LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Share | 

Odabrani književni textovi

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
besherat

Ženski
Broj poruka : 5895
Datum upisa : 18.03.2009

PočaljiNaslov: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:16 pm

OSCAR WILDE : „DE PROFUNDIS“

U svom djelu Vie de Jesus – tom privlačnom petom jevanđelju, jevanđelju po sv. Tomi, mogli bismo reći – Renan kaže na jednom mjestu da je Hristovo veliko djelo u tome, što su ga poslije smrti isto toliko voljeli koliko i za života. I odista, ako je njegovo mjesto među posjenicima, on je vođe sviju koji vole. On je uvidio da je ljubav prva tajna svijeta koju su mudraci tražili, i da se samo ljubavlju čovjek može približiti srcu gubavca ili nogama Gospoda.
45 str.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:17 pm

VLADIMIR SEKULIĆ : „ OD HEMINGVEJA DO MARKESA“

„ Možda da nikada nije bilo vremena u kojem se pisac, a naročito mlad pisac, suočava s tako mnogo izazova kao danas. Prosto živjeti u ovom našem poremećenom svijetu, voditi današnji život koji ima smisla i izgleda da obuhvati neki vrijedan cilj, u sebi je izazov našem smislu za proporciju, našem smislu za perspektivu. Koliko više, onda, tako u slučaju onih koji se poduzimaju da reflektuju i interpretiraju ovaj svijet u kojem živimo, onih, koji osjećaju da imaju da nam nešto kažu, i koji bi željeli, ako je moguće, da ponešto osvijetle život koji živimo.“

( 21. Str

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:18 pm

VLADIMIR SEKULIĆ : „ OD HEMINGVEJA DO MARKESA“

„ Postoji i drugi aspekt našeg doba koji, dok utiče na sve nas, ima posebnog značaja za pisca.To je zaronjavanje u individualni život. Nikada ranije nije čovjek bio tako akutno svjestan čovječanstva u cjelosti; nikada naša vjera u značaj individualnog života nije bila tako jako isprobavana.I ovo je uslov koji pogađa u srž i ugrožava pravo tkivo koje čini poeziju. Kao što je engleski pisac Storm Džemso, primjetio prije nekoliko godina, romanopisac danas, vidi da postoje trenuci u istoriji ljudskog roda kada je ono što je lično u čovjeku manje važno od bojazni i nade, impulsa koji dijeli sa velikim brojem savremenika. On sumnja da je ovo taj trenutak. I možda očajava. Pomišlja : ako moram da pišem o ovom gibanju, ovoj promjeni, to će prikliještiti bilo kojeg čovjeka ili ženu koju mogu zamisliti. To će ih obezličiti.“
( 22str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:25 pm

“ BESJEDE POD GOROM “ NIKOLAJ VELIMIROVIC ( odlomci )

Hristos je besjedio na gori, ja se usudjujem besjediti samo pod gorom.
“Vjera pak,koja je postala nerazdvojni dio dusevnog zivota,koja upravlja svim motivima i svim djelima jednoga covjeka,vjera ,kojom se zivi- takva vjera ima bolja krila od Ikarovih,takve se vjere sumnja ne dotice.S takvom vjerom covjek moze uzletjeti visoko –visoko na goru,gdje je Hristos, i s takvom vjerom covjek moze i pred gorom tajni i zagonetki zivota biti heroj,pun hrabrosti i srecnog mira dusevnogTakvu vjeru,drzim,predlazem ja braci svojoj pod gorom…ja se ne plasim samoce bez ljudi,ja se plasim samoce bez vjere,jer to je najpraznija i najmucnija samoca,kakva moze snaci malene stanovnike pod gorom.”

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:26 pm

FILIP DAVID “ Hodocasnici neba I zemlje “

“ Ja jos od najranijeg djetinjstva, od casa kada je u meni zaiskrila svijest, osjetio sam kolika je snaga jake volje, volje sto se kasnije pretvara u nepokolebljivu vjeru. Vjera je sposobnost da se stvaraju cuda, a istovremeno I put do Boga. Nisam jos prohodao, a shvatio sam da dubokom, usredsredjenom mislju mogu da dozovem oca ili majku I bez glasa, samo zeljom, ispunim svoj naum. To zadovoljstvo daje osjecaj velike moci I stoga krije velike opasnosti. Upravljati mislima drugih ljudi I usmjeravati ih u svome pravcu I na sopstvenu korist , prije je izazov djavola nego sluzba Svevisnjem. Bio sam svjestan te opasnosti od samog pocetka, te se ne pretvorih u osiono dijete, nego u stvora ispunjenog strahom I bojazljivoscu.
Vidim sebe u sjecanju kako sjedim na proplanku u blizini nase osamljene kuce, I samo snagom pogleda njisem grane staroga oraha, a iz zelenog lisca izvlacim drhtave, uznemirene treptaje. Poigravao sam se na isti nacin visokim vlatima trave I krupnim cvjetovima ruza uzgajanih rukom moje majke. Jos nedozrele lattice su se otvarale na moj pogled I ja sam zurio u skrivenu tajnu cvijeta sa osjecanjem da se preda mnom otvara najveca zagonetka svemira. Rano sam otkrio da ove moje sposobnosti kod drugih izazivaju nelagodnost. Nisam umio to drugacije da protumacim nego kao urodjenu manu duha koju poput svih mana treba skrivati, od drugih ljudi. Ali sa godinama sam poceo shvatati da je to dar, da mogu osjecati I ciniti dublje, potpunije, istinitije nego drugi ljudi. Ipak, kakav je smisao svega toga ? Samo poigravanje, osluskivanje zivota bilja, razgovor sa cvijecem, razumijevanje zivotinjskog govora? Na pomisao da mogu upravljati postupcima drugih ljudi, ulaziti u njihove misli, dajuci im uputstva sta da cine, obuzimala me je drhtavica, znojenje, muka. Jednom, u igri,napujdah velikog psa na svoga druga. Pas obuzet ludilom koje je dolazilo iz moje glave skoci na djecaka, I vjerovatno bi ga rastrgao da se tu ne nadjose neki hrabri ljudi. Oni tojagama I teskim udarcima jedva odvojise pobjesnjelu zivotinju od zrtve. Psa ubise, a ja pobjegoh I sakrih se u jednom mracnom kutu kuce, jasno sagledavajuci strasnu moc zloupotrebe svoga prirodnog dara. Zakleh se tada da cu radije umrijeti nego da nanesem bol nekom zivom stvoru. Toga zavjeta drzao sam se do dana danasnjeg I tako ce biti I ubuduce. “

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:30 pm

"ĐAVO I GOSPOĐICA PRIM" PAOLO KOELJO

Santal zaklopi knjigu, udahnu duboko, i očita u sebi
kratku molitvu, a u srcu su joj se mešali uzbuđenje i strah. Zatim
ustade i pode za strancem, ubeđena da joj predstoji još jedno
razočaranje u životu - sve uvek počinje susretom punim obe-
ćanja, a onda se izjalovi u još jedan san o neostvarljivoj ljubavi.
Čovek je odvede do stena u obliku slova Y, pokaza joj
sveže nasutu zemlju i zamoli je da otkrije šta je ispod nje
zakopano.
- Isprljaću ruke - reče Santal. - I haljinu.
On dohvati jednu granu, slomi je i pruži devojci da njome
kopa. Njoj je sve to delovalo čudno, ali ga ipak posluša.
Nakon pet minuta, Santal ugleda polugu, žućkastu i blat-
njavu.
- Liči na zlato.
- I jeste zlato. I to moje. Molim vas, ponovo ga zatrpajte.
Poslušala je. Zatim ju je poveo do druge humke. Ponovo
je morala da kopa, a onda se zapanjila količinom zlata koja joj se
ukazala pred očima.
- I to je zlato. I to takođe moje - objasni stranac.
Santal je htela ponovo da zakopa poluge, ali on joj naloži
da ovu rupu ne zatrpava. Seo je na stenu, pripalio cigaretu i
zagledao se u daljinu.
- Zašto ste hteli to da mi pokažete?
Ćutao je.
- Ko ste vi, uopšte? I šta radite ovde? Zašto ste mi to
pokazali, kad znate da mogu svima da razglasim šta skrivate u
ovoj planini?
- Mnogo pitanja odjednom - odgovori stranac, zureći
netremice u planinu, kao da ne primećuje njeno prisustvo. - A
što se tiče vaše spremnosti da sve ispričate drugima, to je upravo
ono što od vas i očekujem.
- Obećali ste mi da ćete, ako pođem sa vama, odgovoriti
na sva pitanja.
- Prvo i prvo, ne verujte obećanjima. Svet vrvi od njih:
bogatstvo, rečno spasenje, beskrajna ljubav. Neki ljudi su sprem-
ni da vam obećaju sve, a drugi, opet, lakoverno prihvataju bilo
šta što im obećava bolje dane, kao što je, izgleda, slučaj sa vama.
Oni koji olako obećavaju a ne ispunjavaju obećanja, na kraju se:
suočavaju sa sopstvenom nemoći i nezadovoljstvom, a isto to
sleduje i onima koji se grčevito hvataju praznih obećanja.
Daleko je zabrazdio; govorio je o svom ličnom životu, o
noći koja je iz korena promenila njegovu sudbinu, o lažima koje
je morao progutati jer je istina bila isuviše bolna. Bolje bi mu bilo
da govori devojčinim jezikom, izrazima koje je ona u stanju da
razume.
Santal je ipak bila ubeđena da joj je sve jasno. Kao svaki
muškarac srednjih godina, i ovaj je samo mislio kako da zlo-
upotrebi mladu devojku. Mislio je da se za novac sve može dobi-
ti. I kao svi stranci, bio je uveren da su palančanke dovoljno .
naivne da prihvate svaki predlog, ma koliko neverovatno zvu-
čao, samo ako im se učini da im to pruža mogućnost da se isko-
beljaju iz svoje zabiti.
Nije bio prvi, a nažalost ni poslednji koji pokušava da je
zavede na tako okrutan način. Jedino je bila zbunjena količinom
zlata koje joj je nudio; nikad nije ni sanjala da toliko vredi - i to
joj je istovremeno i laskalo i plašilo je.
- Dovoljno sam odrasla da ne verujem u prazna obećanja
- reče, nastojeći da dobije u vremenu.
- A ipak nikad niste sasvim prestali da verujete u njih.
- Greške; meni je sasvim jasno da živim u raju, čitala sam
Sveto pismo i ne želim da ponovim grešku koju je učinila Eva
samo zato što nije umela da ceni ono što ima.
Naravno, to nije odgovaralo istini i ona se već zabrinula
da će stranac izgubiti strpljenje i odustati. Ona mu je sama
postavila klopku, iznudivši "slučajni" susret; namerno se zatekla
na mestu kuda je morao da prođe na povratku iz šume, jer je bila
željna razgovora, a možda i obećanja nekog novog sna o ljubavi
i putovanju bez povratka, daleko od zavičajne doline. I posle
tolikih razočarenja, još uvek je verovala da će sresti čoveka svog
života. U početku je propuštala prilike ubeđena da se onaj pravi
još nije pojavio, ali je uskoro shvatila da vreme isuviše brzo pro-
lazi i spremala se da napusti Viskos sa prvim muškarcem koji
bude izrazio želju da je odvede, pa čak i ako prema njemu ne
bude ništa osećala. Sigurno bi naučila da ga voli, jer je i ljubav
pitanje vremena.
- To upravo i želim da saznam: da li živimo u raju ili u
paklu - reče stranac, prekinuvši je u razmišljanju.
Baš dobro, izgleda da je progutao udicu.
- U raju. Ali čak i život na savršenom mestu vremenom
postane dosadan.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 8:57 pm

Horhe Luis Borhes u razgovoru sa Brankom Bogavac.

• Sta je za vas vjecnost?

• To je zbir nasih juce i svih svjesnih ljudskih bica. Vjecnost je proslost za koju niko ne zna kad je pocela. Ali vjecnost je i sva sadasnjost. Sadasnji trenutak sve nas sadrzi, i sve gradove, i sve svjetove, i sve prostore.V jecnost je takodje i buducnost koja jos nije stvorena, ali koja postoji, koja pocinje da postoji u samom ovom trenutku. Platon kaze da je vrijeme pokretna slika vjecnosti. Vjecnost nam dozvoljava da zivimo na postupan nacin: sate, noci i dane, godine.Imamo pamcenje, sadasnja osjecanja, pa onda imamo buducnost, ciji oblik jos ne znamo, ali je predosjecamo ili se nje plasimo…

Iz knjige Branke Bogavac :" Razgovori u Parizu ".

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:07 pm

ZERAR DE NERVAL “ AURELIJA ”

San je drugi zivot. Nikad nisam bez jeze mogao da prodrem kroz ta vrata od slonovace ili roga koja nas razdvajaju od nevidljivog svijeta. Prvi trenuci spavanja slika su smrti; mutno magleno trnjenje obuzima nam misao I ne mozemo da odredimo tacno trenutak kad ja u drugom obliku nastavlja djelo zivota. Kao da se neko neodredjeno podzemlje malo – pomalo rasvjetljava tamo gdje se iz tame I mraka izdvajaju blijedi, ozbiljni I nepomicni likovi koji nastanjuju boraviste nekrstenih dusa. Onda se slika uoblicava, nova svjetlost obasjava I pokrece cudna prividjenja: svijet duhova otvara se za nas.
Svedenborg je ove vizije nazvao Memorabilia; kod njega su to cesce bile posljedice sanjarenja no sanjanja. Apulev Zlatni magarac , Danteova Bozanstvena komedija, poetski su primjeri tih proucavanja ljudske duse. Pokusacu da kao I oni zapisem utiske duge bolesti koja se ,cijela, odvijala u tajanstvima mog duha – a ne znam zasto se sluzim izrazom bolest, jer se nikad, bar sto se mene tice , nisam bolje osjecao. Ponekad mi se cinilo das u mi se snaga I zivot udvostrucile, izgledalo mi je da sve znam, sve razumijem, masta mi je donosila beskrajna uzivanja. Nije li trebalo kad mi se povratilo ono sto ljudi nazivaju razumom, da zazalim sto sam ta uzivanja izgubio?

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:08 pm

Šan Sa “ Carica “

Beskonacno dugi mjeseci, neprovidni svijet, potmula tutnjava, kovitlaci, potresi. Rijetki su bili trenuci pocinka; s celom uz koljena, rukama obavivsi glavu, razmisljala sam, osluskivala, zeljela da me nema. Ali, zivot je bio tu, kao providni biseri, kao zvijezda koja se polagano okrece oko sebe. Bila sam slijepa. Moje su oci bile uprte u taj drugi svijet, to drugo postojanje koje se povlacilo iz dana u dan. Boje su mu bile ugasene, slike se brkale. Tistala su me nemocna prisjecanja, pekla melanholija. “ Ko sam ? “, upitala sam Smrt koja je cucala uz moja stopala. Ona je zarezala I nije odgovorila.
( 1 str. )

Dala sam mu ime Kralj Tigrova. Kad sam bila na njegovim ledjima, svijet mi je bio pod nogama. Kad bi poceo da galopira, tijelo mi se raspadalo, misli razlijetale na vjetru, bila sam ratnik na letecoj tvrjavi, boginja na krilatim bornim kolima. Konacno su dosli srecni dani, slicni podnevnom suncu koje oklijeva da zadje, proljecu koje kao d ace trajati vjecno. Nebom jednog djetinjstva bez patnje nekoliko je puta proplovila tuga nalik lakim I brzim oblacima, I beskraj se prepustao svjetlosti.
( 21 str. )

Uljuljkivana truckanjem, i ja sam plakala. Ljutila sam se na svoju hladnocu, svoju tvrdocu. Mala Sestra me je voljela vise nego ja nju. Ja sam bila drvo koje je rasprostrlo svoju krosnju iznad citavog kraljevstva njenog zivota. Ona je bila prolaznica koja se scucurila u mojoj sijenci. Bez mene, osusit ce se.
( 44 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:09 pm

Juce, kada sam dosao da te vidim, lice ti je bilo olovnoblijedo. Kosa te je obavila poput crnog pokrova. Misleci da si mrtva, kriknuo sam od ocaja. Tad sam uvidio da samo ti postojis, da na ovome svijetu postojimo samo nas dvoje, a da je sve ostalo – puka sijenka, izmisljotina, bezumni san. Cijeloga me je zahvatila neka vrucina. Ponijet nekim sasvim vanrednim poletom, shvatio sam da sam u stanju da umrem za tebe. Bezimene strepnje, nemiri koji me spopadaju od djetinjstva, odjednom su nestali. Svjetlosti, konacno sam upoznao ljubav!
( 130 str. )

“ Gospodjo, zasmijavate me. Vi koji ste vatrena citateljka Svetih spisa, vi koji ste od djetinjstva recitovali sutru pred nasom velepostovanom majkom, vi jos niste razumjeli da se zakon nestalnosti nalazi u svemu, da je srce muskarca, krhkije od staklene perle, nastanjeno nepostojanoscu? Nas suveren nikada nije volio neku posebnu zenu. On ide za ljubavlju, svojim treperenjima, svojim nebrojenim zenama I svojim stalno novim nasladama. Ni vi ni ja ne mozemo se suprotstaviti hirovima njegovog srca, to bi bilo jednako uzaludno I uobrazeno kao da hocemo da sprijecimo sunce da sija I mjesec da opada. Mozemo odabrati samo pomirenost. “
( 155 str. )

Zahvatila me je ledena jeza. Ponovo sam vidjela onu drazesnu blijedu djevojcicu koja je citala pri svjetlosti svijeca. Ponovo sam vidjela prizor kad je, odjevena poput boginje, otisla u jednu daleku zemlju da se uda za svog sudjenog. Moj je zivot bio preveliko drvo koje je moje sestre lisilo svjetlosti. Obje su licile na krhke cvjetove koje je oluja pocupala da bi ih spustila u podnozje mog oltara.
( 161 str. )

U mojoj se dusi otvorio ponor, I ja sam s podsmijehom gledala groznicavost ovoga svijeta. U sebi sam zadrzala zivotni zar I odusevljenje buducnoscu. Bili su tu carstvo Tang I njegove prostrane provincije. Milioni njegovih dusa postal su ogromna porodica u kojoj sam ja otjelovljivala energicnu I autoritarnu majku. Prevalila sam cetrdesetu. U ruci sam drzala nevidljivi mac koji je razbijao sve iluzije. Zamah ostrice govorio mi je o tome koliko je cvrst, leden I blistav. Vise nisam vjerovala u samilost ljudi. Vjerovala sam u samilost bogova. Odvratila sam oci od patnje. Uprla sam ih u zvijezde.
( 173 str. )

Šan Sa " Carica "

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:10 pm

Sad mi je slava bila neprijatelj. Iako sam bila Vrhovno bozanstvo I Gospodar Svijeta, gubila sam kosu, zube I snagu kao I sva prosta stvorenja. Sveti car koji okrece vrijeme I srecu ovog svijeta I sam je zarobljenik tocka na cijem vrhu pocinje njegov sunovrat. Zivot, kao I ljubav, hrani I izdaje, miluje a potom kaznjava. Bila sam puka uzurpatorka koja je ukrala jednu krunu, jednu epohu, jednu kratkovijeku iluziju.
( 284 str. )

“ U ovom postojanju ja sam samo obicna smrtnica. Kao I svi carevi koji pocivaju u svojim grobnicama, tako cu I ja zavrsiti u Zutoj Zemlji.Dok sam ziva, ja sam Gospodar Svijeta. Kad budem mrtva, posjedovat cu samo skucenost mrtvackog kovcega ! Gospodaru Laju, povucite se. Porodica je bolest od rodjenja. Moja porodica je moja nemoc. Nisam je ja odabrala, bogovi su mi je nametnuli. Ja I moja dinastija smo osudjene na nestanak . “
( 309 str. )

Zasto tijelo usahnjuje kad dusa, taj duboki glas, I dalje hoce da se ono rascvjetava? Zasto je izmisljeno ogledalo, laskavac zenstvenosti I njen dzelat ? Zasto sam ja, car dinastije Dzou, Gospodar Svijeta, Bozanstvo na zemlji, opsjednuta svojim kratkovijekim omotacem? Kad vec poznajem nebesku ljepotu, zasto I dalje s ocajnickom ostrvljenoscu odrzavam svoje ovozemaljsko lice ? Zasto biram mucenje ako vec tezim izbavljenju ?
( 323 str. )

Bog me je lisio zavjeta kako bi me ucinio vanvremenom, kako bi raznio moju dusu po zemlji:
Ja sam onaj bozur sto se crveni, ono drvo sto se njise, onaj vjetar sto sapuce.
Ja sam ona strma putanja sto hodocasnike vodi put nebeskih kapija.
Ja sam u rijecima, u usklicima, u suzama.
Ja sam opekotina sto prociscava, bol koja vaja.
Ja prolazim kroz godisnja doba, ja blistam poput zvijezde.
Ja sam sjetni osmjeh ljudi.
Ja sam popustljivi osmjeh Planine.
Ja sam zagonetni Osmjeh Onoga koji cini da se okrece Tocak Vjecnosti.
( 353 str. )

Šan Sa " Carica "

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:11 pm

“ ISCEZLA ALBERTINA “ Marcele Proust

Koliko god mi voljeli neka bica, patnja sto smo ih izgubili, s kojom se suocavamo u osami, ali kojoj nas duh donekle pridaje oblik koji zeli, ta patnja je snosljiva I drugacija od one manje covjecne , manje nase, podjednako nepredvidjene I cudnovate kao neka nesreca u dusevnoj sferi ili u oblasti srca – ciji uzrok nisu toliko izriciti sama ta bica, koliko nacin na koji smo saznali da ih vise necemo vidjeti.
( 40 str. )

Da bi prodrlo u nas, neko bice je prinudjeno da uzme oblik, da se prikloni vremenskom okviru: pojavljujuci se pred nama jedino na trenutke, naizmjenice, ono nam je uvijek moglo ponuditi samo jedan svoj vid I jedan mah, podariti nam samo jednu svoju fotografiju. Bez sumnje je velika slabost nekog bica sto se ono sastoji od pukog zbira trenutaka; ali isto tako I velika snaga; ono je zavisno od sjecanja, a sjecanje na neki trenutak ne zna nista o onome sto se desavalo kasnije; taj trenutak zabiljezen u sjecanju traje I dalje, zivi I dalje, a s njim I bice koje se u njemu odslikalo.

( 73 /74 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:12 pm

Katerina Piperopulu : „ U potrazi za Euridikom“

Boja neba i zemlje istovjetna je kako ispred istoka i tako i ispred zapada. U suton i praskozorje. Onda kada vukovi izlaze i onda kad se vraćaju u skrovište. Ima nečeg nepojmljivog u izgledu svjetlosti koja čovjeka obavještava da dan počinje i da se završava. Mnogi ljudi plaču kad se rađa sunce. Bljesak svjetlosti koja se prosipa svud oko njih zasljepljuje ih i zamagljuje im misli oslobađajući vukove u njihovoj duši. To ih plaši. Tad se može dogoditi da mjerač vremena u njihovoj duši zataji , da se redosljed planiranih poteza poremeti, a nit koja povezuje misli prekine.
39.str

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:13 pm

MIĆO POPOVIĆ : „ U ATELJEU PRED NOĆ“

„ Umjetnost se inspiriše epohom!“
Umjetnost se hranila, umjetnost se prosto gojila epohom, ali je građanin bio zainteresovan umjetnošću, pasionirani navijač i sustanar u zadovoljstvu stvaranja.“
( 10 str.)

„ Jaz između modernog čovjeka i moderne umjetnosti postoji ( koliko postoji ! ), iako su im životi slični, i interesi slični, i patnje, i ambicije, i sudbine. Niko tu nije kriv.
Moderna umjetnost krči puteve ili misli da ih krči. Ko će to sad da zna?
Postoji priča o sjenki. Koliko se za njom trči, toliko ona bježi.
Moderna umjetnost, u odnosu na modernog čovjeka, nekad pravi sličan uzaludan napor. Nekad ne pravi . U međuvremenu zru neka zlatna žita. Hajde da vjerujemo!
( 16 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 9:13 pm

MIĆO POPOVIĆ : „ U ATELJEU PRED NOĆ“

„ Na marginama Lorkinih rukopisa ostali su mnogobrojni Lorkini mali crteži. Igra olovke i nerava u pauzama između pisanja. Ovi kroki imaju svježinu i lakoću duhovitog crtača i nešto što ih čini autentičnim umjetničkim djelom- jednu notu španskog, oporog i snažnog.“
( 22 str. )

„ Ovaj je sat nekad dug. Krcat je sumnjama i predznacima poraza. Tada nisi u stanju da napustiš atelje, ni da se spaseš čemernih misli, ni da izađeš iz zatvorenog kruga. Dogodi se, pravim čudom, da povećanom lucidnošću pronađeš sve jake razloge, sve dokaze protiv završene slike, protiv usvojene estetike, protiv sopstvene građevine zidane godinama. I desi se da u jednom takvom sutonu slamke za spas nema. Desilo se i Nikoli de Stalu. Izvršio je samoubistvo.Dugi sat bio je nesreća de Stala i nesreća za savremeno slikarstvo.“
( 25 str.)

„ Kad se desi da apstraktni slikari postanu figurativni oni to učine naprečac,prekonoć tako reći, na zapovijest jedne odluke, revolucijom jednom u sebi. Figurativni slikari, međutim, postaju apstraktni sporo, po nekoj neodoljivoj privlačnosti, evolucijom slikara u sebi.
Savremenom slikaru nije teško da riješi slikarski problem ( ma koji ), teško mu je da ga postavi. Slikar postaje umjetnik slikanjem, u atelje se ujutro ustaje kao činovnik, u malo boljem slučaju kao savjestan činovnik, u mnogo boljem slučaju kao zanatlija, ili kao savjestan zanatlija, ili kao esteta, u najboljem slučaju kao brižan čovjek“.
( 42 str.)

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   1/3/2010, 10:50 pm

OSCAR WILDE " DE PROFUNDIS "

Ali prije svega: Hristos je najviši individualist. Skrušenost, kao umjetničko primanje svih iskustava, jeste prosto način otkrivenja. Ono što Hristos uvijek traži to je čovječija duša. On je zove „ Božijim carstvom“, i nalazi je u svakome. On je sravnjuje sa malemkostima, sa sićušnim sjemenom, sa šakom kvasca, sa zrnom bisera. Zbog toga, što čovjek tek onda ostvaruje svoju dušu kad se oslobađa svih stranih strasti, sve prisvojene kulture, i svih spoljašnjih posjeda, pa bili oni dobri ili rđavi.Sa izvjesnom upornošću volje i sa mnogo buntovništva svoje prirode odupirao sam se svemu i svačemu, dok mi, najzad, sem jednoga, ništa na svijetu nije ni ostalo. Izgubio sam ime, položaj, sreću, slobodu i imanje. Bio sam sužanj i siromašak. Ali su mi još ostala djeca. Odjedared mi je zakon i njih otrgao. To je bio tako strahovit udar, da sam se sasvim izgubio, bacio se na koljena, pognuo glavu, plakao i govorio: „ Tijelo djetinje je kao i tijelo Gospodnje: ja nisam dostojan nijednog.“
45 str.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/4/2010, 7:53 pm

NIK HORNBI :„KAKO BITI DOBAR“

„ Kejti, stani.Uznemiravaš djecu.“
„ Dobro. Možda treba da se uznemire. Možda ne bi trebalo da idu kroz život i misle, sve je o.k., sve je divno, u stvari, sve je toliko divno da nema veze kome dajemo novac i koga primamo u kuću, zato što to IMA veze. Voljela bih da nema. Voljela bih da smo dovoljno kompetentni da možemo da vodimo računa i o drugim životima osim naših, ali nismo. I reći ću ti nešto za džabe. Cijelog života sam žželjela da pomognem ljudima. Zato sam i željela da postanem doktor. I zato što radim deset sati dnevno, i prijete mi narkomani, i konstantno iznevjeravam ljude kojima obećavam preglede u bolnici do kojih nikada ne dođe i dajem im ljekove koji ne pale. I pošto sam tu podbacila, onda dođem kući i podbacim kao žena i majka. Pa ,nemam snage da podbacim i u nečem drugom. Čak iako to zanči da Brajan mora da živi u ustanovi i da Majmun mora da spava na ulici, pa neka. Žao mi je. Ako za dvadeset godina unaprijed svi mi i dalje budemo otvarali usta i govorili, Moli ne bude anoreksična, a Tom u zatvoru, ti ne budeš alkoholičar i nas dvoje i dalje budemo zajedno, pa to će biti prokleto čudo samo po sebi. Ne tražim ništa više od toga. A ako povrh toga uspijemo da kupimo par izdanja „ Big Issue“ i onda ih odnesemo do centra za reciklažu, tri put ura za nas. Svaka nam čast. Ura!Ura!Ura! Hajde , pridružite se.“ Svi ćute.
Sad je gotovo. Ispraznila sam sve što mi je stajalo u grlu na cijelu moju porodicu i nije ostalo više ništa.
( str. 244 )

Jako dobra knjiga koja govori o bračnoj krizi, čak i bračnoj depresiji i prikazuje dva načina , kako je supružnici pokušavaju prevazići. U odlomku koji sam izvukla, najbolje je prikazan način na koji je to radila žena i taj mi se način, lično ,više dopao. Knjiga je realna, prikazuje život onakav kakav jeste i vrijedi je pročitati.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   20/4/2010, 8:16 pm

VUK DRAŠKOVIĆ:" DOKTOR ARON "

Prvog dana po penzionisanju, činilo mu se da je samoća, u kojoj se probudio, neka greška, koja će brzo proći. Nekoliko dana, telefonirali su mu sa klinike, zvali ga da navrati, pitali za savjet i pothranjivali njegovu iluziju da je sve isto kao prije i da on nije bivši. Ti pozivi i posjete, bivali su, međutim, sve rjeđi i on se, nepripremljen, suočio sa sobom samotnim, bez žene i djece, ostarjelim i zagledanim u zid ispred sebe. Uplašio see nedokučive tajne smrti. On, koji je secirao ljudsku dušu, prikazivao njene bure i aure, tvrdeći da duša ne umire sa tijelom, panično je počeo da strepi od neizbježnog i sve bližeg susreta sa sopstvenim krajem. Njegova teorija da je duša sebe svjesna energija misli i osjećanja, i to apsolutne misli koja zna sve o svakome i svačemu, i da je blaženstvo, kao njeno trajno i vrhovno osjećanje, izazvano ljekovitim kosmičkim narkoticima u oluji i pomamnom vrtlogu.Splav se nije raspadao, ali se nije moglo znati hoće li ,kada će to biti i da li će biti i da li će splavadžija preživjeti.
Samoća, koju je donijelo penzionisanje, a i iznenadna smrt Aronovog vučjaka, doniješe stalno razmišljanje o tome, koliko još ima pijeska u njegovom životnom časovniku i kad će - da li već sutra, za dva mjeseca ili za koju godinu- da iscuri i posljednje zrnce.

( str.10-11 )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   4/5/2010, 11:21 am

" DOKTOR ARON " VUK DRAŠKOVIĆ

- Ispunite mi, profesore, molim vas, jednu životnu želju – ushićeno će Azra.- Budite predsjednik komisije za moju doktorski disertaciju.
- Disertaciju iz kliničke psihijatrije?- priupita Aron.
- Da. Naravno.
- Hoću, ako ćeš mi dati da te pojebem!-presiječe i posrami mladu doktorku tom prostačkom reakcijom, koja prenerazi i sve prisutne.
- Vi ste..vi ste bitanga,prostačina...vi ste...-prekri Azra svoje lice dlanovima.
- Nevjerojatno...drsko,primitivno i nevjerojatno –diže se advokat Mario i uze vjerenicu za ruku. – Idemo – reče uzbuđeno.
- Sine moj,dušo moja – zagleda se Aron u Azru.-Ti si zlatna, draga i pametna, ali nisi za rad sa ludacima. Svaki lod njih će ti svakoga dana tražiti što i ja maločas...I šta ćeš da radiš? Da vrištiš, da plačeš? Ne, dušo moja. Samo lud može da liječi lude –nježno joj spusti ruku na rame.
( str.36-37 )

Tačno je da su mnoge Hristove riječi bila gorke, ali je potrebno znati i zbog čega. Jevreji su, prirodom svojom, nepovjerljivi, tvrdokorni u svojim navikama, uz to i mrzovoljni. Oni, koji su slušali Isusa, bili su još i prosti, neobrazovani i zatvoreni za svaku riječ koja je odudarala od propovijedi rabina po sinagogama- uplaši se da govori pregrubo, pa smiri svoje riječi. U Judeji i Galileji, tada se odigravala predstava kakvu nisu poznavali ni egipatski faraoni, ni grčke agore, ni rimski forumi. Jevreje, čiji život biješe čemeran i pun ljudskih potreba za mržnjom i osvatom, jedan madić je učio beskrajnoj i bezuslovnoj dobroti, ljubavi i praštanju. To što je od njih tražio, a oni nisu mogli ni da razumiju, ni da prihvate, bila je ulaznica za Carstvo Božije. Hristos ih je učio samo to i, samo to, od njih zahtijevao. Zabezeknuti, oni su uzvraćali gnijevom i porugama, jer su očekivali drugačijeg Mesiju. Spasitelja ratnika i oslobodioca, a ne Spasitelja koji od robova zahtijeva da vole svoje lance. Tako su Hristovi slušaoci razumijeli Hrista, pa su uzalud bila i njegova čuda. Kad je oživio Lazara iz Vitanije, htjeli su da ga ubiju. U njegovom rodnom selu Nazaretu, planirali su da ga bace u provaliju. Očajan zbog nemoći da promijeni ljude, da ih oboži, on je ljut i na majku svoju, i na učenike svoje, i na Kapernaum, i na Jerusalim. I on opominje da će doći kazna, ne od Boga, nego od njih samih.
( str. 196-197 )

Na lomačama inkvizicije i u gasnim komorama nacističkog ludila, spaljivan je, sa Jevrejima, i Jevrejin Hristos. Paljivan je Bog sami. Hristos, onaj mladić iz Kapernauma i sa Golgote, nije ni bio, niti je mogao biti hrišćanin. Te religije, tada, nije ni bilo. Hristova Crkva bila je na Nebu, a na Zemlji je , uzalud,samotan i odbačen od svih, tražio njene polaznike. Tek je, na žrtvi tog mladića i njegovih apostola, rođeno hrišćanstvo, u začetku svom najuniverzalnija i najplemenitija vjera u ljudskoj istoriji. Iskvarili su je i falsifikovali hrišćanski fariseji i sadukeji. Pohlepa ljudska, cezari, političke ideologije i faraonske ambicije prvih u toj crkvi. U ime Hrista, koji nikakve imovine nije imao, koji je položen u iznajmljeni grob, sagradili su sebi dvorce i palate, pokrili se zlatnim odorama i krunama, izgradili crkve-piramide, crkva –oblakodere, sa čijih amvona, već deset vijekova, dijele i mržnjom truju ljude i narode – spopadali su ga bijes i rumenilo.
( str. 199 )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   19/5/2010, 12:35 pm

„KANDID“: VOLTER

„.... Sto puta htjedoh da se ubijem, ali mi se još miljelo živjeti. Ta je smiješna slabost možda jedna od najkobnijih naših prirodnih sklonosti; jer ima li čega glupljeg nego neprestano vući sa sobom teret koji bismo stalno željeli da zbacimo? Groziti se svog života i držati se tog života. Jednom riječju, hraniti u njedrima zmiju koja nas ujeda, sve dok nam i samo srce ne izgrize .“
( str. 44 )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   19/5/2010, 1:14 pm

„ Svugdje se slabi groze moćnih, pred kojima puze, a moćni postupaju s njima kao sa stadom čija se vuna i meso prodaju. Milion ubica postrojenih u pukove jure sa jednog kraja Evrope na drugi i disciplinovano vrše ubistva i pljačku, da zarade sebi koru hljeba, jer nisu naučili drugi, pristojniji zanat. A u gradovima za koje bi se reklo da uživaju blagodeti mira i u kojima cvjetaju umjetnost i vještine, ljude gore raspinju zavist, briga i nespokojstvo nego što ima da podnese kakav opsađeni grad od svih svojih zala. Skriveni jadi još su bolniji nego bijede koje se iznose za javnost. Jednom riječju, ja sam toliko vidio i toliko iskusio da sam manihejac“.
„ Ali ipak ima i dobra“, odgovori Kandid. – „ To može biti“, reče Martin, „ ali ja ne znam za njega“.

( 80 str.)
"Kandid": Volter

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   19/5/2010, 3:52 pm

„ Vidite“,reče Kandid, „ da zao čin ponekad biva kažnjen.Taj lupež holandski brodovlasnik dobio je što je zaslužio.“ – „ Da“,reče Martin,“ali zašto je trebalo da potonu i putnici na njegovom brodu? Bog je kaznio tog lupeža, đavo je podavio one ostale.“

( 81 str.)

„ Mislite li vi da su se ljudi uvijek ovako klali kao danas? Da je čovjek uvijek bio lažljiv, varalica, vjerolomnik, nezahvalnik, razbojnik, slabić, prevrtljivac, podlac, zavidljivac, proždrljivac, pijanica, tvrdica, vlastoljubiv, krvolok, klevetnik, razvratnik, fanatik, licemjer i glup?“. „Mislite li vi da su kopci uvijek jeli golubove kad god bi ih negdje našli?“-„Jesu, zacijelo“- odgovori Kandid.- „ E pa onda“, reče Martin, „ kad su kopci imali uvijek istu ćud, zašto bi onda ljudi mijenjali svoju?“- „ Oh“,uzviknu mu Kandid,“ to nikako nije isto; jer slobodna volja...“ Mudrujući tako, stigoše u Bordo.

( 83 str. )

Volter : " Kandid"

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   2/6/2010, 12:31 pm

" Genetska priča " Slavica Knežević

Uporno živjeti je priča o liniji. Liniji, koja sječe najveće od svih čuda, čudo, zvano vrijeme. Ali i linija, koja izlazi iz te svoje prirodne ravni i ulazi u prostor . Dodir ta dva kažiprsta ostavlja samo jedan otisak, koji čovjek prepoznaje kao svoju sudbinu . Zato mu ne preostaje ništa drugo, do da bude heroj. I zapliva. Jer čovjek dela, a Bog je izumitelj. I u tom takmičenju, privlačniji je.

( 7 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   2/6/2010, 12:40 pm

" Pjesma turobnosti "

.......................................
K'o one, nekad sam i ja klonuo
iz ludog zanosa za Istinom,
iz čežnji što ih dan dočara,
izmožden danom, presit svjetlosti,
- pao, propao i sjen postao:
jednom istinom spržen ostao,
i vječno žedan:
te žeđi još?-
Da za me nema
nigdje Istine,
bijah i bit ću uvijek jedino
pjesnik, budala !

F. Niče: " Tako je govorio Zaratustra "

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   2/6/2010, 9:29 pm

"Nekoga proceniti znači ustanoviti stepen njegove probudjenosti, njegovo napredovanje u poimanju varljivog i lažnog u drugima i u sebi."

"Ovaj svet nije stvoren u radosti, a ipak je začet u uživanju. Da, ali uživanje nije isto što i radost, ono je prividna radost: njegova funkcija je da nas prevari, da učini da zaboravimo svet, sve do najmanje pojedinosti nosi beleg prvobitne tuge iz koje je potekao."

"Snaga bića leži u njegovoj nesposobnosti da shvati koliko je usamljeno."

"Strepnja je svest o strahu, drugostepeni strah. Strah koji razmišlja o sebi."

Emil Sioran

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   3/6/2010, 10:44 pm

Miodrag Ćupić:" Ostrvo iza sedam vjetrova "

" Bila sam uvijek tu, ali nisi umio da me nađeš. Zar si zaboravio čizme od sedam milja kojima davno pregazismo vrelu, žarku pustinju i bijela prostranstva sjevera? Nisu li nam se uzdasi miješali s hukom bulevara, tutnjnavom gradova, sjaj očiju stapao sa svijetlom neona...Bila sam s tobom, ali me nisi vidio; u tebi - jedino si me osjećao. Bila sam drhtavi trepet udaljene zvijezde , pad komete i gromoglasni hor postojanja."
" Došla si iz daleka kao zrak zore."
" Da te obasjam za tren i da nestanem."

( 7 str.)

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   4/6/2010, 12:10 pm

Smrt, đavolski sigurna u sebe, zna da između straha i bola nema prostora za treće osjećanje. Bol i strah rade dvadeset četiri časa u jednom danu i nikada zajedno. Očešu se jedan o drugog, tek kad jedan premoren završava svoj dio posla, a drugi otpočinje.
Strah potiče od nepoznatog. Kako umiranje odmiče, bol zauzima sve veći prostor na uštrb straha. I tada postaje tako prirodno i tako lako umrijeti. Da li je bol, zapravo plemenitost smrti, nijema milosrdna ruka?

( 20 str.)

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   8/6/2010, 11:25 pm

Antoni de Melo: " Buđenje "

Posmatrajte teskobu koja caruje svuda oko nas, posmatrajte usamljenost, strah, izgubljenost, sukobe u srcima ljudi. Zamislite da vam neko pruži priliku da se svega toga oslobodite. Zamis¬lite da vam neko pruži priliku da zaustavite svo to užasno traćenje energije, zdravlja, emocija. Zamislite da vam neko pokaže put kojim se može postići da stvarno volimo jedni druge, da budemo spokojni, potpuno prožeti ljubavlju...
Ljudi ne žive. Većina vas ne živi, samo održava život u svom telu. To nije život. Vi ne živite, sve dok vam ne postane potpuno nevažno da li ćete živeti ili umreti. Na toj tački počinjete da živite. Kada ste spremni da izgubite sopstveni život, tek tada ga živite. Međutim, ako neprestano štitite svoj život, vi ste mrtvi... Da li ste spremni da sve stavite na kocku?

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   8/6/2010, 11:28 pm

Penje se. Duboko dolje, ostaje teška crnina vremena. Više se ne čuje šum rijeke, jer svaki zvuk biva progutan prostorom . Osjeća da je blizu. Blizu Boga. I već vidi svoju dušu; dušu koja hiljadu godina sjedi tu i čeka. Čeka da dođe Tačka.
I popela se. Gleda. Dolje su oblaci. Ispod njih živi svijet. U surovoj ljepoti planinskog vrha, sa strašnim plavim pogledom bez ptica, uobičajena.Misao gradskog čovjeka je parazit kome nema opstanka. Tačkinu dušu preplavljuje nađeno praskozorje čovječanstva. Kao čarobna osveta ljepote.
A planina, kao divlji konj. Na njenim leđima leži ćilim trave i cijelo nebo, mladić. Sve ostalo je ispod . Čak i sunce na zalasku . Božanski presto dat prađedu.
- Ovo je nezavršena rečenica – razmišlja Tačka.
Otvara vrata i ulazi. Sve je bijelo, čisto, jednostavno. I svoje . Zastaje trenutak , a onda brzo prilazi krevetu. Tamo brzo, kao da se pela visoko samo zbog toga, zavlači ruku ispod jastuka i izvlači četiri kocke šećera.

( 29 – 30 str.)

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   15/6/2010, 11:43 pm

DRAGAN ALEKSIĆ: " JOSIJA IZ BELE SINAGOGE "

" Pirak vjetra priljepljuje Marijinu haljinu uz njeno tijelo. Kao da je mokra, kao da je gola. Ta mi slika lomi srce, kao da je srce parče suvog hljeba .
Ogrćem svoju crnu sjenku kao dolamu, koja kao kiša pada oko mene, i krećem da nađem Marijine prste. Noć je crna i ne pomaže mi u potrazi. Šetam do praskozorja. Ne srećem nikoga, samo svoj bol, koji nikako da sažvaćem, i vjetar. Niko nije sa mnom na tom putu, u ovom gradu, u ovom životu.
Nadam se: imam nemajući.
Čežnja služi čekanju.
Kao slijepac pipam po mraku.
Umro sam. Pokriva me ćutnja, tišina, tmina. Nema me više. Sakrivam svoju umornu glavu u tu bolesnu ljubav. U tu brušenu i pročišćenu ljubav. Spuštam u nju svoju krv, svoj mozak, žar svoje duše.
Marija mi je bliska i neophodna.
Ja je želim.
Dok joj govorim, srce mi lupa kao u dječačića, žudnja korača ispred ljubavi."

( 23 str.)

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   16/6/2010, 7:43 pm

ANTOAN DE SENT – EGZIPERI : „ POŠTA ZA JUG“

Nebo, čisto kao voda, kupalo je zvijezde i otkrivalo ih. Zatim je nastala noć. Dina za dinom, prostirala se Sahara na mjesečini. Na našim čelima taj sjaj svjetiljke koja ne otkriva predmete nego ih stvara, hrani nježnom materijom svaku stvar. Pod našim bešumnim koracima obilje dubokog pijeska. I hodali smo gologlavi, oslobođeni tegobe od sunca. Noć: Kakvo obitavalište...
Ali kako da vjerujemo u svoj mir? Pasati su neumorno klizili prema jugu, brisali preko niske morske obale šušteći kao svila. To više nisu bili evropski vjetrovi koji se kovitlaju, smiruju; bili su nad nama kao vazdušna struja nad najbržim vozom u pokretu. Ponekad, noću, duvali su na nas tako oštro da smo im se, okrenuti sjeveru, odupirali s osjećanjem da nas neće odnijeti u nepoznatom pravcu. Kakva žurba, kakav nemir!
Sunce se okrenulo i opet donijelo dan. Mavari se nisu mnogo uznemiravali. Oni koji bi se odvažili da se približe španskom utvrđenju činili su mnoge pokrete pri govoru i nosili svoje puške kao igračke. To je bila Sahara gledana iza kulisa: tamo su nepokorena plemena gubila tajanstvenost i pokazivala samo nekoliko statista.
Živjeli smo upućeni jedni na druge, i oni su nam izgledali kao naš sopstveni odraz. Zato nismo mogli da budemo usamljeni u pustinji: trebalo bi da se vratimo kući pa da osjetimo koliko smo udaljeni, i da to otkrijemo u toj perspektivi.
( 7 – 8 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   16/6/2010, 7:55 pm

ANTOAN DE SENT – EGZIPERI : „ POŠTA ZA JUG“

„ A evo, sve je kao i prije...“
Bojao se da će zateći sve promijenjeno, a sada je, eto, patio što se ništa nije promijenilo. Od susreta, ljubaznih riječi, očekivao je samo neodređenu dosadu. Kada je daleko, čovjek mašta. Pri odlasku ostavlja za sobom ljubavi, sa ranom u srcu, ali i sa čudnim osjećanjem da je to blago zakopano u zemlji. Ta bjekstva su ponekad dokazi veoma škrte ljubavi. Jedne zvjezdane noći u Sahari, dok je sanjario o dalekim milovanjima, toplim pod pokrovom noći i vremena, kao sjemenje, iznenada je osjetio da se malo udaljio da bi je pogledao kako spava. Oslonjen o oštećeni avion, pred tom pješčanom dinom, tim ustalasalim obzorjem, bdio je kao pastir nad svojim ljubavima...
( 37 str.)

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   17/6/2010, 12:18 am

VLADAN DOBRIVOJEVIĆ: " LEGENDA O ZEMLJI ZRIKAVACA "

Pod klepsidrom:

To su lavirinti unutrašnjosti; magacini i ambari stvari, to su još topli grobovi, trulež i znoj. Prastare istorije. Sedam slojeva, kao u drevnoj Troji, hodnici, odaje, riznice. Prije najstarije saslušane istorije bile su druge, koje niste slušali, bili su bezimeni prethodnici, romani bez imena, tamni tekstovi za večernje drame oblaka, a još dalje knjige - legende, knjige nikad nenapisane, knjige vječiti pretendenti, lutajuće i izgubljene.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   21/6/2010, 12:09 am

VLADAN DOBRIVOJEVIĆ: " LEGENDA O ZEMLJI ZRIKAVACA "

I po dogovoru potonem tamo gdje same misli, ti patrljci bezdanih pulsirajućih odgovora, tonu u izlivajuće lavirinte osjećajnosti – baš kao nebo o smiraju kao pribrani ulazak svijesti u omamu isparljivih škrinjica duše, kao povratak u odaje ječeće našim prisustvom ili odsustvom u kojima smo umjeli biti tihi kao najtiši plesak jednog usamljenog vala u jedinoj rijeci bez obala.
( 8 str. )
Iz knjige gostiju:
„ Srebrnih tabana siđoh niz trnovite stepenike i uđoh u okrečenu odaju. U njoj je tiho gorio svijećnjak i ja u purpurne čaršave ćutke sakrih glavu; a zemlja izbaci jedan dječiji leš, mjesečinastu neku tvar što je polako izlazila iz moje sjenke, slomljenih ruku tonula u kamene urvine, pahuljast snijeg.“
( 15 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   23/6/2010, 10:14 pm

IRENA VAN HUREJ : „ PREKO HILJADU BRIJEGOVA“

„ Pronađen pas što zavija kraj leša usamljene žene. Da nije bilo pseće tuge, ne bi je ni pronašli. Koliko li je samo pasa već oplakalo od srca svoju odanu tugu?Nijedan čovjek to ne bi uradio kao pas. Na to su ukazivale statistike.
Ipak sve počinje sjećanjem, jer bez prizvanog sjećanja djeca smo bez roditelja, zaljubljenici bez ljubavnika. Oživljavanje osjećanja uporno nagoni na prošlost i otuda spremnost da se ponovo doživi ono što je već proživljeno. Ležimo i snivamo sklopljenih očiju u mraku i krevet neće ostati „ neprospavan“.

( 38 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   28/6/2010, 12:48 pm

Haled Hoseini
HILJADU ZLATNIH SUNACA

"Pogledaj me, Marijam."
Marijam ju je nevoljno poslušala. Nana je rekla: "Upamti to sada, i upamti dobro. Kao što igla kompasa pokazuje na sever, muškarcev prst, kad optužuje, uvek nade neku ženu. Uvek. Dobro to upamti, Marijam."

"Da uci? Šta da uci, mula-sahibe?" upitala je Nana oštro. "Šta to ima da se uci?" Ošinula je Marijam pogledom. Marijam se zagledala u šake. "Kakva svrha od školovanja devojke kao što si ti? To ti je kao da se cisti pljuvaonica. A u tim školama ionako ništa korisno neceš nauciti. Postoji samo jedno, jedno jedino što treba nekome kao što smo ti i ja, a to se ne uci u školi. Pogledaj me." "Ne bi trebalo tako da govoriš pred njom, dete moje", rekao je Mula Fejzulah. "Pogledaj me." Marijam ju je poslušala.
"Samo jedno. A to je: tahamul. Trpljenje."

Muško srce ti je jadna, jadna stvar, Marijam. Nije kao majcina utroba. Nece da krvari, nece da se rastegne da ti napravi mesta. Jedino te ja volim, i niko više. Ja sam sve što imaš na ovom svetu, Marijam, i kada mene ne bude bilo, neceš imati ništa. Ništa! Jer si I sama ništa!" Onda je probala da joj izazove grižu savesti.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   7/7/2010, 1:37 pm

VLADAN DOBRIVOJEVIĆ: „ LEGENDA O ZEMLJI ZRIKAVACA“

U meni je bio i jeste jedan dragi lik, ljubav koja nije postala ni pomisao na to, možda tek žudnja da uđem u sliku koja bi me preselila u stanje neprolazne selidbe za fantastičnim trijumviratom ukletog Boga, ljubavi, i stvaranja sabranim u neuhvatljivo poroznom ogledalu običnog ljudskog lica. Izvan mene korijenje sati i godišnjih doba, sa sakadama pogleda, prečacima i lavirintima koje niko osim mene nije primjećivao; pa zamršena dijagnoza sa hronopatijom u zaglavlju; pa skupocjeno putovanje i moj bijeg, usputni susreti, snovi, rijeka, iscrpljenost i konačno, ti. Ti si mi nada: evo ti nož, ubij me.
( 36 str. )
Iz knjige gostiju:
„ Podsjećao me na nekog torbara koji uzima svoju robu prljavim prstima da bi je hvalio pred kupcima. Neku odista šarenu robu koju je izvukao iz svog zavežljaja i raširio pred svačije oči. Sve je to govorilo o usamljenosti i teškoj nostalgiji, svjedočilo o ponosu i veoma jakoj melanholiji. Samo tužno i nametljivo ispoljavanje sposobnosti čovjeka da sanja o samom sebi.“

( 41 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   7/7/2010, 1:37 pm

VLADAN DOBRIVOJEVIĆ: „ LEGENDA O ZEMLJI ZRIKAVACA“

Iz knjige gostiju:
„ Između smrti i nas, ponekad je samo tanušnost jednog jedinog bića. Kad se to biće izmakne, ostaće jedino smrt.“
( 79 str. )

„ Umorna sam: svu noć sam hodala sijući uspomenu na tebe. Obamrla i protiv volje od nailaska jutra, prestajem se podsjećati da te pokušavam zaboraviti. Odustajem. I evo pišem ti, slušajući sitno brizgavanje presječene vene. Ali, ne boj se, neću pasti. Stižem do središta. Kao da slušam otkucavanje neznano kojeg božanskog ćasovnika kroz tanku tjelesnu pregradu života ispunjenog krvlju, drhtajima i duhovima. Blizu sam tajanstvenom jezgru stvari kao što smo noću ponekad bili blizu nekom srcu. Iako nikakve predostrožnosti tu ne pomažu, kada te napuštam, duboko u meni je bol, kao neka vrsta usamljenog djeteta.“
( 81 str. )

Odlaziš bez mene, živote moj.
Kotrljaš se,
A da još nisam ni koraknuo.
Prenosiš bitku negdje na drugu stranu.
Napuštaš me.
Nikada nisam išao za tobom.
Ne vidim sasvim jasno ono što mi ti nudiš, a nikada mi ne donosiš ono malo što želim. I zbog tog što mi nedostaje, ja i želim toliko mnogo.
Toliko mnogo stvari, skoro bezbroj. Zbog ono malo što mi nedostaje, a što ti nikada ne donosiš.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   7/7/2010, 11:56 pm

"Иначе бих волео да мене нема у сазнавању где сам и како
ми је. Иако немам више сумњи, ова учаурена извесност
смисла неприпадања, салетана посвудашњим лепљивим
мрљицама имитације бивања, од сваког погледа ствара патњу.
Изазива сапето отимање без моћи чак и за основне
покрете. Отуда немам циљ, немам ни учешћа у нечем другачијем,
те тако извесност неприпадања своди моје постојање
не више ни на одрицање, већ на непрестано унутарње кидање.
Морам да делам, а немам не само градива, већ ни простора,
ни удова, ни крви да замаштано угрејем.
Зато снатрим. Онда преостаје једина кретња — у ствари
смислена обустава кретње, то јест чекање."

Владан Добривојевић: " Како је говорио Заратустра " књига друга

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   8/7/2010, 12:06 am

ВЛАДАН ДОБРИВОЈЕВИћ:"САН ВОДОСЛИКАРА "
пета књига
У СИНУ БОЖЈЕМ

"Суштина је била у томе: нисмо живели, него умирали. И
они тек рођени били су под знаком смрти. Нисмо познавали
промену, него само жудњу за олакшањем мука. Слобода
је значила заборав, а радост само могућност пародије жалости.
Под таквим озрачењем, дотичући га хиљадама пипака
мог непојамно раздражљивог, наситно, свим сабираним
осујећењима рањавог бића, растао сам и у том суманутом
руглу подизао своја осећања. Ето зато је био потребан увод.
Да би лакше појмио стежући оквир који се сводио на кидање
у свакодневном, самртном, ватромету очајања."

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   12/9/2010, 6:20 pm

BORISLAV PEKIĆ : " MEGALOS MASTORAS I NJEGOVO DJELO 1347 "

U početku umjetnosti, dok je ova nešto značila, priče su umjeli i smjeli pripovijedati proroci i sveštenici Hramova. One su tada poticale od bogova. Bile su poruke u Riječ uklesane. Vječne nepromjenljive određivale su život ljudi. Kad bogovi zaćutaše, proroci i sveštenici su još neko vrijeme u njihovo ime zborili. Ali priče više nisu imale iste sudbine. Postale su lažne, premda su izvjesne čari, od laži koja se zadržala, načinili umjetnost pripovijedanja.

( Antologija savremene crnogorske pripovijetke, 154 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Bajka

Ženski
Broj poruka : 1367
Humor : smejem se
Datum upisa : 26.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   28/12/2010, 1:02 pm

Kaligula: Samoća!? Znaš li ti šta je samoća? Ali ona pesnika i kukavica. Samoća? Ali koja? Ah! Ti ne znaš da nikada nismo sami! I da nas svuda prati ista težina prošlog i budućeg! S nama su ljudi koje smo ubili. No lako za njih… Ali oni koje smo ljubili i oni koje nismo ljubili a koji su ljubili nas, kajanje, žudnja, gorčina i nežnost, drolje i bagra bogova!Sam! Ah, kad bi umesto ove samoće, zatrovane senama uživao onu pravu, tihu i drhtavu usamljenost stabala. Samoća… Ne, Scipione… Nju čini škrgut zuba i odjek izgubljenih glasova. I ležeći kraj žene koju grlim, dok se noć zatvara nad nama, a ja, udaljen zbog zadovoljene puti, mislim da sam dosegao deo sebe izmedju života i smrti, moja samoća se ispunjava oporim mirisom žene što nestaje u meni.
Scipion: Svi ljudi imaju u životu neku blagost. Ona im pomaže da nastave. I njoj se obraćaju kada su umorni.
Kaligula: To je istina, Scipione.
Scipion: Ima li u tvojoj duši nešto poput suza i tihog utočišta?
Kaligula Ima.
Scipion: A to je?
Kaligula: Prezir.
Alber Kami, „Kaligula“
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   8/1/2011, 10:15 pm

Alber Kami "Pravednici"

"Da! Ja sam dobro razumeo vaš SISTEM! Dali ste im bol, glad i odvojenost da zaokupite njihovu pobunu. Iscrpljujete ih, ispijate njihove snage i proždirete njihovo vreme da ne bi imale ni snage ni vremena za gnev! Oni tapkaju, budite zadovoljni... Ali ja, koji sam porobljen kao i oni, ponižen s njima, ja vam ipak objavljujem da ste ništa. (Ona se smeje) Ne smejte se! Ne smejte se, budalo...Kažem vam, izgubljeni ste.Već ste pobedjeni, u krilu vaših najznačajnijih pobeda, zato što postoji u čoveku - gledajte mene - neka sila koju vi nećete ukrotiti, neka bistra ludist, delo straha i smelosti, neznana i zauvek pobednička. To je snaga koja će se dići i onda ćete znati da je vaša slava bila od dima."

.
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 23750
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   15/1/2011, 3:19 pm

OSKAR FRAJZINGER : " MASLACAK "

I odjednom - bum! U jednom delicu sekunde
ne otvaraju se mala vrata, vec ogromne
vratnice, sa mnogo svetlosti iza njih, mnogo
topline i osecanja da ste najzad i negde kod
kuce. I ta vrata vas ponovo vracaju u zivot,
taj zivot koji ste toliko zeleli da napustite
nekoliko sekundi ranije. I iznenada vise
ne zelite da odete nigde drugde,dobro vam je
sto ste to sto jeste, i svet vise nije isti,
iako je ostao
isti. I spaseni ste....

Jer ljubav, istinska, jeste upravo to,
i to je jedino sto moze spasti jednog
coveka od ocaja.

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   18/1/2011, 9:48 am

L.Pirandelo: " Naše uspomene "

" Mislim da je ovo jedan od najbolnijih utisaka, možda najbolniji, kad ga osjeti onaj ko se vraća poslije mnogo godina u rodno mjesto: vidjeti kako vlastite uspomene padaju u prazninu, kako nestaju jedna po jedna, iščezavaju, uspomene koje žele da obnove život, a ne nalaze više sebe u mjestima, jer izmjenjeno sjećanje ne uspijeva da dade tim mjestima realnost što su ih prije imala. Ne po sebi samima, nego po ličnosti."
( 74 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Bajka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   28/1/2011, 10:12 pm

One noci uoci njegovog odlaska,nije,uprkos obecanjima,dosla u njegovu sobu.Bila je dovoljno zena da bi zelela da oteza bol rastanka,da doprinese da taj bol duze traje.
Shvatila je sasvim jasno da ga silno voli, i da ne moze da se pomiri sa tim da ga vise nikada ne vidi iako je njena ljubav vec spoznala i savladala nestajanje voljenog,sopstvenu smrt.ova misao ,tako jasno izrazena u njenoj svesti,davala joj je ogromno preimucstvo nad njim- jer on se jos uvek davio u uzburkanom moru svojih nelogicnih i zanosnih emocija,zudnje,obzira prema samom sebi i svih drugih decijih bolesti ljubavi kojoj rastu zubi,dok je ona vec crpela snagu i samouverenost iz same beznadeznosti svog slucaja.gordost i inteligencija,dali su joj novu i neslucenu snagu.i mada je jednim delom svoga bica zalila sto on tako brzo odlazi,mada se radovala sto on pati i bila spremna da ga nikada vise ne vidi,ipak je znala da je vec njen i paradoksalno ,bilo joj je gotovo lako da se od njega oprosti.
L.Darel..
Nazad na vrh Ići dole
Bajka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   14/2/2011, 3:04 pm

Ograničite sebe na posmatranje i uvek ćete ispustiti suštinu sopstvenog života.Stav o ovom pitanju bio bi sledeći:Živite najbolje što možete.Život je igra čija pravila učite ako uskočite u nju i igrate svim svojim snagama.Inače bićete izbačeni iz ravnoteže, stalno iznenadjivani promenama igre.Ne-igrači često cmizdre i žale se da ih sreća redovno mimoilazi.Oni odbijaju da shvate da bi sami mogli da stvore ponešto od vlastite sreće.

"Kapitol -Dina" Frenk Herbert

Nazad na vrh Ići dole
Bajka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   15/2/2011, 10:44 pm

Strašno je videti čoveka koji veruje da je potpuno i nesumljivo sam, jer u njemu ima nešto tragično, čak i sveto, a u isti mah jezivo i sramotno. Uvek – kazao je – nosimo nekakvu masku, koja nikada nije ista nego se menja zavisno od uloge koju treba da odigramo u životu: masku profesora, ljubavnika, intelektualca, prevarenog muža, junaka, nežnog brata. Ali koju masku stavljamo ili kakava nam maska ostaje kada smo sami, kada mislimo da nas niko, baš niko na svetu, ne posmatra, ne motri na nas, ne sluša nas, ne zahteva ništa od nas, ne zastrašuje nas, ne nasrće na nas? Možda taj trenutak ima u sebi nešto sveto zato što se čovek tada suočava s Bogom ili, u najmanju ruku, sa svojom neumoljivom savešću. Možda niko neće oprostiti onome ko ga bude zatekao u toj krajnjoj i suštinskoj golotinji, užasnijoj i stvarnijoj od svih golotinja, jer ona otkriva nezaštićenu dušu..

Ernesto Sabato
Nazad na vrh Ići dole
Bajka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   15/2/2011, 10:45 pm

S vremena na vreme čini mi se da u nekom susretu, u predskazanju,
u odredjenom razvoju dogadjaja prepoznajem sudbinu,
ali kada je suviše puteva, oni nikuda ne vode - suviše brojne sume ne sabiraju se!
Osećam lepo u toj raznovrsnosti, u tom neredu, prisustvo jedne ličnosti,
ali njen oblik kao da je uvek ocrtan pritiskom okolnosti,
a crte joj se mute kao slika koja se ogleda u vodi.
Uostalom, masa mojih sklonosti, želja, planova,
ostaje neodredjena i neuhvatljiva - kao što je avet.

Margaret Jursenar "Hadrijanovi memoari"
Nazad na vrh Ići dole
Bajka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   15/2/2011, 10:45 pm

Šta čoveku ostaje kad, obeshrabren jednom zauvek i lišen bilo kakvih očekivanja, živi dugo sâm? Koji prostor, u kojem bi bilo nekog reda, nekog sklada? Nauka? Umetnost? Religija? Rad, koristan i svrsishodan rad? Pivo? Ja sam radio koliko je moralo da se radi. I držim se piva. Što se ostalog tiče, volim šlagere — ne traju dugo. „Je ne t'aime plus, mon amour, je ne t'aime plus, tous les jours." Sumorne
istine ne služe ničemu. Ovog proleća često se može čuti pesmica „Love is in the air". Zvuči lepo. Utešno. I netačno. Utešno netačno. Nikad ne pijem više od dve flaše
odjednom. Slobodan sam. To je važno. Gledam oko sebe. Posmatram i nebo. Ono je kao ponjava, izatkano je od mnogo koječega. Našivene krpice jedna na drugu, svetlucaju. Ili zamračuju vidik. S vremenom, pogled mi je sve izoštreniji. Nikakve bele, masne mrlje ne mogu se zbog mene razliti po ulici.

Dragan Stojanović, April

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   

Nazad na vrh Ići dole

Odabrani književni textovi
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 8Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
 Similar topics
-
» Odabrani književni textovi
» Laza Kostić
» ANONIMNA POEZIJA; novi elektronski književni časopis za poeziju
» Omiljeni književni lik
» Književni biseri

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Ponešto i za klince - piše se u temama ispod naslovne :: Odabrani tekstovi-
Skoči na: