi miris ljubavi. Ples leptira u oluji ruža izrasta iz vrtloga nebeskog vretena i ja ćutim ono što sam utapljajući se u njihovom mirisu oduvijek ćutjela, lakoću djetinjeg izričaja kojeg se budna pokušavam osloboditi...."

"Umijeće vremena", Dijana Jelcic- Starcevic

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   12/11/2012, 7:08 am

Davni suncostaj...

Tišina uspomena miluje snenost. Oči nestaju u dišnici duše i pretaču uzdahe u smijeh titrajućeg srca. Ova noć prelama dan u svjetlo i tminu, dijeli san i javu. Ljubičasti snovi se množe rastućom noći, a žudnje se utapljaju u zlaćanim svitanjima iza magličastog horizonta svjesti. Mjesec prosipa srebrene niti i tka mrežu u koju lovim sjećanja na besanost prohujalog vremena. Sa zvonika katedrale u kojoj sam krštena otkucava ponoć. Zvuk udaraca klatna o bronzu prelazi u zvuk ljubavnog sna koji odsanjasmo na početku priče. Bila je zima. Tragovi naših koraka još uvijek postoje u snijegu koji je proljeće odnijelo u zavjetrinu sna. Ljubičasti tepih se prosuo vidokrugom i objavio kraj elegija vremenu kojeg nije ni bilo. Laste su se vratile u potkrovlje kuće u kojoj je tuga prezimila. Završilo je umiranje sna u smaragdnom pogledu i objavilo nicanje mlade trave u perivoju duše. Sanjam novi san na laticama zaostalim iz vremena oluje ruža. Baršunasti tepih ovog jutrenja me prisjeća na ono davno proljeće u katakombama grada kada smo stojeći na pijedestalu, pod refletorima i pred auditorijem mladih pjesnika, pretakali osjećaje u riječi i poetskim dijalogom objavili početak beskraja. To "Jutro poezije", puno nepostojećih boja, nježnih mirisa i tankoćutnih tonova tvoga glasa, blješti još uvijek kao najljepša osjećajna slika u sjećanju. Bilo je jutro prelamanja proljeća u ljeto, u naše naglo ljeto. Najkraća noć je otvorila dveri zbilji. Ljubav se spustila Jakovljevim ljestvama u mladi dan i zaustavila u dubini tvog pogleda. Prepoznadoh je šumom vjetra u duši i lepršanjem leptira u srcu. Krv se preobražavala u pjenušave kapljice sreće i zalijevala isušene oaze žudnji. Osjetih tvoju ruku na ramenu. Dodirom si san pretvarao u javu. U zenitu toga ljetnog dana se sjetih očiju boje sna sa malog prašnjavog perona u gradiću kojem zaboravih ime. Odakle dolazi voda, upitah. Iz zemlje odgovorio si osmjehom i upitao, odakle ljepota? Iz dubine oceana snova, iz sedefaste školjke koju skrivah neotvorenu u dubini duše, odgovorih osjećajući rađanje bisera iz zagrljaja pjeska, pjene i ljubičastog sna.

Dijana Jeličić-Starčević, "Spiralna dinamika ljubavi"

Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski
Broj poruka : 5101
Datum upisa : 18.03.2009

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   13/11/2012, 9:25 pm

ANDRE MOROA : “ PORODIČNI KRUG”

Uspomene iz djetinjstva nisu vremenski uokvirene kao uspomene iz zrelog doba. To su izdvojene slike koje sa svih strana okružuje zaborav i mi u tim slikama toliko ne ličimo na same sebe da nam mnoge danas izgledaju kao da nemaju ničeg zajedničkog s nama. Ali su druge ostavile tako neizgladive tragove u našem karakteru da njihovo stvarno postojanje u prošlosti prepoznajemo po jačini kojom one danas na nas djeluju. Kao što ne možemo, proučavajući istoriju jedne zemlje, osjetiti u kojoj je mjeri seljak robovao crkvi i dvoru, nego zamišljamo to ropstvo kad vidimo po našim selima zaostalu mržnju koju ništa ne može objasniti, isto tako, kad naiđemo u svojim sadašnjim osjećanjima na odvratnost i zadovoljstva koja su za osudu, mi u njima prepoznajemo već oslabljele talase jednog potresa koji je prije trideset godina uzdrmao grupe ćelija čiji smo mi potomci.

( 1.str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   14/11/2012, 1:57 am

Eduardo Santa-Pastir i zvezde

Stvari jednostavno postoje. Rađaju se i nestaju kao potoci. Posudu punimo vodom, a život iskustvom. Vreme je samo sled stvari što promiču našim životom. Naše telo, kao vrč vlastitog života, istroši se upotrebom. Jednoga dana će potpuno dotrajati.

Ali, voda iz te divne glinene posude vratiće se u more. Glina će se vratiti u zemlju. U stvari, ništa se potpuno ne potroši. Sve je večno, baš kao zvezde što neprekidno kruže u konstelacijama neba.

Ljubav je kao vino, vremenom, postaje plemenitija, svaki put sve ukusnija i mirisnija.

- Ne zaboravi, ženo moja, da vreme ne postoji. Postoje samo tragovi koraka koje ostavljamo za sobom. Životi su nam ispunjeni iskustvima, ne vremenom. Naša ljubav nije velika zato što je proteklo vreme, nego zato što je ispunjavala naše živote, dok ih nije potpuno uvršila. Zato naša ljubav nije ostarila, naprotiv, bujnija je i svežija nego na početku.

- Idem da napasam svoje sećanje pod sjajem zvezda. Samoća i tišina noći smiruju moj duh i čine da razmišljam o svemu što je prijatno i lepo.

- Na svetu postoje dve vrste ljudi: oni koji sanjaju i oni koji su prestali da sanjaju. Tužno je doživeti starost kada izgubimo iluzije. Dokle god negujemo u sebi neki san, možemo da se osećamo mladima. U tome i jeste suština mladosti.

- Daljina je kao vreme. Njome možemo da izmerimo samo materijalne stvari, kao što se sati mere kapima vode što padaju u klepsidru, ili peskom koji curi na dno peščanog sata. Ali, ko meri daljine duše? Mogu da se nalazim vrlo daleko od Iskaj, ali ću uvek biti blizu. Dokle god traje naša ljubav, bićemo sjedinjeni i ništa nas neće rastaviti. Kada se dva bića vole, ne postoje daljine. Nasuprot tome, kada ljubav iščezne, možemo deliti postelju i istovremeno biti daleki kao dve zvezde iz različitih galaksija.

Abenamarovo telo i duša su zadrhtali i prvi put je čuo glas svoje savesti, istovetan glas iz šume, sa onim istim zvucima, baš kakav je čuo u snu. I čuo je kako mu kaže:

- Abenamar, jadni smrtniče, ko ti je kazao da se zvezda Danica pojavljuje na nebu kad to čovek poželi? Da bi se ona mogla videti, potrebno je prevaliti burne puteve mladosti, ludo piti sa izvora svih uživanja, u sve sumnjati, i u potpunoj se samoći ispeti do vrha spokoja. Malo je njih to postiglo.

Putevi kojima ćeš je pratiti jesu putevi vere. Nisu ti potrebni jaki mišići, nego unutarnja snaga koju ti daje tvoje iskustvo, sakupljeno u ceo jedan život, kao prozirna voda što je punila vrč tvog postojanja. Daljinu koju vidiš između tebe i zvezde Danice samo može da izmeri tvoja želja da je dotakneš. To je jedina mera u nedodirljivom svetu večnosti. Snaga koja te na to podstiče jeste vera što pokreće nedokučiv svet univerzuma tvog duha. Prati je, Abenamar, ja ti to naređujem. Prati je, makar svi sumnjali da postoji. Uistinu, zvezda Danica ne postoji za one koji ti to prebacuju. Dakle, sledi je, jer se ta zvezda zove Ideal.

Abenamar je smatrao, da ako želiš da budeš sa Bogom nije potrebno naučiti poverljive razgovore na latinskom, ili na bilo kom drugom jeziku, kao ni prevrtati očima, klečati, ukrštati ruke na grudima, ili sijaset drugih stvari, koje je video da čine redovnici. Pomislio je tada na ptice kojima je za komunikaciju sa Bogom potrebna samo pesma, ili na cveće, ko je to čini putem svoga mirisa. Sreća se ne nalazi u drugom životu, koji vi obećavate, nego ovde, na Zemlji, ako smo kadri da je osvojimo. Sreća je samo stanje duše koje uspevamo da postignemo kada na sve gledamo kroz ljubav.Kada tražimo Boga, to je zato što smo ga izgubili; kada tražimo ljubav, to je zato što je ne poznajemo; kada tražimo sreću, to je zato što se nismo pogledali iznutra. Za sreću je potrebno veliko unutarnje bogatstvo. Svoju sreću ili nesreću gradimo kao što svilena buba ispreda svoju čauru, iz vlastite materije. Mi, bilo jedno, bilo drugo, izvlačimo iz našeg unutarnjeg sveta. Ako je on ispunjen mirom, razumevanjem, ljubavlju, popustljivošću i plemenitošću, I ako možemo da uživamo u malim stvarima, pronalazeći smisao i razlog našeg postojanja, bićemo ispunjeni srećom. A ako smo srećni, bićemo sa Bogom.

Zar knjige nisu samo senka života, projektovana na te listove papira? Svako je želeo da u njima ostavi svedočenje o iskustvima svog uma ili srca, ali one nisu sam život. Božja reč se ne nalazi u knjigama. Niti čovečija ruka može da je ispiše. Božja reč se nalazi u slavujevoj pesmi, orlovom letu i sjaju sutona. Možemo da je čujemo samo kada je duh naš spokojan. Jer, kada nam nedostaje taj unutarnji mir, svi nam se utisci mešaju sa šaputom naših briga i velika simfonija se pretvara u buku.

Kada nam nedostaje taj unutarnji mir, mržnja, zavist i zlovolja prodiru u malim kapljicama, i ono što je slatko postaje gorko. Ambicija i egoizam mute vazduh, te note najuzvišenije melodije prodiru u naše duše sa čudnim treptajima teskobe. Neizreciva pesma života stiže nam iz spoljašnjeg sveta, ali ne nalazi odjek u našem duhu.

Jer, velika simfonija nastaje samo onda kada nam poruka iz prirode dodirne duh i zatreperi ga poput nežnog vetra što prohuji našim bićem i pokrene harmoničan zvuk svih žica naše vlastite harfe.

Može li čovek da čuje harmonične zvuke svoje harfe kada među ljudima?
Može li čovek da uoči neku nezgrapnu notu i da usred gužve sedne da uskladi njene žice?
Može li čovek da sluša simfoniju koja teče iz njegovog unutarnjeg sveta, usled svakodnevne vreve?
Možda je čovek zaboravio na svoju harfu i ne želi više da zna za nju. Zadovoljava se pijačnom bukom.
Možda ju je izgubio i više ne želi da je potraži jer mu nije potrebna.
I u slučaju da je pronađe, kako da podesi njene žice?

Priroda je večno otvorena knjiga i nije stvorena da bismo čitali njena slova nego da bi nam se svidela da bismo je voleli sa naših pet čula. Prava mudrost je upoznati dva sveta I uskladiti njene vibracije; svet stvari koje nas okružuju i naš vlastiti unutarnji svet. Ali, teško je oba upoznati, a još teže održati ih uvek usaglašenima. Mi, ljudi, možemo da slušamo samo onakvu muziku, kakvu nosimo u našem unutarnjem svetu. Sve je u životu tako, u našem duhu odjek ima samo ono što na njega liči.

Najveći rob je čovek koji živi za novac. Ljubavlju se ništa ne kupuje. Ljubav se samo seje, kao semenje da bi se rodio plod u čovečijem duhu.

Od svakog novog dana treba očekivati ono najbolje. Ako se i ne dogodi ono što smo očekivali, a mi, uprkos tome, budemo veseli, mnogo smo postigli. Na taj način možemo da pružimo više svetlosti našem duhu u lošim vremenima. Vera i optimizam su lampe koje jače svetle u mraku. Kada su nam upaljene u nevolji, možemo da mislimo da svaki dan koji prohuji, a da nismo postigli ono što smo želeli, samo predhodi boljem sutra. Iskoristi dobre prilike i uživaj u njima, a neka te oskudica podseća na njih dok budeš čekao bolja vremena.

To što nazivate prošlošću, jeste ono što smo posejali u našim životima. Budućnost je samo žetva. Ako mi dozvolite da uporedim naš život i neko drvo, rekao bih vam da je prošlost njegovo korenje, sadašnjost cvet što se krasno otvara da bi se oplodio, a budućnost , očekivanje plodova. Šta je onda to tajanstveno u našim životima? Da vam možda ne treba neki mag da biste saznali koju vrstu plodova očekujete od vas samih? Poznato je da onaj ko vetar seje, oluju žanje. Ali, ja vam dodajem da onaj ko seje sa ljubavlju, kupiće zrele plodove.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   22/11/2012, 3:12 pm

Gotovo sam ubedjen da nikad nisam budan. Ne znam da li ne sanjam kad živim ili ne živim dok sanjam, i nisu li san i život u meni dve izmešane, ukrštene stvari čijim se medjusobnim prožimanjem obrazuje moje svesno biće.

Ponekad, usred aktivnog života u kome, kao i svi drugi ljudi, jasno sagledavam sebe, okrzne me neko čudno osećanje sumnje; ne znam da li postojim, osećam da je lako moguće da sam nečiji tudji san, učini mi se, s gotovo telesnom opipljivošću, da bih mogao biti lik iz nekog romana, koji se kreće, nošen dugim talasima pripovedačkog stila, kroz stvarnost jedne opštirne pripovesti.

Zapazio sam više puta da pojedini likovi iz romana dobijaju za nas značaj koji nikad ne bi mogli da dostignu naši poznanici i prijatelji, oni koji s nama pričaju i koji nas slušaju u vidljivom i stvarnom životu. I zato mi se javi, kao u snu, pitanje nije li sve u ovom svekolikom svetu samo naizmenični niz snova i romana, poput malih kutija u većim kutijama koje su, opet, umetnute u druge, još veće – nije li sve samo jedna priča sazdana od mnoštva priča, kao u „Hiljadu i jednoj noći“, koja se raspliće i razmotava, lažljiva, u večitoj noći.

Ako mislim, sve mi izgleda besmisleno; ako osećam, sve mi izgleda čudno; ako želim, ono što želim sakriveno je negde duboko u meni. Uvek kad se nešto pokrene u meni, uvidjam da to nisam ja pokrenuo. Ako sanjam, samom sebi ličim na nešto što drugi pišu. Ako osećam, ličim na platno koje drugi slikaju. Ako želim, imam utisak da su me utovarili u kamion kao nekakvu robu i da se vozim, kao po sopstvenoj volji, prema nekom mestu na kome uopšte ne želim da budem, barem ne pre no što do njega stignem.

Kako je sve zbrkano! Neuporedivo je bolje gledati nego misliti, i bolje čitati nego pisati! Ono što vidim, može da me obmane, ali ga barem ne smatram delom sebe. Ono što čitam, može da mi se ne dopadne, ali ne moram da se kajem što sam ga napisao. Kako sve postaje bolno ako o tome mislimo potpuno svesni da mislimo, kao duhovna bića u kojima se odigralo ono drugo udvajanje svesti zahvaljujući kome znamo da znamo. Iako je dan prekrasan, ne mogu da prestanem da mislim. Da mislim, ili osećam il nešto treće što se zbiva medju kulisama gurnutim u stranu. Čamotinja sutona i zapuštenosti, sklopljena lepeza, zamor od prinude da se živi…

F. Pesoa

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   22/11/2012, 3:12 pm

'Šta je sa tobom Lave Nikolajeviču, prilično dobro propovedaš, ali da li i činiš ono što propovedaš?'

"Ovo je krajnje prirodno pitanje, pitanje koje mi uvek postavljaju, uglavnom ga izgovarajući pobedonosno, kao da će mi njime zapušiti usta. 'Ti propovedaš, a kako sam živiš?' Odgovaram tada da ja ne propovedam, da nisam u stanju da propovedam iako to strasno želim. Ja mogu propovedati samo svojim delima, a moja su dela rđava... I odgovaram im tada da sam kriv i zao, i dostojan svakog prezira zbog svoje nesposobnosti da postignem dobra dela.

U isto vreme, ne zbog toga da bih se opravdao, već zbog želje da objasnim nedostatak svoje istrajnosti, ja odgovaram dalje: 'Pogledajte moj sadašnji život i uporedite ga sa prošlim, pa ćete videti da ja pokušavam da postignem takva dela. Istina je da nisam ispunio ni hiljaditi deo njih, i sramim se zbog toga, ali ja sam omanuo u ispunjavanju ne zbog toga što sam to želeo, već zato što sam bio nesposoban. Poučite me kako da pobegnem iz mreže iskušenja koja me okružuju, pomozite mi i ja ću ih svakako ispuniti; čak i bez te pomoći, ja želim i nadam se da ću u tome uspeti.

Napadnite me slobodno, to i sam radim, ali napadnite radije mene nego li put koji sledim i na koji ukazujem svima koji me pitaju gde mislim da se nalazi. Ako znam put do kuće, a pijan njime hodim, je li on zbog toga išta manje pravi put do kuće samo zato što ja po njemu posrćem? Ako to nije pravi put, pokažite mi drugi; ali ako posrnem i izgubim stazu, morate mi pomoći, morate me održati na pravoj stazi, kao što sam i ja spreman učiniti isto za vas. Nemojte me obmanuti, neka vam ne bude drago što sam se izgubio, nemojte uzvikivati radosno: 'Pogledajte ga! Rekao je da ide kući, a eto ga puzi u blatu!' Ne, nemojte biti zluradi, već mi pružite pomoć i podršku."

Lav Tolstoj

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   3/12/2012, 11:52 am

Vreme nije samo reka, koja se neprestano izliva iz korita, tako da čovek mora da beži, dok ona plavi sve iza njegovih ledja, da ne mora da beži u budućnost, praznih ruku, bez ičega, dok mu reka briše tragove sa svakim korakom, neprestano, kad iz jedne sekunde ulazi u drugu. Samo naša beznadežna uskladjenost, umor čula, nestvarna snaga sećanja i navika, koja nas štiti, vidi to nepoznato u očima kada ih otvorimo ujutru, izbačeni talasima na obalu još jednog nepoznatog dana. Svakog jutra stupamo na nepoznato mesto, i ostaju nam samo slaba i prevrtljiva sećanja, koja nam govore ko bismo mogli da budemo. Nepovezana, pohabana sećanja, koja više ne prave razliku izmedju sveta kroz koji smo usput prošli i senki koje je on bacio na izbušenu vetrovitu glavu, dok smo bežali napred, sve dalje. Ponekad savladamo strah od spoticanja i okrećemo se da pogledamo poslednji put, jer ne razumemo to nepoznato što nam ide u susret, i reči kojima ćemo ga nazvati, ipak će biti beznadežno neadekvatne, i tako bežimo od razaranja vremena, unazad, dok ne postanemo ništa drugo do priča koja govori o svemu što smo propustili.

Kristijan Grendal
Tisina u oktobru

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   3/12/2012, 1:23 pm

Sada, kad počinjem da starim, žene su svuda oko mene iako ih nisam tražio. Čak je i moja večita stidljivost nestala. Ruke nalaze moju ruku, usne se priljubljuju uz moje. U mom uskovitlanom i pomalo napornom ljubavnom životu, u mirisu njihove kose, kože, pudera i parfema ja osećam da neko u meni zna čemu sve to vodi. Zna da će mi i ovo biti oduzeto, da ovaj pehar mora da se isprazni i da se ponovo do vrha napuni, do mučnine; da ova najskrivenija žudnja mora da se utoli i da umre, da ću iz ovog davno priželjkivanog raja uskoro morati da odem, svestan da je i on bio samo obična krčma iz koje ću pobeći trom i bez sećanja.

Čarls Bukovski

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   12/1/2013, 5:31 pm

Srna sam. Ali čime? – Ne znam. Vidim, ali kako, i to ne razumem. Živim,
ali šta je to život, ne shvatam. Volim, ali šta je to ljubav, ne
pojimam. Patim, ali kako u meni niče, raste i sazreva patnja, to nikako
ne razumem. Uopšte, vrlo malo razumem od onoga što je u meni i oko mene.
I život, i ljubav, i patnja, sve je to šire i dublje i beskrajnije od
moga znanja i razumevanja i shvatanja. Neko me je spustio u ovaj svet, i
u moje biće stavio malo razuma, zato i razumem malo od sveta oko sebe i
od sveta u sebi. Sve nešto neshvatljivo i neobično gleda u mene iz
svake stvari, zato se i plašim. A moje krupne oči, da li su zato krupne,
da bi što više smestile neshvatljivog, i sagledale nesagledanog?

Kraj tuge, neko je razlio u meni, i obesmrtio, i ovekovečio nešto što je
trajno kao besmrtnost i ogromno kao večnost. To je instinkt ljubavi. U
njemu ima nečeg svemoćnog i neodoljivog. On se razliva kroz sva moja
osećanja, kroz sve moje misli, i vlada svecelim mojim bićem. Kao malo,
majušno ostrvce, tako je biće moje, a oko njega se beskrajno preteže,
razliva i preliva ona – zagonetka moje duše: ljubav. Ma kuda krenula po
svome biću, svuda naiđem na nju. To je nešto svuda prisutno u meni, ali i
najprisnije. U meni: ja jesam, ravno je sa: ja volim. Ljubavlju jesam
ono što jesam. Biti, postojati za mene je isto što i voleti, ljubiti. I
zar može biti bića bez ljubavi? Za takvo biće ne zna moje srnino srce.

Ne vređajte ljubav u meni. Jer vređate moju jedinu besmrtnost i moju
jedinu večnost. A usto, moju jedinu besmrtnu i večnu vrednost. Jer šta
je vrednost, ako ne ono što je besmrtno i večno? A ja sam samo ljubavlju
besmrtna i večna. To mi je sve. Ja time i osećam, i mislim, i gledam, i
čujem, i vidim, i znam, i živim, i besmrtujem. Kad kažem: volim – ja
time obuhvatam sve svoje besmrtne misli, sva svoja besmrtna osećanja,
sve svoje besmrtne čežnje, sve svoje besmrtne živote. Sa tim – ja sam
iznad svih smrti i iznad svih nebića, ja: srna srebrnasta, srna nežna,
srna usplahirena...

Justin Popović: Srna u izgubljenom raju

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:10 am

Zašto moramo da slušamo svoje srce? – upita mladić u trenutku kada su se spremali da prenoće.
- Jer tamo gde ono bude, tamo će biti tvoje blago.
- Srce mi je uznemireno – reče mladić. – Sanja, uzbuđuje se i zaljubljeno je u jednu ženu pustinje. Stalno od mene nešto zahteva i noćima me ne pušta da spavam dok mislim na nju.
- To je dobro. Tvoje srce je živo. Nastavi i dalje da slušaš to što ima da ti kaže.
Naredna tri dana mimoiđoše se sa nekoliko ratnika, a još neke su videli na horizontu. Mladićevo srca je počelo da govori o strahu. Pričalo mu je priče koje je čulo od Duše Sveta, priče o ljudima koji su krenuli u potragu za svojim blagom i nikad ga nisu našli. Ponekad bi uplašilo mladića pomišlju da neće uspeti da nadje blago ili da bi mogao da umre u pustinji. U drugim prilikama bi govorilo mladiću da je već zadovoljno jer je našlo ljubav i zlatnike.
- Moje srce je kolebljivo – reče mladić Alhemičaru kada su zastali da malo odmore konje. – Ne želi da nastavim.
- To je dobro. To je dokaz da ti je srce živo. Prirodno je da se plašiš da promeniš sve što si do sada stekao – za jedan san.
- Zašto onda trebam da slušam svoje srce?
- Zato što nikad nećeš uspeti da ga ućutkaš. Čak i ako se budeš pravio da ga ne slušaš, ono će uvek biti u tvojim grudima, stalno ponavljajući šta misli o životu i o svetu.
- Čak i kad je sklono izdaji?
- Izdaja je udarac koji ne očekuješ. Ako dobro poznaješ svoje srce, onda to njemu nikad neće poći za rukom. Jer ćeš poznavati njegove snove i njegove želje i umećeš da se nosiš sa njima.
Niko nije uspeo da pobegne od svog srca. Zato je bolje slušati šta govori. Kako nikad ne bi došlo do udaraca koje ne očekuješ.

Mladić je nastavio da sluša svoje srce dok su putovali pustinjom. Počeo je da upoznaje njegove smicalice i trikove, a samim tim je počeo i da ga prihvata onakvo kakvo je. Tako je mladić prestao da oseća strah i više nije želeo da se vrati jer mu je srce jednog popodneva reklo da je zadovoljno. “Čak i ako malo izvoljevam”, govorilo je njegovo srce, “to je zbog toga što sam ljudsko srce, a ljudska srca su takva. Boje se ostvarenja svojih najvećih snova, jer smatraju da to ne zaslužuju ili da će doživeti neuspeh. Mi premiremo od straha i pri samoj pomisli na ljubavi koje su zauvek otišle, na trenutke koji su mogli biti lepi, a nisu bili, na blaga koja su mogla biti otkrivena, a ostala su zauvek skrivena u pesku. Jer kad se to dogodi, mnogo patimo”.
- Moje srce se boji patnje – reče mladić Alhemičaru jedne noći kad su posmatrali nebo bez meseca.
- Reci mu da je strah od patnje gori od same patnje. I da nikad nijedno srce nije patilo kada je krenulo u potragu za svojim snovima, jer svaki trenutak potrage jeste trenutak sretanja s Bogom i s Večnošću.
“Svaki trenutak potrage je trenutak susretanja” – reče mladić svom srcu. “Dok sam tragao za svojim blagom, svi dani su bili svetli, jer sam znao da je svaki taj čas deo sna o potrazi. Tragajući za tim svojim blagom, na putu sam otkrio stvari koje ni u snu nisam sanjao da ću sresti, a sve to zahvaljujući hrabrosti s kojom sam pokušao da dosegnem stvari nedostižne pastirima.”
Onda je čitavo jedno popodne njegovo srce ostalo mirno. Tokom noći, mladić je mirno spavao, a kada se probudio njegovo srce je počelo da mu priča neke stvari iz Duše Sveta. Ispričalo mu je kako je sretan svaki čovjek koji nosi Boga u sebi. I da je sreću moguće naći i u zrnu pustinjskog peska, kao što mu je Alhemičar već rekao. Jer zrno peska je trenutak Stvaranja, a Vaseljeni su bile potrebne hiljade miliona godina da bi ga stvorila. “Svakog čoveka na kugli zemaljskoj čeka njegovo blago”, reče njegovo srce. Mi, srca, nemamo često običaj da govorimo o tom blagu, jer ljudi već više ne žele da ga pronađu. O njemu pričamo samo deci. Onda ostavljamo da život uputi svakoga smerom koji mu je odredila sudbina. Ali nažalost malobrojni su oni koji slede put koji im je obeležen, a to je put Lične Legende i sreće. Smatraju da je svet pun pretnji – i da zbog toga taj svet postaje opasan.
Zato mi, srca, počinjemo da govorimo sve tiše, ali nikada ne prestajemo. A potajno se nadamo da se naše reči čuju, jer ne želimo da ljudi pate zato što nisu sledili svoje srce.”
- A zašto srca ne kažu ljudima da treba da nastave da slede svoje snove? – upita mladić Alhemičara.
- Zato što bi u tom slučaju srce najviše patilo. A srca ne vole da pate.
Od tog dana mladić je shvatio svoje srce. Zatražio je da ga više nikad ne napušta. Zatražio je od njega da se stegne u grudima i da mu da znak za uzbunu kada se udalji od svojih snova. Mladić se zakleo da će uvek očekivati taj znak i da će ga slediti.
Te noći je sve ispričao Alhemičaru. I Alhemičar je shvatio da se mladićevo srce vratilo Duši Sveta.

Alhemicar, Paolo Koeljo

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:11 am

Slusaj me dobro, slusaj, radosti moja! Ti umiri srce svoje, i nemoj me voleti tako kao sto si me sad zavoleo. Bice ti lakse, tvome srcu bice lakse i milije, a sacuvaces sebe od ljutoga neprijatelja, a steci ces sebi neznu sestricu. Dolazicu kod tebe, kad hoces, milovacu te, i necu se stideti sto sam te poznala. Bila sam vec dva dana s tobom kad si lezao u zloj bolesti! Primi me kao sestru. Nismo se uzalud ti i ja bratimili, nisam se ja uzalud molila Bogorodici za tebe! Takvu sestru neces vise steci. Ceo svet ces obici, pod nebo otici- neces naci bolje ljube, ako bas tvoje srce ljubu zeli. Zavolecu te vatreno, volecu te uvek kao sada, i volecu te zato, sto ti je dusa cista, svetla, sva providna; zato sto sam, kad sam te prvi put ugledala, odmah razumela da si ti gost kuce moje, dugo ocekivani gost, i da nisi slucajno na nas naisao; volecu te zato, sto, kada gledam, tvoje oci vole i o tvome srcu pricaju, a kada nesto kazu, odmah saznam sve sto je u tebi, i zato bih i zivot mogla tebi za ljubav dati, dati i svoju slobodu, zato sto bih slatko bila i robinja onome, cije sam srce poznala…ali zivot moj nije vise moj, vec tudji, a volja mi je vezana! Zato primi sestricu, i budi mi brat, i primni me svom srcu, kad me opet spopadnu tuga i teska nemoc; samo ucini to tako, da mogu kod tebe da dodjem, i celu noc kao sad s tobom da presedim, a da se toga ne stidim. Da li si me cuo? Jesi li mi otvorio svoje srce? Jesi li razumeo sta sam ti govorila?”

Dostojevski, Gazdarica

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:12 am

Zeleo je onu zbog koje ce zaboraviti sve ostale. To je zeleo. To je oduvek zeleo.
Nadjes onu koja izbrise sve druge i to ti odmah resi sve probleme, resi ih tako st zaustavi svaku zudnju, jer kad pocnes da zudis, tome nema kraja dok ti srce ne stane, i onda nema mira ni spokoja ni istinske srece. Treba samo da nadjes onu zbog koje ces oslepeti za ostatak sveta. On je samo to zeleo, isto sto i svi ostali. Cinilo mu se da ne trazi previse.”

* * *

“Ako budem mogao da se vratim i budem blizu tebe, upravo to cu i uciniti, i bicu s tobom zauvek. Gde god da si. Bices velika, ali ja cu i dalje biti tu. Bicu sunce na tvom licu, i kisa na tvojim cipelama, i vetar u tvojoj kosi. bicu tu kad se probudis ujutru i kad uvece krenes na spavanje. I cuvacu te celu noc, i ti ces osetiti da ti se smesim i nikada neces biti sama jer cu ja biti uz tebe, zauvek.”

Toni Parson (Moja omiljena supruga)

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:12 am

-Zbogom – rece on cvetu.
Ali on mu ne odgovori.
-Zbogom ! – ponovi Mali princ.
Biljcica se zakaslja. Ali ne zbog nazeba.
- Bila sam glupa – rece mu ona najzad.
-Molim te, oprosti mi . Pokusaj da budes srecan.
Mali princ je bio iznenadjen sto mu ne prigovara. Ostao je tamo sav zbunjen, sa staklenim zvonom u ruci. Nije shvatao tu mirnu blagost.
- Naravno, ja te volim – rece mu biljka.
- Ti to nisi znao , mojom krivicom. To uopste nije vazno.Ali ti si bio isto toliko glup kao i ja . Pokusaj da budes srecan…Ostavi na miru to zvono ne zelim ga vise.
-Ali vetar…
- Nisam bas toliko prehladjena….godice mi svezi nocni vazduh. Ja sam cvet.
- Ali zivotinje…
-Treba svakako da podnesem dve tri gusenice ako hocu da upoznam leptire. Izgleda da su tako lepi. Inace, ko ce me posecivati ? Ti ces biti daleko. Sto se ogromnih zivotinja tice, ja se nicega ne plasim. Imam svoje kandze. I cvet bezazleno pokaza svoja cetiri trna.
Zatim dodade:
- Ne oklevaj toliko, to je neizdrzljivo. Odlucio si da odes. Idi! Jer cvet nije zeleo da ga Mali princ vidi kako place. Bio je to veoma gord cvet…

Mali princ – Antoine De Saint-Exupery

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:21 am

Ali sta je secanje koga se ne secamo? Ili, da podjemo jos dalje: ne secamo se upamcenog iz poslednjih trideset godina; ali potpuno smo u tome ogrezli; zasto se onda zaustaviti na tih trideset godina, zasto ne produziti i dalje od rodjenja taj dosadasnji zivot? Kad mi vec nije znan sav jedan deo uspomena koje su sa mnom, kad su one vec nevidljive za mene, kad nemam moc da ih dozovem, ko mi kaze da u toj meni nepoznatoj masi nema i takvih koje poticu iz vremena daleko pre moga ljudskog zivota? Kad mogu u sebi i oko sebe da imam toliko uspomena kojih se ne secam, taj zaborav (bar fakticki zaborav, jer nemam moc da ista vidim) moze se odnositi i na neki zivot koji sam proziveo u telu nekog drugog coveka, cak i na nekoj drugoj planeti. Isti zaborav brise sve. Ali sta onda znaci ta besmrtnost duse, za koju je norveski filozof tvrdio da stvarno postoji? Bice koje cu biti posle svoje smrti nema nimalo vise razloga da se seca coveka koji sam bio od svog rodjenja nego ovaj da se seca onoga sto sam bio pre toga.

Sobar bi usao. Ja mu nisam govorio da sam vec vise puta zvonio, jer sam uvidjao da sam do tada samo sanjao da zvonim. Bivao sam ipak prestravljen pri pomisli kako je taj san bio jasan kao i java. Da li bi, onda, obrnuto, i java mogla biti nestvarna kao san?

Marsel Prust – “Sodoma i Gomora”

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:38 am

Zacudjuje me uvek, sve dok smo toliko spremni mudrovati o drugim sdrzajima, siromastvo ideja koje imamo o smrti. To je dobro ili je lose. Ja se nje bojim ili je zovem (kazu oni). Ali to takodje pokazuje da nas nadilazi sve ono sto je jednostavno. Sta je plavo i sta da mislimo o plavom? Istu poteskocu predstavlja smrt. o smrti i bojama ne umemo raspravljati. Pa ipak, vrlo je vazan ovaj covek preda mnom, tezak kao zemlja, koji unapred oblike moju buducnost. Doduse, mogu li ja zaista misliti na nju? Kazem sebi : ja moram umreti, ali to nista ne znaci jer mi ne uspeva da u to poverujem, buduci da mogu imati iskustvo samo o smrti drugih ljudi. Video sam ljude kako umiru. Video sam, narocito, kako umiru psi. Kad bih ih dotakao, bio bih potresen. Mislim dakle : cvece, osmesi, ceznja za zenom, i shvatam da sav moj strah pred smrcu dolazi od moje ljubomore prema zivotu. Ljubomoran sam na one koji ce ziveti i za koje ce svece i ceznja za zenom sacuvati sav svoj smisao krvi i puti. Zavidan sam jer previse volim zivot a da ne bih bio sebican. Covek se nadje tamo oboren jednog dana i slusa kako mu govore ”Vi ste jaki i zato moram biti iskren prema vama : mogu vam reci da cete umreti”. Biti tamo sa celim svojim zivotom u rukama, sa citavim svojim strahom u utrobi i idiotskim pogledom. Sto znaci ostalo : valovi krvi udaraju o moje slepoocnice i cini mi se da cu zgaziti sve oko sebe.
Ali umiru ljudi protiv svoje volje, uprkos svemu sto ih okruzuje. Govore im : ”Kad ozdravis…”, a oni ipak umru. Ja to ne zelim. Jer ako ima dana kad priroda laze, ima i dana kad rekne istinu.

Pirovanja, Alber Kami

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2013, 9:38 am

Mi, istina, kazemo da je smrtni cas neizvestan, ali kad to kazemo, mi taj cas zamisljamo kao da je u nekom neodredjenom i dalekom prostoru, ne mislimo da je u kakvoj bilo vezi s ovim vec zapocetim danom i da moze znaciti da smrt – ili onaj tren kad ona prvi put delimicno zavlada nad nama, posle cega nas vise ne pusta – moze nastupiti jos ovo isto popodne, tako malo izvesno, ovo popodne ciji smo svaki sat unapred rasporedili. Stalo nam je do nase setnje, da bismo za mesec dana nakupili potrebni zbir cistog vazduha, dvoumimo se birajuci koji kaput da oubucemo, kojeg kocijasa da pozovemo, u fijakeru smo, dan je sav pred nama, kratak, jer hocemo da se vratimo kuci na vreme, posto ce nam doci u posetu jedna prijateljica; hteli bismo da i sutra bude isto ovako lepo vreme; a i ne slutimo da je smrt, koja je putovala po nama nekim drugim putevima, po nedokucivom mraku, izabrala bas ovaj dan da stupi na pozornicu, kroz nekoliko minuta, otprilike kad nasa kola stignu do Jelisejskih polja. A oni koje obicno progoni uzas zbog izuzetne neobicnosti koja je svojstvena smrti, mozda ce takvi naci da ima neceg umirujuceg u takvoj vrsti smrti – u takvom prvom dodiru sa njom – zato sto ona tada dobija vid necega poznatog, prisnog, svakodnevnog.

Marsel Prust, ”Oko Germantovih”

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   28/1/2013, 11:10 am

" Ne znate vi ništa. Zlo. Ne postoji zlo. Ne postoji nasilje. Postoji samo moć. Moć je jedno jedino, veliko načelo ustrojstva vasione, gospodine Luzak. Moć je jedina a priori stvarnost. Svako nasilje pokušaj je da se ispolji moć. Nasilje je moć. Sve čega se plašimo, zastrašujuće je zato što neka sila ispoljava svoju moć nad nama. Svi mi tražimo oslobođenje od takvog straha. Sve religije su pokušaji da se dosegne moć nad silama koje mogu da nas kontrolišu. Ali Ona je naše jedino sklonište, gospodine Luzak. Samo Žderačica duša može da nam podari abhaja mudras i ukloni sav strah, jer samo Ona poseduje krajnju moć. Ona je ovaploćenje moći, moći van vremena ili shvatanja."

(Den Simons, Pesma Boginje Kali)

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   28/1/2013, 12:52 pm

" Upecao je mnoge sočne šarane, pa i kesege i mrene, kao i osetljive linjake i male, retke zlatne pijore lepih boja. Dugo mu je pogled bio prikovan za vodu i suočen sa prizorom tog zelenog rečnog kutka, postao je zamišljen i tužan, svestan da je lepe, slobodne, divlje dečačke radosti ostavio za sobom. Mehanički je izvukao iz džepa komadić hleba, napravio od njega nekoliko većih i manjih kuglica, bacio ih u vodu i posmatrao kako tonu i kako ih ribe gutaju. Prvo su došli sićušni čekljuni i skakavice, požudno proždirali manje komade, a već vrludajući gurali gladnim njuškama pred sobom. Zatim se polako i oprezno približavala krupnija kesega, njena tamna, široka ledja nejasno su odudarala od dna, pažljivo je oplovila oko kugle od hleba i odjednom je šćapila razjapljenim, okruglim ustima. Voda je tromo proticala, iz nje se dizao topao i vlažan miris, na njenoj zelenoj površini mutno se odražavalo jato svetlih oblaka, iz mlina se čulo kružno jecanje kružne testere, a oko dveju brana voda je žuborila, sveža i duboka. Dečak je razmišljao o nedavnoj nedelji konfirmacije, kada je usled svečanosti uhvatio sebe da u mislima menja jedan grčki glagol. U poslednje vreme se i inače češće dogadjalo da mu se misli pomrse, da u školi umesto o radu koji se nalazio pred njim razmišlja o nekom prethodnom ili kasnijem zadatku. Kako li će biti na ispitu u takvim uslovima!?"

(Herman Hese, Pod točkom)

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   28/1/2013, 12:53 pm

" Čudno ljudsko sećanje. Zaboravlja se ono za šta se misli da se nikada neće zaboraviti, a pamti nešto što nije ni postojalo kao događaj. Ostane lice koje, povremeno se javljajući iz sećanja, prati kroz život. Nosi se isečak nečijeg vremena, delić života nekoga koga smo slučajno sreli, zapamtili i sačuvali.
Svako u sebi, a da toga nije ni svestan, nosi deliće tuđeg života."

(Radmila Mišev, Uspomena (Priče iz smeđe sveske)

Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Ženski
Broj poruka : 7200
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   8/3/2013, 6:50 pm

Ne bih menjao tuge srca moga za radosti koje osećaju mnogi. Niti bih suze, koje pečal u svakom delu mog bića izaziva, petvorio u smeh. Želim da moj život ostane jedna suza i jedan osmeh.
Suza da me sjedini sa ljudima slomljenih srca, osmeh da bude znak moje radosti što postojim.
Radije bih da skončam žudeći i čeznući nego da živim u očajanju i beznadju.
Želim da glad za ljubavlju i lepotom bude u temeljima duše moje jer video sam da su siti najnesrećniji od svih ljudi. Čuo sam uzdahe onih koji čeznu i žude i to je najprijatnija melodija.

Suza i osmeh - Halil Džubran

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   9/3/2013, 3:58 pm

,,Vi pošto – poto nastojite da se razlikujete, kurioziteti vas
opčinjavaju: vi se nadmećete u brzom cepanju klavira, bez obzira na to
što se na njemu može i svirati, u maratonskom igranju šaha, bez obzira
na to kakve su vam partije, u razvijenosti muskulature, bez obzira na
izvesnost da ona ničemu neće služiti. Eto, to je egzibicionizam...

…Dabome, lekari ne osećaju nikakvu stvarnu potrebu da pronađu lek protiv
raka, oni samo žele ime u istoriji Medicine. Ljudi ne traže Boga zato
što ga trebaju, koješta – oni bi prosto da se domognu mesta u raju.
Velike Tajne privlače nas samo stoga što znamo da ih možemo razmeniti u
sitan novac, a žrtvujemo se – ako već nismo sasvim priterani uza zid –
jer time stičemo ugled...

…Evo, najzad, šta u stvari želim da vas zamolim: zamočite svoj mali
prst, zamočite taj uvredljivom omaškom rođeni mali prst u benzin i
potpalite ga. Ne, ne bih voleo da prisustvujem tom vašem probnom
samospaljivanju, ali mi je stalo da budem uz vas kad na sopstvenom
iskustvu sa vatrom budete formulisali svoju novu teoriju egzibicionizma.

Vaš nimalo srdačni i bez poštovanja,
Borislav Pekić.''

Iz eseja Otvoreno pismo onima koji ne veruju da vatra peče

Nazad na vrh Ići dole
LunaL.

Ženski
Broj poruka : 642
Godina : 43
Humor : kad se steknu uslovi...
Datum upisa : 26.03.2013

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   6/4/2013, 9:04 am

Jedne noći sjedio sam na krevetu u hotelskoj sobi na Bunker Hillu, u samom središtu Los Angelesa. Bila je to važna noć u mojemu životu, jer morao sam donijeti odluku oko hotelske sobe. Ili plati ili se gubi: tako je pisalo u poruci, cedulji koju mi je gazdarica proturila ispod vrata. Veliki problem koji je zahtijevao izuzetnu pažnju. Riješio sam ga tako što sam pogasio svjetla i otišao u krevet.

Probudivši se ujutro, čvrsto sam odlučio kako mi je potrebno više tjelesnog vježbanja, i odmah sam počeo, učinivši nekoliko pregiba. Onda sam oprao zube, osjetio okus krvi, ugledao ružičastu pkenu na četkici za zube, sjetio se novinskih oglasa, i odlučio izaći i popiti kavu.

Otišao sam u restoran u koji sam uvijek odlazio, sjeo na visoku stolicu za dugim šankom i naručio kavu. Imala je okus poput kave, ali nije vrijedila ni kinte. Dok sam sjedio tamo, popušio sam nekoliko cigareta, pročitao rezultate susreta u Američkoj bejzbol ligi, savjesno izbjegao rezultate utakmica u Nacionalnoj bejzbol ligi, i sa zadovoljstvom primjetio da je Joe DiMaggio još uvijek bio na diku talijanskom narodu, jer je vodio na listi udarača palicom.

Sjajan udarač, taj DiMaggio. Izišao sam iz restorana, stao pored zamišljenog bacača lopte i hitnuo jednu za pobjednički poen preko ograde. Onda sam se zaputio ulicom prema Angel s Flightu, pitajući se što mi je činiti toga dana. Ali ništa mi nije palo na pamet i stoga sam se odlučio prosmucati po gradu.

Zapitaj prah - John Fante

mape vremena
koje je proslo.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   29/5/2013, 10:03 am

… Evo šta sam htela da kažem. Nemoj mi se čuditi. Ja sam ona ista.
Ali u meni postoji druga, ja se nje bojim- ona je zavolela njega i ja sam htela da te mrzim,
ali nisam mogla da zaboravim onu koja je bila ranije. Ja nisam ta.
Sad sam ja ona prava, ja sva. Ja sad umirem,…. ali to će se brzo svršiti.
Samo jedno mi je potrebno: oprosti mi… Ne, ti ne možeš oprostiti! Ja znam da se to ne može oprostiti!
Ne , ne , idi, ti si isuviše dobar- jednom rukom držala je njegovu ruku, a drugom ga gurala od sebe.

Ana Karenjina - Tolstoj

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   29/5/2013, 10:03 am

Ima osoba na ovom svetu kojima je suđeno da same sebe unište,
i nikakvo razumno dokazivanje ne može da im pomogne.
Što se mene tiče, Justina me je uvek podsećala na mesečara koga su spazili kako korača
po opasnom ravnom olovnom krovu na visokoj kuli;
svaki pokušaj da je čovek probudi vikanjem mogao bi dovesti do nesreće.
Čovek je jedino mogao da je nečujno prati u nadi da će je postepeno odvući
od dubokih mračnih bezdana koji su zjapili sa svih strana.

Ali nekim čudnim paradoksom, baš ovi nedostaci u karakteru - ove niskosti duše
predstavljali su za mene najveću draž ove kobne dinamičke ličnosti.
Pretpostavljam da su se oni nekako podudarali sa slabostima u mom
sopstvenom karakteru kojima sam srećom mogao bolje da vladam nego ona.
Svestan sam da je za nas ljubavni čin bio samo mali deo celovite slike
koju je projektovala duševna prisnost što je svakodnevno bujala i
granala oko nas.

Dok smo razgovarali neosetno bismo se približili jedno drugom sve dok se ne bismo uhvatili za ruke,
ili skoro pali jedno drugom u zagrljaj: ne iz uobičajene čulnosti koja muči ljubavnike,
nego kao da je telesni dodir mogao da ublaži bol istraživanja po sopstvenoj duši.

Lorens Darel - Aleksandrijski kvartet

Nazad na vrh Ići dole
LunaL.

Ženski
Broj poruka : 642
Godina : 43
Humor : kad se steknu uslovi...
Datum upisa : 26.03.2013

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/7/2013, 3:58 pm

KO JE KRIV ZA RATOVE? (Ana Frank)

Kao što sigurno možeš da zamisliš, ovde se u očaju često pitamo: "Čemu, o, čemu služi rat, zašto ljudi ne mogu da žive u miru, zašto sve mora da se uništi?"
Pitanje je razumljivo, ali do sada još niko nije pronašao zadovoljavajući odgovor. Da, zašto se u Engleskoj prave sve veći avioni, sve teže bombe, a istovremeno se grade stambeni blokovi? Zašto se svakoga dana troše milioni za rat, a za medicinu, umetnike, siromahe nema ni centa? Zašto neki ljudi moraju da gladuju, a u drugim delovima sveta trune višak hrane? O, zašto su ljudi tako ludi?
Ne verujem da su samo veliki ljudi - državni vladari i kapitalisti - krivi za rat. O, ne, i mali čovek je jednako kriv, inače bi se narodi već odavno pobunili! U ljudima jednostavno postoji poriv za razaranjem, za ubijanjem i za divljanjem. Dok god se čitavo čovečanstvo - bez ijednog izuzetka - ne preobrazi u potpunosti, besneće rat i sve što je građeno, uzgajano i negovano, ponovo će se uništiti i razoriti, da bi se nakon toga počelo ispočetka!
Iz Dnevnika Ane Frank

mape vremena
koje je proslo.

Nazad na vrh Ići dole
Nepopravljivi Sanjar

Muški
Broj poruka : 3230
Datum upisa : 22.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   10/8/2013, 2:08 pm

"...Najveća zadovoljstva u životu Srbinu donose tugu – neuporedivo veću od one koju donose Englezu. Posmatrajte samo Srbina dok sluša cigansku muziku – svoju i moju ideju vrhunskog blaženstva – i videćete da on polako tone u beskrajne dubine očaja. Zariva lice u šake, klati se napred-nazad i, ukoliko je muzika stvarno moćna, plače ne krijući suze. A u takvim trenucima, on je dosegnuo vrhunac ljudske sreće..."

Herbert Vivijan
"Srbija, raj siromašnih", 1897

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   19/8/2013, 10:00 pm

"Jedno leto mnogo je zelelo,ali pokrilo ga jesenje lisce koje se zabelelo od prvog zimskog snega.Jos jedna godina odlazi u nepovrat,a ostali su samo trenuci koji su ostali zarobljeni u vremenu.Ostadose prazne reci i susreti koji se nikada nece desiti.A prica i dalje ide svojim tokom-kao reka koja se uliva u more zaboravljenih nadanja.Zarobljena u vremenu,zarobljena u secanju i dalje pokusavam da isplovim na obale ceznje.Daleke su i puste.Cekaju neke nove otiske necijih tragova koja jos uvek nisu izgubila svoja nadanja.Mozda na nekom pustom ostrvu i ugledam neki svetionik,mozda me nekim cudom obasja neka nova nada...Zelim da verujem,ali isuvise sam umorna...Kada ti neko da krila i vine te do najsvetlijih zvezda,a onda te okrutno gurne u more ocaja,pozelis da nestanes,utopis se u njegovim dubinama.Jedino ti ostaje slabasna svetlost na dalekoj obali...I pomislis mozda ce jesenje lisce ostaviti tragove prvom snegu ispod koga ce stidljivo procvetati prvi prolecni cvet koji ce obradovati toplo leto koje uvek ima svoju pricu...I pojavi se neka stidljiva nada...Jer nada,kao i ljubav nikada ne prestaje..."

Snezana Kinces

Nazad na vrh Ići dole
Nepopravljivi Sanjar

Muški
Broj poruka : 3230
Datum upisa : 22.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   23/8/2013, 7:25 am

"...Žena u koju smo zaljubljeni, kao i sama ljubav, nije nešto što postoji van nas, nego je nešto što postoji u nama, i što je deo nas samih. Mi nekog ljubimo ne zato što tu ljubav zaslužuje potpunije i isključivije nego iko drugi, nego što smo mi na tu ličnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo po zemlji..."

Jovan Dučić "Blago cara Radovana" ("O ljubavi",4)

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   15/9/2013, 8:29 pm

Odlomak iz započetog romana "Princ iz blata" N.A.
..." Gledao sam te jeseni,mokre ulice naspram moje sobe na dečijoj psihijatriji,kako se natapaju suzama mojim.Ljudi su
užurbano prolazili Višegradskom i niko me nije ,sićušnog ,primećivao iza žičane zavese na mom prozoru.Čekao sam da se pojavi ona,moja majka.Ona nije dolazila danima,nedeljama,zaboravila da postojim.Iz mrtvačnice su po ceo dan iznosili ljušture od bivših sudbina a ja sam se
pitao zašto me ne uzme Bog da me bar tako dotakne njena ruka.
Najteže mi je bilo noću.Ulice prazne,kiše nisu prestajale a
niz moje lice tekle su reke suza.Pitao sam se zašto me je
zaboravila,zašto? Niz mokri asfalt putovale su samo svetlosni
odbljesci po kojeg automobila zalutalog u noći.Kada bih čuo
korake dežurne sestre brzo bih se bacio na krevet i ukočio
kao da spavam.Prilazila bi i pokrivala me.Ponovo bih ustajao i
do jutra zurio u Višegradsku ulicu čekajući nju,moju
mamu..Slutnje su me ubijale,jecaji su potajali sve glasniji.Trpao sam peškir u usta da se ne bi čuli.
-Molim te mama oprosti mi ,nikada više neću biti nestašan,nikada se više neću igrati,nikada više neću piškiti u krevet,nikada mamma ... kroz ropac prolazille su molitve.Čas sam je voleo ,čas mrzeo.Video sam sve svadje i tuče mamme i tate ,video sve ljubavi večernje kada me je držala na krilu i pričala priče ili pevala bosanske sevdalinke Višegrade ...Onda bi opet počele da se redjaju slike batina ,mojih krvavih modrica,pijanog oca koji tetura .
-Oh Bože zašto si me stvorio da još sada počnem plakati,šta ću sa ostatkom života?Hoću li imati suza za kasnije ?-mrmljao sam ne primetivši doktorku Svetlanu iza mojih ledja.
-Ti ćeš moj dragi Nenade biti moj Princ iz blata,moj najveći carević ,prošaputala je zagrlivši me jako ,stisnuvši uz grudi i plačući zajedno samnom.....

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   23/6/2014, 1:31 pm

“Pomislio sam da vreme nije samo reka, koja se neprestano izliva iz korita, tako da čovek mora da beži, dok ona plavi sve iza njegovih leđa, da ne mora da beži u budućnost, praznih ruku, bez ičega, dok mu reka briše tragove sa svakim korakom, neprestano, kada iz jedne sekunde ulazi u drugu. Samo naša beznadežna usklađenost, umor čula, nestvarna snaga sećanja i navika, koja nas štiti, vidi to nepoznato u očima kada ih otvorimo ujutru, izbačeni talasima na obalu još jednog nepoznatog dana. Svakog jutra stupamo na nepoznato mesto, i ostaju nam samo slaba i prevrtljiva sećanja, koja nam govore ko bismo mogli da budemo. Nepovezana, pohabava sećanja, koja više ne prave razliku između sveta kroz koji smo usput prošli i senki koje je on bacio na izbušenu vetrovitu glavu, dok smo bežali napred, sve dalje. Ponekad savladamo strah od spoticanja i okrećemo se da pogledamo poslednji put, jer ne razumemo to nepoznato što nam ide u susret, i reči kojima ćemo ga nazvati, ipak će biti beznadežno neadekvatne, i tako bežimo od razaranja vremena, unazad, dok ne postanemo ništa drugo do priča koja govori o svemu što smo propustili....”

Jens Kristian Grendal - “Tišina u oktobru”

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   14/7/2014, 9:44 am

Osecanje je osnovno pravilo zivota.
Kad su neciji prirodni impulse, potisnuti, dolazi do pojave neuroze.
U labaratoriji, kada se nekoj zivotinji uskrati svaki culni nadrazaj (dodir, ukus, miris, itd.), ona postaje depresivna ili hiperaktivna.
Oko 85% religioznih ljudi pate od depresije, jer su optereceni mnogobrojnim duznostima, idealima I nedovoljnim culnim nadrazajima. I oni postaju depresivni ili hiperaktivni.
Kako se dobija emotivni podstrek?
Tako sto izrazavamo sopstvene emocije.
Ako se nalazite u stanju depresije, mozete sebi dozvoliti da udjete u sferu emotivnog rizika. Tako ce emocije poceti normalno da teku. Kada su emotivni I culni podsticaji blokirani u nama, tada postajemo depresivni. Pokazite svoja osecanja.
Izrazite svoja osecanja, bez pridavanja velikog znacaja cinjenici da l ice te emocije biti pozitivno prihvacene ili nece.
Zasto bismo bili toliko zavisni od onoga sto drugi misle?
Zasto da dozvolimo da nas to inhibira?
U onoj meri u kojoj se nase emocije ispolje, utoliko cemo manje imati potrebu za drugima, manje cemo voditi racuna o njihovim stavovima, izrazenim ili precutnim. Imacete toliko lepote I bogatstva u sebi, u svakom trenutku imacete toliko zivota I emocija na raspolaganju, da cete se pitati da li su vam stvarno potrebni drugi ljudi. Kada vasa strepnja u odnosu na drugu osobu popusti, vi ste tada slobodni.
Porok teznje da budemo prihvaceni je dubok I brzo siri korenje.
Vase inhibicije samo su strahovi. Kako ste mogli da budete toliko besni, prepuni mrznje, zaziruci cak I od osoba koje su vam izjavljivale svoju ljubav? Jer ste hteli nesto sto ste smatrali neophodnim da biste emocionalno preziveli, I to ste zahtevali od tih osoba. Nemoguce je voleti kad ste obuzeti strepnjom ili ocajanjem.
Brinete se da ne napravite neku gresku, da ne razocarate druge; ili mozda strepite da ne budete ukoreni ili kaznjeni? Posebni ste I u mucnini koju izaziva u vama vasa uslovljenost. Da li ste uopste svesni kada cinite napore da biste ispunili ono sto drugi ocekuju od vas? Ko vas je naucio da se sreca postize kada smo prihvaceni I dokazemo se u drustvu?
Vaspitani smo da budemo nesrecni.
“Misli pre nego nesto kazes”, govorili su nam.
Postali smo strucnjaci u dokazivanju sebe, samo da bismo bili prihvaceni, naucili smo da cenzurisemo sve:
”Promisli dvaput pre nego sto nesto kazes”;
“Ne pokazuj svoja osecanja”;
“Govori ono sto drugi ocekuju od tebe”;
“Misli o onome o cemu I drugi misle”.
I svi pocinju da govore ono sto bi drugi trebalo dam misle.
Proizilazi da niko vise ne uspeva da izrazi sebe I sopstveni zivot.

Anthony de Mello

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   4/8/2014, 10:28 am

Obratno od toga da patetično dokazuje svoju vječnost, Rim mi je na svakome koraku govorio, kako ništa nije postojano, kako je sve prolazno, kako svega nestaje i kako se sve gubi konačno u nepovrat i tone u vremenu [...] Rim, kao slika vječnosti i neprolaznosti, bio mi je na svakome koraku upravo najuznemireniji dokaz, kako ni jednog žrtvenika nema i nikada nije bilo, koji nije oboren, i kako ni jedne građevine nema, koja ne dokazuje, da je bilo bezuslovno potrebno da se razori današnje, koja u nama budi udivljenje vječnosti. Vrijeme se poigrava crkvama kao i svim tvorevinama ljudskim i nosi ih u oblacima kao vjetar lišće jesenje, i svi se napori ljudski dime u prostoru kao prah na cestama, kojima prolazi čovjek, ne snalazeći se u tim zbrkama, po višem smislu, i obmanjujući se u najosnovnijoj pretpostavci, kao da je svrha života usredsređena na čovjeka ili na isprazne ljudske predrasude.

Svakom svojom ciglom dokazuje Rim, da u razvoju ljudskih napora nikada nije bilo ni jednog, koji nije bivao ugrožen, a postojao je zapravo samo tako dugo, dok je, pred opasnošću da bude srušen, imao u sebi snage za obrambeni otpor... Rimska arhitektura nije drugo do nagomilavanje obrambenih bedema, dizanje kula i tornjeva, isticanje vjetrokaza, vijorenje zastavama, bubnjanje i vječno, spasonosno prisvajanje monopola za jedinospasavajuću vrijednost svoga „pogleda na svijet”... Od Panteona do Crkvine Propagande, svi sveci i bogovi rimski, svi grobovi, svi spomenici, sve knjižnice i svi žrtvenici rimski, sve to protječe kao poplava, sve je vječno ugroženo od novih poplava, koje se javljaju silinom prodora oblačnih, te se valjaju kao sverazorni elemenat, koji sve nosi, poput bujice ...

Miroslav Krleža, „Na rubu pameti”

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   13/4/2015, 3:01 pm

Kada se odreknete nečega, ostajete zauvijek vezani za to. Kad se borite protiv nečega, zauvijek ste vezani za to. Sve dok se borimo s nečim, dajemo mu moć. Dajemo mu moć jednaku onoj koju utrošimo u toj borbi. Pokušajte da shvatite pravu vrijednost nečega I neće vam biti potrebano da se odričete, jednostavno samo će vam ispasti iz ruku.Ljudi moraju mnogo da pate u jednom odnosu prije nego što se probude I kažu...Dosta mi je! Mora da postoji neki bolji život koji nije zasnovan na zavisnosti od drugih ljudskih bića.....A.Melo

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   

Nazad na vrh Ići dole

Odabrani književni textovi
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 8 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Similar topics
-
» Odabrani književni textovi
» Laza Kostić
» ANONIMNA POEZIJA; novi elektronski književni časopis za poeziju
» Omiljeni književni lik
» Književni biseri

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Ponešto i za klince - piše se u temama ispod naslovne :: Odabrani tekstovi-
Skoči na: